8.04.2022 Literatura

Polsko-ukraińska poezja antywojenna w Sewilli

Instytut Literacki w Krakowie we współpracy z Instytutem Polskim i Polsko-Hiszpańskim Stowarzyszeniem Kulturalnym "Tu Kultura" zaprezentował w piątek 8 kwietnia w księgarni "Caótica" w Sewilli zbiór wierszy "Cantus" Jana Polkowskiego.

Celem prezentacji było „połączenie się z płonącą Ukrainą”. Cantus „to poetycki krzyk potępiający wojnę i komunistyczne represje, hymn na cześć natury, religii, mieszańców i muzyki”.

W prezentacji wzięli udział działacz opozycji antykomunistycznej, jeden z założycieli Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie, obecny dyrektor Instytutu Literatury i badacz polskiej poezji prof. Józef Maria Ruszar, ukraińska poetka Natalia Belczenko, tłumaczka i popularyzatorka literatury polskiej dr Amelia Serraller oraz hiszpański redaktor „Cantusa” José Rey-Ximena.

Podczas wydarzenia zaprezentowano krótki film o Janie Polkowskim, polskim poecie, dziennikarzu, redaktorze, działaczu „Solidarności”, redaktorze naczelnym kwartalnika „Arka” i dziennika „Czas Krakowski”, byłym rzeczniku rządu Jana Olszewskiego. Za swoje osiągnięcia i zasługi Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył go w 2008 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2021 roku został odznaczony Orderem Orła Białego przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

Podczas spotkania odczytano również wiersze ukraińskiej poetki i tłumaczki Natalii Belchenko, byłej stypendystki programu „Gaude Polonia” polskiego Ministerstwa Kultury (2017).

Belchenko opowiedziała o swoich doświadczeniach na Ukrainie i ucieczce do Polski. Obecnie poetka pracuje w Instytucie Literackim w Krakowie, gdzie należy do zespołu wydającego w języku ukraińskim portal „Posestry.eu” („Siostry z wyboru”), prezentujący działalność kulturalną na Ukrainie i w Polsce. Na stronie publikowane są również lektury szkolne (polskie i ukraińskie) w języku ukraińskim dla dzieci i młodzieży uczącej się w Polsce – poinformowała PAP Józefa Maria Ruszar.

Fot: © Józef Maria Ruszar

Scheduled Literatura

Cykl konferencji „Pisarze przeciwko tyranii” 🗓

Od 8 do 13 kwietnia dziennikarz i tłumacz p. Higinio J. Paterna zorganizuje w Sewilli, Madrycie, Walencji i Jaén cykl konferencji zatytułowanych „Pisarze przeciwko tyranii”. Zaprezentowane zostaną kariery i twórczość czterech wybitnych polskich pisarzy XX wieku: Zofii Kossak, Antoniego Ossendowskiego, Józefa Mackiewicza i Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.
08 04.2024 13 04.2024 Historia, Literatura, Wydarzenia

Maria Skłodowska-Curie. Polka w Paryżu w ELLAS

Maria Skłodowska-Curie. Polka w Paryżu chce upamiętnić wyjątkową kobietę w 90. rocznicę jej śmierci. Polska uczona Maria Skłodowska-Curie była naturalizowaną obywatelką Francji, dlatego Instytut Polski postanowił przeprowadzić wspólną akcję z Institut français w Madrycie, aby przyczynić się do zasłużonego hołdu dla tej postaci w ramach marcowego programu ELLAS CREAN, który obejmuje wystawę, projekcję dwóch filmów, talk-colloquium i czytanie dramatyzowane.
21 02.2024 18 03.2024 Film, Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polska gościem honorowym na LIBER 2023 🗓

Polska będzie jednym z głównych bohaterów LIBER 2023, wydarzenia organizowanego przez IFEMA MADRID i Federación de Gremios de Editores de España (FGEE), które odbędzie się w dniach 3-6 października w Centrum Targowym w Madrycie. Instytut Książki, instytucja publiczna należąca do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Instytutem Polskim z siedzibą w Madrycie, zorganizował znaczącą obecność na LIBER, której głównym celem jest promowanie i rozpowszechnianie polskich wydawnictw w Hiszpanii, a także podnoszenie świadomości na temat polskich autorów i wydawców.
03 10.2023 06 10.2023 Literatura