Festiwal OFF w Bratysławie odbywa się równolegle z Miesiącem Fotografii i uzupełnia swój program o platformę dla świeżych talentów sceny fotograficznej.
Projekt Nic, tylko Kurtyna autorstwa mieszkającej w Londynie polskiej artystki wizualnej Zuli Rabikowskiej bada tożsamość płciową i jej formy w krajach byłego bloku wschodniego, w tym na Słowacji. Na wystawie znajdą się fotografie i inne materiały oparte na wywiadach ze 104 osobami na temat ich doświadczeń związanych z płcią. Wystawa, której kuratorką jest Andrea Vrtelová, potrwa do 12 stycznia 2025 roku.
14.11 / 18:00 Bratysława, Galeria Medium, Hviezdoslavovo nám. 18
Codzienna odwaga. Polki, Słowaczki i Czeszki w
Výstava Každodenná odvaha prináša príbehy žien, ktoré sa v rokoch 1968 – 1989 rozhodli postaviť komunistickému režimu v Poľsku a Československu. Namiesto pokojného života si disidentky zvolili cestu odporu, rizika a solidarity. Boli to aktivistky, redaktorky, konšpirátorky, kuriérky či organizátorky podzemných štruktúr – ženy, ktoré významne prispeli k pádu totalitného systému, no na ktoré dejiny často zabúdali.
25
02.2026
27
02.2026
Wystawy
Podobny język, ten sam śmiech 🗓
Wystawa rysunków satyrycznych Podobny język, ten sam śmiech przedstawia twórczość polskich i słowackich rysowników i poprzez rysunkową satyrę oferuje krytyczne, ale jednocześnie zabawne spojrzenie na społeczeństwo, życie codzienne, przestrzeń publiczną i relacje międzyludzkie.
10
02.2026
13
03.2026
Wystawy
Polskie inspiracje 🗓
Wystawa Polskie inspiracje zaprezentuje prace plastyczne uczniów i studentów, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym o tej samej nazwie, ogłoszonym w ramach 10. Polskich Dni w Prešovie 2025, zorganizowanego we współpracy z Instytutem Studiów Środkowoeuropejskich Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu w Preszowie.
10
02.2026
01
03.2026
Wystawy