WYSTAWA. Posters for Ukraine w Fundación Carlos de Amberes
Wystawa jest naturalnym gestem solidarności z naszymi drogimi przyjaciółmi, którzy zostali brutalnie wstrząśnięci w swojej codziennej pracy jako graficy i ilustratorzy. Chcemy, aby ich głos został usłyszany, chcemy pokazać ich uczucia i nasz sprzeciw wobec wojny.
„Wystawa Plakaty dla Ukrainy jest odpowiedzią na wojnę” – mówi Filip Tofil, członek STGU. „Kiedy spokojne miasta i wioski zostały zbombardowane, ukraińscy ilustratorzy i projektanci zaapelowali o plakaty i ilustracje informujące o tragedii w ich kraju. Artyści z całego świata odpowiedzieli na to wezwanie, tworząc obrazy smutku, strachu i nienawiści, wzywając do zakończenia wojny, pokazując odwagę i dając nadzieję. Wystawa Posters for Ukraine prezentuje prace wyselekcjonowane spośród kilkuset projektów nadesłanych do Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej w Polsce oraz spośród tych opublikowanych w ramach konkursu na plakat organizowanego przez Klub Ilustratorów Pictoric w Kijowie i stowarzyszenie 4th Block w Charkowie” – dodaje Filip Tofil.
Na wystawie Posters for Ukraine można zobaczyć prace następujących artystów: Anton Abo, Studio Agrafka, Anna Andreva, Peter Bankov (Bankov Posters), Tomasz Czyżkowski, Michał Dyakowski, Masha Foy: Anton Abo, Studio Agrafka, Anna Andreieva, Peter Bankov (Bankov Posters), Tomasz Czyżkowski, Michał Dyakowski, Masha Foya, Stanisław Gajewski, Maks Graur, Oleg Gryshchenko, Ola Jasionowska, Paweł Jońca, Iryna Kalantai, Mari Kinovich, Hania Kmieć, Przemek Kotyński, Olga Kulish, Simon Litvinov, Kosma Masny, Sabina Oberholzer, Dilyana Peeva, Zhenia Polosina, Dominik Przerwa, Szymon Szymankiewicz, Beata „Barrakuz” Śliwińska, Renato Tagli.
„Te plakaty nie zatrzymają kul, nie zatrzymają czołgów na ulicach, co nie znaczy, że nie są bronią w tej wojnie. Siła perswazji i siła budowania społeczności są często tak samo ważne, jak siła mężczyzn na linii frontu. Twórz plakaty, nie wojnę, Slava Ukraini!” – prosi Filip Tofil.
Wystawa organizowana jest przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU) we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP, AMS oraz ukraińskimi organizacjami Pictoric Illustrators Club i 4th Block. Współpracują również Grafprom i Syfon Studio.
STGU. Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej powstało w 2004 roku z inicjatywy grupy projektantów z Warszawy. Ideą STGU jest obrona niezależności twórczej oraz zasad rzetelnego i profesjonalnego projektowania, a także ochrona prestiżu zawodu grafika. STGU zajmuje się promowaniem dobrych praktyk, zabiera głos w kwestiach etyki projektowania, wspiera inicjatywy społeczne i aktywnie uczestniczy w debacie na temat roli grafików komercyjnych. www.stgu.pl
Pictoric Illustrators Club to grupa ukraińskich ilustratorów założona w 2014 roku. Kuratorzy (Oleg Gryshchenko, Anna Sarvira i Olena Staranchuk) zapraszają ukraińskich i międzynarodowych autorów do udziału w projektach, których głównym celem jest popularyzacja i rozwój działalności ukraińskiej społeczności ilustratorów. www.facebook.com/pictoric.ua
Stowarzyszenie Artystów Grafików „4th Block” zrzesza projektantów i menadżerów kultury zainteresowanych rozwiązywaniem problemów środowiskowych poprzez sztukę. Stowarzyszenie działa na zasadzie wolontariatu, wspierając i rozwijając kreatywne inicjatywy w dziedzinie ekologii, designu i kultury. Głównym zadaniem stowarzyszenia jest organizacja odbywającej się co trzy lata wystawy plakatu ekologicznego „4th Block”. www.the4thblock.org
Więcej informacji: pr@stgu.pl