30.03.2023 Muzyka, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Świętujemy 25-lecie Konsulatu RP w Murcji. Wystawa i koncert poświęcone pamięci narodu ukraińskiego.

Biblioteka Regionalna w Murcji gości wystawę "Prymachenko i Nikifor. Wszechświaty malarskie", zorganizowaną przez Konsulat RP w Murcji i Instytut Kultury Polskiej. Wystawa ma dwojaki cel: uhonorowanie związku między narodem polskim, który w swojej historii doświadczył kilku najazdów, a narodem ukraińskim, który od 24 lutego 2022 r. cierpi z powodu rosyjskiej inwazji; oraz upamiętnienie 25-lecia istnienia Konsulatu RP w Murcji. Wydarzenie odbędzie się w czwartek 20 marca w Murcji.

Wernisaż wystawy odbędzie się w audytorium Biblioteki Wojewódzkiej 30 marca o godzinie 19:30. Następnie odbędzie się koncert IberEnsemble, młodego zespołu muzyki kameralnej. Na skrzypcach zagrają Alfredo García Serrano i Luis María Suárez, na altówce Margarita Vargas-Machuca Polo, a na wiolonczeli Karolina Styczeń. W wydarzeniu wezmą udział Anna Sroka, Ambasador RP w Hiszpanii, Jerzy Zieleniewski, Konsul Honorowy RP w Murcji, Juan José Lara Peñaranda, Dyrektor Biblioteki Regionalnej w Murcji oraz Grabiela Słowińska, Dyrektor Instytutu Polskiego.

Konsulat RP w Murcji i Biblioteka Regionalna również świętują 15 lat nieprzerwanej współpracy.

PROGRAM

Wystawa „Prymachenko i Nikifor. Wszechświaty malarskie”.
Aula Biblioteki Regionalnej w Murcji. Czwartek, 30 marca, godz. 19.30.

Soliści IberEnsemble
Koncert wspierający Ukrainę i upamiętniający 25-lecie Konsulatu RP w Murcji. Audytorium Biblioteki Regionalnej w Murcji. Czwartek, 30 marca, godz. 8 wieczorem.

INFORMACJE O WYSTAWIE

W pierwszych dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie zniszczyły Muzeum Krajoznawcze w Iwankowie, 70 kilometrów od Kijowa. Muzeum to było pierwszą poważną stratą dla dziedzictwa kulturowego Ukrainy w wyniku obecnej wojny. Budynek, wzniesiony w 1981 roku, mieścił w swojej kolekcji 25 obrazów Marii Prymachenko, jednej z czołowych ukraińskich malarek współczesnej epoki.

Twórczość Marii Prymachenko (Bołotnia, Ukraina, 1908-1997) utrzymana jest w stylu naíf, na który silny wpływ miał ukraiński folklor. Artystka wyrażała miłość do swojego narodu poprzez kolorowy i senny świat fantazji. Artystka zdobyła podziw Pabla Picassa.

Prymachenko wyrażała swoją kreatywność poprzez rysunek, haft i malarstwo na ceramice. Obrazy Marii Prymachenko są kolorowe, pełne niezwykłych stworzeń i roślin. Malarka dorastała w rodzinie, w której każdy miał jakiś talent artystyczny. Jej babcia specjalizowała się w barwieniu pisanek, ojciec był doskonałym stolarzem, a matka hafciarką.

Polski malarz Nikifor rozwijał swoją kreatywność w podobnym stylu naíf. Oboje artyści, Prymachenko i Nikifor, wykorzystali twórczość jako formę komunikacji ze światem zewnętrznym, która pozwala im przekroczyć własne ograniczenia.

Nikifor (Krynica-Zdrój, Polska, 1895 – Folusz, Polska, 1968) jest dziś uważany za jednego z czołowych artystów nurtu sztuki naif, któremu jego twórczość nadaje „ludowy” wydźwięk. Nikifor był jedną z najbardziej niezwykłych i tajemniczych postaci sztuki XX wieku, ponieważ znaczna część jego biografii, jednocześnie malowniczej i tragicznej, opiera się na domysłach, a jego życie owiane jest legendą. Nie wiadomo nawet, dlaczego artysta używał pseudonimu scenicznego „Nikifor”. Artysta naprawdę nazywał się Drowniak, ale w Polsce zawsze znany był jako Nikifor Krynicki.

Wystawa obejmuje łącznie 22 prace, wkomponowane w delikatne wzory inspirowane flagami Ukrainy i Polski.

Scheduled Muzyka Sztuki wizualne Wydarzenia

Teatro Real zaprasza na hiszpańską premierę opery

Od 1 do 24 marca Teatro Real oferuje osiem przedstawień "Pasażerki" Mieczysława Weinberga, w koprodukcji Teatro Real z Festiwalem w Bregencji, Teatrem Wielkim w Warszawie i English National Opera. Jedno z największych dzieł XX wieku zawita do Teatro Real, aby zaoferować nam nowe i rewolucyjne spojrzenie na nazizm.
01 03.2024 24 03.2024 Muzyka, Wydarzenia

Maria Skłodowska-Curie. Polka w Paryżu w ELLAS

Maria Skłodowska-Curie. Polka w Paryżu chce upamiętnić wyjątkową kobietę w 90. rocznicę jej śmierci. Polska uczona Maria Skłodowska-Curie była naturalizowaną obywatelką Francji, dlatego Instytut Polski postanowił przeprowadzić wspólną akcję z Institut français w Madrycie, aby przyczynić się do zasłużonego hołdu dla tej postaci w ramach marcowego programu ELLAS CREAN, który obejmuje wystawę, projekcję dwóch filmów, talk-colloquium i czytanie dramatyzowane.
21 02.2024 18 03.2024 Film, Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Kursy języka polskiego. Pierwszy kwartał 2024 r.

9 stycznia rozpoczynamy nowy kwartał naszego kursu języka polskiego! Jeśli chcesz nauczyć się lub poprawić swój poziom, nie przegap naszych kursów polskiego online przeznaczonych specjalnie dla osób mówiących po hiszpańsku.
09 01.2024 19 03.2024 Wydarzenia