8.04.2022 Literatura

Polsko-ukraińska poezja antywojenna w Sewilli

Instytut Literacki w Krakowie we współpracy z Instytutem Polskim i Polsko-Hiszpańskim Stowarzyszeniem Kulturalnym "Tu Kultura" zaprezentował w piątek 8 kwietnia w księgarni "Caótica" w Sewilli zbiór wierszy "Cantus" Jana Polkowskiego.

Celem prezentacji było „połączenie się z płonącą Ukrainą”. Cantus „to poetycki krzyk potępiający wojnę i komunistyczne represje, hymn na cześć natury, religii, mieszańców i muzyki”.

W prezentacji wzięli udział działacz opozycji antykomunistycznej, jeden z założycieli Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie, obecny dyrektor Instytutu Literatury i badacz polskiej poezji prof. Józef Maria Ruszar, ukraińska poetka Natalia Belczenko, tłumaczka i popularyzatorka literatury polskiej dr Amelia Serraller oraz hiszpański redaktor „Cantusa” José Rey-Ximena.

Podczas wydarzenia zaprezentowano krótki film o Janie Polkowskim, polskim poecie, dziennikarzu, redaktorze, działaczu „Solidarności”, redaktorze naczelnym kwartalnika „Arka” i dziennika „Czas Krakowski”, byłym rzeczniku rządu Jana Olszewskiego. Za swoje osiągnięcia i zasługi Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył go w 2008 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2021 roku został odznaczony Orderem Orła Białego przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

Podczas spotkania odczytano również wiersze ukraińskiej poetki i tłumaczki Natalii Belchenko, byłej stypendystki programu „Gaude Polonia” polskiego Ministerstwa Kultury (2017).

Belchenko opowiedziała o swoich doświadczeniach na Ukrainie i ucieczce do Polski. Obecnie poetka pracuje w Instytucie Literackim w Krakowie, gdzie należy do zespołu wydającego w języku ukraińskim portal „Posestry.eu” („Siostry z wyboru”), prezentujący działalność kulturalną na Ukrainie i w Polsce. Na stronie publikowane są również lektury szkolne (polskie i ukraińskie) w języku ukraińskim dla dzieci i młodzieży uczącej się w Polsce – poinformowała PAP Józefa Maria Ruszar.

Fot: © Józef Maria Ruszar

Scheduled Literatura

Maria Skłodowska-Curie. Polka w Paryżu w ELLAS

Maria Skłodowska-Curie. Polka w Paryżu chce upamiętnić wyjątkową kobietę w 90. rocznicę jej śmierci. Polska uczona Maria Skłodowska-Curie była naturalizowaną obywatelką Francji, dlatego Instytut Polski postanowił przeprowadzić wspólną akcję z Institut français w Madrycie, aby przyczynić się do zasłużonego hołdu dla tej postaci w ramach marcowego programu ELLAS CREAN, który obejmuje wystawę, projekcję dwóch filmów, talk-colloquium i czytanie dramatyzowane.
21 02.2024 18 03.2024 Film, Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polska gościem honorowym na LIBER 2023 🗓

Polska będzie jednym z głównych bohaterów LIBER 2023, wydarzenia organizowanego przez IFEMA MADRID i Federación de Gremios de Editores de España (FGEE), które odbędzie się w dniach 3-6 października w Centrum Targowym w Madrycie. Instytut Książki, instytucja publiczna należąca do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Instytutem Polskim z siedzibą w Madrycie, zorganizował znaczącą obecność na LIBER, której głównym celem jest promowanie i rozpowszechnianie polskich wydawnictw w Hiszpanii, a także podnoszenie świadomości na temat polskich autorów i wydawców.
03 10.2023 06 10.2023 Literatura

Polskie kursy online. Pierwszy kwartał 2023 r.

Rozpoczynamy drugi kwartał kursów języka polskiego online. Jeśli chcesz nauczyć się polskiego lub poprawić swój poziom, nie przegap naszych kursów online dla osób mówiących po hiszpańsku!
10 01.2023 16 03.2023 Literatura, Wydarzenia