1.06.2022 Muzyka, Wydarzenia

Koncert charytatywny na rzecz Ukrainy. Występ gościnny: Jerzy Kukla

W środę 1 czerwca o godz. 20:00 w kościele San Antonio de los Alemanes (Calle de la Puebla, 22, Madryt) odbędzie się koncert charytatywny na rzecz Ukrainy z udziałem polskiego organisty Jerzego Kukli.

Wydarzenie jest wspierane przez Ambasadę RP w Hiszpanii, Ambasadę Ukrainy w Hiszpanii, Bractwo Schronienia i Miłosierdzia z Madrytu, Fundację Polski Dar dla potrzebujących, Instytut Polski oraz sponsora Polskie Linie Lotnicze LOT. Wszystkie środki zebrane z biletów i Fila Zero zostaną przekazane Fundacji „Dajmy Nadzieję” we Lwowie (Ukraina) (Fila Zero: kod Bizum 01819. Ref.: koncert 01.06).

Bilet: 10€ (minimalna donacja).

PROGRAMA

1/ Yuri Shevchenko  (1953-2022)

                                               – My je! (¡Estamos!)

2/ Feliks Nowowiejski (1877-1946)

                                               – Preludio (I parte del III Concierto para órgano op. 56, nr 3)

                                               – Infantes Dei (II parte del I Concierto para órgano op. 65, nr 1)

3/ Louis Claude Daquin (1694-1771)

– Preludio Le Coucou (El cuco)

4/ Cesar Franck (1822-1890)

                                               – III Coral en La menor

5/ Georgiy Kurkov (* 1954)

                                                – Diesix

6/ Myroslav Skoryk (1938-2020)

                                               – Melodyia

7/ Mieczysław Surzyński (1866-1924)

                                               – Pastorale op. 36

                                               – Toccata op. 36

O JERZYM KUKLI
Organista, budowniczy organów, dyrygent i popularyzator muzyki. Studiował grę na organach w Konserwatorium Muzycznym w Krakowie (prof. Mirosława Semeniuk-Podraza) oraz dyrygenturę w Katowicach (prof. Jan Wincenty Hawel). Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1990-91 (VSMU Bratysława, w klasie prof. dr Ferdinanda Klindy). Uczestniczył w kursach mistrzowskich u profesorów Michaela Schneidera i Gastona Litaize.

Jako organista występował na najważniejszych polskich festiwalach, koncertował także w Austrii, Czechach, Danii, Niemczech, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, na Ukrainie i we Włoszech. Jego występy zostały nagrane na 6 płytach CD. Dokonał polskiego prawykonania dwóch utworów Oliviera Messiaena: „Les Corps Glorieux” (1987) i „Verset pour la fete de la dedicace” (1989). Od początku swojej działalności koncertowej i publicystycznej promuje muzykę Feliksa Nowowiejskiego w Polsce i za granicą.

Jako dyrygent prowadził orkiestry Filharmonii Kaliskiej, Koszalińskiej, Lubelskiej, Śląskiej, Świętokrzyskiej, Winnickiej (Ukraina) oraz Bielską Orkiestrę Kameralną.

Publikował artykuły na temat muzyki polskiej i problemów budownictwa organowego w czasopiśmie „Ruch Muzyczny” i innych czasopismach naukowych.

Organizował i koordynował festiwale i cykle koncertowe w Polsce, m.in. Sandomierskie Recitale Organowe, Bystrzańskie Recitale Organowe, Międzynarodowe Festiwale „Organy Bielska-Białej” i „Muzyka na Zamku w Bielsku”. W 2016 r. zainicjował projekt „Nadwiślańskie Lato Organowe”, w ramach którego odbywają się międzynarodowe festiwale i cykle koncertów organowych w Dęblinie (od 2015 r.), Końskowoli (od 2012 r.) i Puławach (od 2010 r.).

W 2017 roku w uznaniu za działalność na rzecz upowszechniania kultury muzycznej otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Puławy.

Do jego najważniejszych osiągnięć w dziedzinie budownictwa organowego należą: rekonstrukcja organów Walckera/Biernackiego w katedrze łomżyńskiej, rekonstrukcja organów chóralnych w katedrze w Oliwie oraz przeniesienie i rekonstrukcja dużych organów z sali koncertowej Filharmonii Słowackiej w Bratysławie do kościoła Najświętszej Marii Panny w Warszawie. Był także doradcą muzycznym i autorem intonacji wielu prestiżowych polskich instrumentów, m.in. Bazyliki Jezuitów w Krakowie, Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, wielkich organów Katedry w Oliwie oraz dwóch instrumentów Bazyliki Ojców Paulinów na Jasnej Górze.

Fot.: Tomasz Sowiski

Scheduled Muzyka Wydarzenia

Teatro Real zaprasza na hiszpańską premierę opery

Od 1 do 24 marca Teatro Real oferuje osiem przedstawień "Pasażerki" Mieczysława Weinberga, w koprodukcji Teatro Real z Festiwalem w Bregencji, Teatrem Wielkim w Warszawie i English National Opera. Jedno z największych dzieł XX wieku zawita do Teatro Real, aby zaoferować nam nowe i rewolucyjne spojrzenie na nazizm.
01 03.2024 24 03.2024 Muzyka, Wydarzenia

Maria Skłodowska-Curie. Polka w Paryżu w ELLAS

Maria Skłodowska-Curie. Polka w Paryżu chce upamiętnić wyjątkową kobietę w 90. rocznicę jej śmierci. Polska uczona Maria Skłodowska-Curie była naturalizowaną obywatelką Francji, dlatego Instytut Polski postanowił przeprowadzić wspólną akcję z Institut français w Madrycie, aby przyczynić się do zasłużonego hołdu dla tej postaci w ramach marcowego programu ELLAS CREAN, który obejmuje wystawę, projekcję dwóch filmów, talk-colloquium i czytanie dramatyzowane.
21 02.2024 18 03.2024 Film, Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Kursy języka polskiego. Pierwszy kwartał 2024 r.

9 stycznia rozpoczynamy nowy kwartał naszego kursu języka polskiego! Jeśli chcesz nauczyć się lub poprawić swój poziom, nie przegap naszych kursów polskiego online przeznaczonych specjalnie dla osób mówiących po hiszpańsku.
09 01.2024 19 03.2024 Wydarzenia