Świętujemy 25-lecie Konsulatu RP w Murcji. Wystawa i koncert poświęcone pamięci narodu ukraińskiego.
Wernisaż wystawy odbędzie się w audytorium Biblioteki Wojewódzkiej 30 marca o godzinie 19:30. Następnie odbędzie się koncert IberEnsemble, młodego zespołu muzyki kameralnej. Na skrzypcach zagrają Alfredo García Serrano i Luis María Suárez, na altówce Margarita Vargas-Machuca Polo, a na wiolonczeli Karolina Styczeń. W wydarzeniu wezmą udział Anna Sroka, Ambasador RP w Hiszpanii, Jerzy Zieleniewski, Konsul Honorowy RP w Murcji, Juan José Lara Peñaranda, Dyrektor Biblioteki Regionalnej w Murcji oraz Grabiela Słowińska, Dyrektor Instytutu Polskiego.
Konsulat RP w Murcji i Biblioteka Regionalna również świętują 15 lat nieprzerwanej współpracy.
PROGRAM
Wystawa „Prymachenko i Nikifor. Wszechświaty malarskie”.
Aula Biblioteki Regionalnej w Murcji. Czwartek, 30 marca, godz. 19.30.
Soliści IberEnsemble
Koncert wspierający Ukrainę i upamiętniający 25-lecie Konsulatu RP w Murcji. Audytorium Biblioteki Regionalnej w Murcji. Czwartek, 30 marca, godz. 8 wieczorem.
INFORMACJE O WYSTAWIE
W pierwszych dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie zniszczyły Muzeum Krajoznawcze w Iwankowie, 70 kilometrów od Kijowa. Muzeum to było pierwszą poważną stratą dla dziedzictwa kulturowego Ukrainy w wyniku obecnej wojny. Budynek, wzniesiony w 1981 roku, mieścił w swojej kolekcji 25 obrazów Marii Prymachenko, jednej z czołowych ukraińskich malarek współczesnej epoki.
Twórczość Marii Prymachenko (Bołotnia, Ukraina, 1908-1997) utrzymana jest w stylu naíf, na który silny wpływ miał ukraiński folklor. Artystka wyrażała miłość do swojego narodu poprzez kolorowy i senny świat fantazji. Artystka zdobyła podziw Pabla Picassa.
Prymachenko wyrażała swoją kreatywność poprzez rysunek, haft i malarstwo na ceramice. Obrazy Marii Prymachenko są kolorowe, pełne niezwykłych stworzeń i roślin. Malarka dorastała w rodzinie, w której każdy miał jakiś talent artystyczny. Jej babcia specjalizowała się w barwieniu pisanek, ojciec był doskonałym stolarzem, a matka hafciarką.
Polski malarz Nikifor rozwijał swoją kreatywność w podobnym stylu naíf. Oboje artyści, Prymachenko i Nikifor, wykorzystali twórczość jako formę komunikacji ze światem zewnętrznym, która pozwala im przekroczyć własne ograniczenia.
Nikifor (Krynica-Zdrój, Polska, 1895 – Folusz, Polska, 1968) jest dziś uważany za jednego z czołowych artystów nurtu sztuki naif, któremu jego twórczość nadaje „ludowy” wydźwięk. Nikifor był jedną z najbardziej niezwykłych i tajemniczych postaci sztuki XX wieku, ponieważ znaczna część jego biografii, jednocześnie malowniczej i tragicznej, opiera się na domysłach, a jego życie owiane jest legendą. Nie wiadomo nawet, dlaczego artysta używał pseudonimu scenicznego „Nikifor”. Artysta naprawdę nazywał się Drowniak, ale w Polsce zawsze znany był jako Nikifor Krynicki.
Wystawa obejmuje łącznie 22 prace, wkomponowane w delikatne wzory inspirowane flagami Ukrainy i Polski.