Okres budowy: połowa XVI w.
Fundator: Hetman wielki koronny Jan Tarnowski
Informacja o obiekcie
(opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA)
Zamek ulokowany w zachodniej części miasta nad rzeką Seret, został ufundowany ok r. 1540 przez hetmana Jana Tarnowskiego, a rozbudowany i umocniony przez jego syna Jana Krzysztofa. Zamek, zdobyty i złupiony podczas powstania Chmielnickiego, został później odbudowany. W r. 1675 budowlę spaliły oddziały tureckie, po czym stracił on charakter rezydencjonalny. W pocz. w. XIX Franciszek Korytkowski przekształcił dawną twierdzę w pałac, rozbierając wszystkie otaczające go fortyfikacje. W latach 1810–1815 władze rosyjskie otworzyły w pałacu kasyno i salę do gier. W r. 1917 obiekt spaliły wojska rosyjskie, odbudowany dopiero w XXI w. przez władze ukraińskie.
Film zrealizowany w ramach projektu „Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej–2018”.
W ramach projektu powstało ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie dawnej Rzeczypospolitej. Na liście ponad setki miejsc, które zostały sfilmowane znalazły się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego weszli historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież.
Realizatorzy projektu:
- Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód (http://www.siew.org.pl/),
- Instytut Polski w Kijowie (http://www.polinst.kyiv.ua/pol/),
- Ukrainian Communication Group (https://www.youtube.com/user/goodresttv).
Wsparcie projektu:
- Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA (http://polonika.pl/)
- Narodowe Archiwum Cyfrowe (http://www.nac.gov.pl)
Partnerem medialnym projektu jest portal historyczny historykon.pl (https://historykon.pl/).
Strona www projektu: http://www.pluazdrona.eu
Profil Facebook projektu: https://www.facebook.com/pluazdrona/