Partnerem Fest Anča jest również Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi, a w Studenckim Forum Fest Anča wezmą udział studenci i nauczyciele z Polski. W programie festiwalu nie zabraknie następujących polskich filmów:
No Way Forward, No Way Back (reż. Maciek Stepniewski, 3 min., 2022) – Krajobrazy tracą przyjaciół, kolaż dostaje szum w uszach, syntezatory, generator kryzysu klimatycznego, koniec.
A żurawie wciąż tańczyły (reż. Natasza Cetner, 9 min., 2023) – Kiedy na brzegu pojawiają się Żurawie i wprowadzają Mężczyznę w świat piękna i tańca, musi on zdecydować, jakie są priorytety w jego życiu. Im bardziej Mężczyzna oddala się od rodziny, tym bardziej Kobieta decyduje się przezwyciężyć traumę, by po raz ostatni spróbować uratować ich związek, podczas gdy Dziecko pogrąża się w koszmarach i poczuciu porzucenia, a Żurawie nie przestają tańczyć.
Dayfall (reż. Julia Szkup, 3 min., 2022) – Nieożywione postacie leżą głęboko w oceanie i czekają na słońce, które może przynieść ucieczkę. Malowana animacja o strachu i niepewnej nadziei na lepsze czasy.
Ciało obce (reż. Marta Magnuska, 7 min., 2016) – Historia o tym, co wydaje się być zupełnie obce, a jest nam najbliższe. O przemianie wewnątrz i na zewnątrz.
Perfect Me (reż. Sonia Mossoczy, 2 min., 2023) – Krótka historia poruszająca problem zaburzeń odżywiania. Kiedy główna bohaterka się zmniejsza, jej alter ego pływające w filiżance rośnie.
24–29.06 Żylina