Papież dialogu. Wystawa poświęcona św. Janowi Pawłowi II w katedrze Santa María la Real de la Almudena
Wystawa ta zbiegnie się z obchodami 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Hiszpanii w 2022 r. (31 października – 9 listopada 1982 r.). Od 13 listopada do 4 grudnia 2022 r.
Święty Jan Paweł II był papieżem Kościoła katolickiego, monarchą i suwerenem Watykanu w latach 1978-2005, przywódcą i dyplomatą, twórcą idei, człowiekiem kultury i dialogu, który odważnie prowadził Kościół rzymski w kierunku Kościoła powszechnego, zawsze otwartego na chorych, ubogich, młodych, starszych, myślicieli, polityków, artystów i dyplomatów ze wszystkich kontynentów. Był dla Polaków, największym ze Słowian.
Jan Paweł II. Papież dialogu
Dla Jana Pawła II dialog nigdy nie był celem samym w sobie, ale zawsze środkiem interakcji z ludźmi. Wśród chorych, ubogich, młodych, starych, myślicieli, polityków, artystów i dyplomatów, na wszystkich kontynentach, we wszystkich sytuacjach i z różnymi grupami etnicznymi, Jan Paweł II nieustannie odkrywał człowieka stojącego za dialogiem. Na tej wystawie to odkrycie jest wyraźnie widoczne na twarzach ludzi, zarówno tych, które odzwierciedlają niepokój, jak i tych, które są pełne radości, nadziei i życia.
Dialog jako znak szczególny pontyfikatu polskiego Papieża.
Dla Jana Pawła II dialog był uwarunkowany i wyrastał z samych fundamentów chrześcijańskiej tożsamości, opartej na postawie otwartości i szczerości oraz wspólnym, szczerym i odważnym poszukiwaniu prawdy. Jak powiedział polskim biskupom w 1979 r.: „W dialogu ważne jest, aby mieć jasność co do tego, kim jesteśmy, aby móc rozmawiać z kimś innym niż my sami”. Pod tym względem był wyjątkowo konsekwentny we wszystkich swoich działaniach.
Niektóre z najbardziej znanych przykładów i wydarzeń jego pontyfikatu, które świadczą o jego otwartości na dialog, to: wizyta w Wielkiej Synagodze w Rzymie, ucałowanie Koranu, przekroczenie progu Meczetu Umajjadów w Damaszku, ustanowienie Światowych Dni Modlitw o Pokój w Asyżu i spotkanie z młodymi muzułmanami w Maroku. Papież spotykał się z wieloma politykami, nawet tymi reprezentującymi systemy niedemokratyczne, przekonany, że nienawiść można przezwyciężyć poprzez międzyludzkie i szczere spotkania. Jan Paweł II promował nawiązanie lub odnowienie stosunków dyplomatycznych z wieloma krajami, a jego postawa przyczyniła się zasadniczo do upadku komunizmu.
Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie
Centrum Myśli Jana Pawła II jest instytucją kultury z siedzibą w Warszawie. Jest miejscem spotkań i dialogu. Centrum prowadzi działalność kulturalną, naukową i edukacyjną. Jako ośrodek myśli papieskiej kształci przyszłych liderów w oparciu o ideę solidarności i odpowiedzialności za dobro wspólne.