23.11.2020 Aktualności, Sztuka

Wręczenie Nagrody Artystycznej im. Kazimierza Malewiczа 2020

Laureata poznamy 3 grudnia 2020 roku!

Jury wybrało finalistów Nagrody Malewicza:

Andrii Dostliev (wspólnie z Liją Dostliev), nominowany przez rezydencję „Rozszerzona historia Muzycziw” (wieś Muzycziw, obwód kijowski, Ukraina).

Andrii Dostliev – artysta, kurator i badacz fotografii. Urodził się w 1984 roku w mieście Brianka na Ukrainie. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Wykształcenie zdobył na Donieckim Narodowym Uniwersytecie Technicznym (2006) i w School of Form (Poznań, 2015). W swoich pracach porusza temat pamięci, traumy, tożsamości, jako medium wykorzystuje fotografię. Jego ostatnie wystawy: “I still feel sorry when I throw away food — Grandma used to tell me stories about the Holodomor” – Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą; “Fairy Castles of Donetsk” – Galeria 20square7 w Berlinie, “Licking War Wounds” – galeria Centrala w Poznaniu. Jest autorem kilku autorskich fotoksiążek. W 2019 roku, wspólnie z Lilją Dostliev, otrzymał trzecie miejsce na Drugim Narodowym Biennale Młodej Sztuki Współczesnej. Jest badaczem wizytującym na wiedeńskim Instytucie Nauk o Człowieku.  

Sasha Kurmaz, nominowany przez Szkołę Fotografii Wiktora Marushchenka (Kijów, Ukraina).

Sasha Kurmaz – urodził się w 1986 roku w Kijowie, gdzie mieszka i pracuje. Jest absolwentem wydziału projektowania na Ukraińskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Kijowie (2008).  

Wystawy: 
2018 – Galeria Chekh, projekt „Afterparty”, Iwano-Frankiwsk, Ukraina 
2016 – PinchukArtCenter, projekt „“The Marble Angels With Bows Were Shaking In Shadows Their Small Penises, Bending Their Bows And Carelessly Laughed At Death”, Kijów, Ukraina  
2016 – C/O Berlin, projekt „Method”, Berlin, Niemcy 
2016 – Exp 12, projekt „I See the Things”, Berlin, Niemcy 
2015 – UV21 Gallery, projekt „Undreamed”, Warszawa, Polska 
2015 – Galeria Detenpyla, project „My World Is Not Real Enough For An Apocalypse”, Lwów, Ukraina 
2015 – Triangle Gallery, projekt „Naprasnya molodost’”, Moskwa, Rosja 
2014 – Nova Gallery, projekt „Zaraz Wracam”, Kraków, Polska 
2010 – Viuro Gallery, projekt „Talking Walls” Warszawa, Polska 

Brał udział w wystawach zbiorowych w Ukrainie, Szwajcarii, Austrii, Francji, Polsce, Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytani, Stanach Zjednoczonych, Rosji, Holandii, Włoszech i Belgii.  

Nagrody: 
2018, 2010 – finalista Nagordy Artystycznej im. Malewicza 
2017, 2013 – finalista Pinchuk Art. Prize, Kijów, Ukraina 
2015 – zwycięzca ARTE Creative Award, Duselldorf, Niemcy 
Dokładny życiorys dostępny jest na stronie: sashakurmaz.com/SV 

Mykola Ridnyi, nominowany przez Galerię „Arsenał” w Białymstoku (Białystok, Polska). Laureata poznamy 3 grudnia 2020 roku!

Mykola Ridnyi – urodził się w Charkowie w 1985 roku. Mieszka i pracuje w Kijowie. W 2008 roku ukończył Państwową Akademię Sztuki w Charkowie. Jest jednym z założycieli grupy SOSka oraz galerii o takiej samej nazwie, funkcjonujących w Charkowie od 2005 roku. Kurator wielu artystycznych projektów, ostatni z nich – „Uzbrojeni i niebezpieczni” (2019) ma formę mobilnej wideo-wystawy, publikacji i platformy internetowej. Jest autorem instalacji w przestrzeni publicznej i filmów eksperymentalnych. W swoich pracach porusza tematykę socjalno-politycznych problemów współczesności oraz kwestię pamięci historycznej. Dwukrotnie prezentował swoje prace w Pawilonie Ukraińskim na Biennale w Wenecji (2013, 2015), a także w głównej wystawie biennale „All the Worlds Futures” (2015). Jego praca „Vtrachenyi bagazh” (2019) powstała  dla 12 biennale w Kownie, była włączona w stałą ekspozycję muzeum Fort IX Twierdzy Kowno. Inne prace artysty znajdują się w kolekcjach Pinakothek der Moderne w Monachium, Neuer Berliner Kunstverein, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Ludwig Museum w Budapeszcie. Strona artysty: http://www.mykolaridnyi.com/ 

Więcej: Nagroda Artystyczna im. Kazimierza Malewicza

Organizatorzy
Instytut Polski w Kijowie
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Instytut Adama Mickiewicza
Instytut Ukraiński

Partnerzy
Narodowy Muzeum Sztuki Ukrainy
Instytut Malewicza
Kijowsko-Mohylańska Szkoła Biznesowa

Partner Medialny
Czasopismo internetowe «Korydor»

 

Scheduled Aktualności >Sztuka

44 x Mickiewicz 🗓

Autorski program Instytutu Adama Mickiewicza
08 02.2022 24 02.2022 Aktualności

XXXII WSCHODNIA SZKOŁA LETNIA 🗓

Wykłady – Seminaria – Sesje specjalne – Wizyty w instytutach, archiwach i bibliotekach – Objazdy naukowe
31 01.2022 20 05.2022 Aktualności