10.04.2010 Muzyka, Wydarzenia

Koncert zespołu „Warszawska Grupa Cellonet” w ramach XX Międzynarodowego festiwalu „Muzyczne premiery sez”

Warszawska Grupa CELLONET powstała w 2007 roku. Składa się ze znakomitych polskich wiolonczelistów złączonych wspólnym celem kreatywnego wykonawstwa. Soliści znani z sal koncertowych, uczestnicy festiwali, laureaci międzynarodowych konkursów łącząc swoje doświadczenia tworzą zespół, w którym sztuka i wirtuozeria stanowi nierozerwalne elementy.

CELLONET współpracuje z wyróżniającymi się artystami najmłodszego pokolenia, w szczególności kolejnymi laureatami Międzynarodowego Konkursu im. Witolda Lutosławskiego organizowanego od 1997 roku w Warszawie.

CELLONET wykonuje nie tylko utwory powstałe w przeszłości, lecz pragnąc poszerzać repertuar dla zespołów wiolonczel, inspiruje kompozytorów do tworzenia nowych kompozycji oraz ściśle z nimi współpracuje podczas przygotowywania prawykonań. Współpracuje rownież z artystami ze świata jazzu, m.in. z Anną Marią Jopek i Leszkiem Możdżerem.

Pierwsze, znakomicie przyjęte koncerty Grupy CELLONET odbyły się jesienią 2007 roku w Warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, podczas XVII Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych w Katowicach oraz w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

W 2008 roku Zespół został zaproszony do udziału w 51. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, a także do udziału w koncercie Jubileuszowym z okazji 75. urodzin Krzysztofa Pendereckiego, który odbył się w Filharmonii Narodowej w Warszawie.


Andrzej Bauer studiował w Akademii Muzycznej w klasie Kazimierza Michalika (dyplom z wyróżnieniem w 1984). W latach 1986-87, jako stypendysta Rządu Austriackiego kształcił się pod kierunkiem André Navarry w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. W latach 1989-90, dzięki stypendium Witolda Lutosławskiego, kontynuował studia u Williama Pleetha w Londynie. Brał udział w wieluh kursach mistrzowskich, podczas których uzupełniał swoje umiejętności m.in. pod kierunkiem Miloša Sadlo oraz Daniela Szafrana.

Jest laureatem konkursów muzycznych: im. Dezyderiusza Danczowskiego w Poznaniu (I nagroda, 1983), „Praska Wiosna” (III nagroda, 1989), Międzynarodowego Konkursu ARD w Monachium (I nagroda, 1992). W 1989 otrzymał nagrodę Parlamentu Europejskiego i Rady Europy.

Obszerny repertuar Andrzeja Bauera obejmuje kompozycje od baroku po współczesne (w tym utwory specjalnie dla niego skomponowane). Wystąpił z recitalami m.in. w Holandii, Niemczech, Austrii, we Francji, w Japonii i Stanach Zjednoczonych, grał jako solista z takimi orkiestrami symfonicznymi, jak Filharmonicy Monachijscy, Orkiestra RAI w Neapolu, Orkiestra Filharmoniczna w Strasburgu, Orkiestra Radia w Stuttgarcie, Orkiestra Radiowa w Berlinie. Koncertuje regularnie z większością polskich orkiestr symfonicznych i kameralnych, a zespoły takie jak Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej i Sinfonia Varsovia zapraszają go jako solistę na swoje europejskie trasy koncertowe. W 2002, podczas 44. Międzynarodowego Festiwalu „Warszawska Jesień” wystąpił z recitalem prawykonań utworów na wiolonczelę solo i media elektroniczne, powstałych z jego inspiracji. Zapoczątkowany wówczas projekt „Cellotronicum” jest przez artystę kontynuowany, owocuje nagraniami i kolejnymi prawykonaniami, które prezentowane są w ważnych centrach muzyki współczesnej Europy. Kolejna edycja „Cellotronicum”, przedstawiona podczas „Warszawskiej Jesieni” w 2006, została uhonorowana nagrodą „Orfeusz”. Brał również udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych w większości krajów europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Artysta dokonał rejestracji archiwalnych dla Polskiego Radia oraz wielu zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych (BBC, ORTF, Norddeutscher Rundfunk, Südwestfunk, Bayerischer Rundfunk). Pierwsza płyta artysty, nagrana dla wytwórni Koch/Schwann, zawierająca m.in. utwory Franza Schuberta, Johannesa Brahmsa i Roberta Schumanna, została wyróżniona Nagrodą Niemieckiej Krytyki Płytowej. Na kolejnych płytach kompaktowych utrwalił utwory Dmitrija Szostakowicza, Sergiusza Prokofiewa i Igora Strawińskiego (Koch), „Lila – Koncert na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę” Konstantego Regameya (Swiss Radio International), „Koncert wiolonczelowy” Witolda Lutosławskiego (Naxos) oraz „6 Suit na wiolonczelę solo” Johanna Sebastiana Bacha (CD Accord) – za ten krążek artysta otrzymał nagrodę polskiej Akademii Fonograficznej – „Fryderyk 2000”.

Andrzej Bauer jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie prowadzi klasy wiolonczel. Jest założycielem i opiekunem artystycznym Warszawskiej Grupy Cellonet.

Scheduled Muzyka >Wydarzenia

NIEOBECNY / MISSING 🗓

Spektakl wg. dramatu Krystyny Chołoniewskiej
24 02.2022 22 03.2022 Film, Wydarzenia