17.10.2022 - 30.10.2022 Wydarzenia

Polska gościem 15. edycji festiwalu Getafe Negro

Mamy dobrą wiadomości. Getafe Negro, madrycki festiwal powieści kryminalnych, który stał się epicentrum krajowych i międzynarodowych powieści kryminalnych, ma Polskę jako kraj zaproszony na nową edycję, która odbędzie się w dniach 24-30 października i będzie również promować kulturę ukraińską. Sprawdź pełny program! Zaczynamy rozgrzewkę od poniedziałku 17 października.

Mamy dobrą wiadomości. Getafe Negro, madrycki festiwal powieści kryminalnych, który stał się epicentrum krajowych i międzynarodowych powieści kryminalnych, ma Polskę jako kraj zaproszony na nową edycję, która odbędzie się w dniach 24-30 października i będzie również promować kulturę ukraińską. Sprawdź pełny program! Zaczynamy rozgrzewkę od poniedziałku 17 października.

W Instytucie Polskim jesteśmy zachwyceni, że Polska jest gościem tegorocznej edycji Festiwalu. Chcielibyśmy wykorzystać tę wspaniałą okazję, aby po raz kolejny pokazać nasze wsparcie dla narodu ukraińskiego. Dlatego chcieliśmy również liczyć na obecność i udział ukraińskich autorów w naszym programie, który obejmuje cykl filmowy, wystawę, konferencję, dwa okrągłe stoły i recital.

KINO

  • Polmission, reżyseria: Jacek Papis – poniedziałek 17 października – godz. 19.30 (52 min.) – Sala municipal Ángel del Río (Calle Ramón y Cajal, 22)
  • Położna, reżyseria: Maria Stachurska – wtorek 18 października – godz. 19.30 (55 min.) – Sala municipal Ángel del Río (Calle Ramón y Cajal, 22)
  • Krótki film o miłości, reżyseria: Krzysztof Kieślowski – środa 19 października – godz. 19.30 (83 min.) – Sala municipal Ángel del Río (Calle Ramón y Cajal, 22)
  • Krótki film o zabijaniu, reżyseria: Krzysztof Kieślowski – czwartek 20 października – godz. 19.30 (84 min.) – Sala municipal Ángel del Río (Calle Ramón y Cajal, 22)
  • Trzy kolory, reżyseria: Krzysztof Kieślowski – sobota 22 października – 17:30 – Sala municipal Ángel del Río (Calle Ramón y Cajal, 22)
    • „Niebieski” ’94
    • „Biały” ’88
    • „Czerwony” ’99

WYSTAWA: „PRYMACHENKO I NIKIFOR. UNIVERSOS PICTÓRICOS”.
Wernisaż: Poniedziałek 17 października, godz. 19.00
Wystawa: od poniedziałku 17 do niedzieli 30 października. Od poniedziałku do niedzieli, od 10 rano do 2 po południu i od 5 po południu do 8 po południu.
Espacio Mercado (Pl. de la Constitución, 5, Getafe)

Biorą udział Anna Sroka, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Hiszpanii i Księstwie Andory oraz Serhii Pohoreltsev, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w Królestwie Hiszpanii. Oczekuje się udziału profesora Rafała Wiśniewskiego, dyrektora Narodowego Centrum Kultury w Polsce (NCK), wykładowcy na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW). Tłumacz: Amelia Serraller

Wystawa „Maria Prymachenko i Nikifor. Universos pictóricos”, stworzona specjalnie na 15. edycję Getafe Negro, proponuje dialog między dwoma artystami, którzy wnoszą bardzo szczególne i sugestywne wizje otaczającego ich świata.

W pierwszych dniach wojny Muzeum Krajoznawcze w Iwankowie zostało zniszczone wraz z pracami ukraińskiej artystki naíf Marii Prymaczenko, które stanowiły jego stałą kolekcję. Miłość, jaką czuła do swojego narodu, była widoczna w jej kolorowym i marzycielskim świecie fantazji, tej samej pasji, która charakteryzowała Nikifora, polskiego artystę naíf , którego podobieństwa można dostrzec w nurcie artystycznym, z którym są związani. Ale nie tylko. Obaj wykorzystywali również twórczość jako sposób komunikowania się ze światem zewnętrznym w celu przekroczenia własnych barier.

Na wystawie można zobaczyć łącznie 22 prace osadzone w delikatnych wzorach inspirowanych flagami Ukrainy i Polski.

„Maria Prymachenko i Nikifor. Universos pictóricos” ma na celu podkreślenie więzi między narodami ukraińskim i polskim po nieuzasadnionej inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Polska pomoc dla Ukrainy nie pojawiła się nagle, lecz jest zakorzeniona we wspólnej historii, kulturze i obyczajach.

Organizatorzy
Urząd Miasta Getafe, Getafe Negro, Instytut Polski, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu (Muzeum Nikifora).

Współorganizatorzy
Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Hiszpanii, Ambasadą Ukrainy w Królestwie Hiszpanii, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, National Centre for Culture Poland, Województwem Małopolskim, Narodowym Muzeum Sztuki Dekoracyjnej i Ludowej Ukrainy w Kijowie, Presto.

KONFERENCJA: „KULTURA W CZASACH WOJNY”.
Poniedziałek, 24 października, 8:30 p.m.

Espacio Mercado (Pl. de la Constitución, 5, Getafe)

Prelegenci: Ewa Goczał, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej w Europie Środkowej i Wschodniej w Polskim Instytucie Literackim. Olesia Mamczycz, ukraińska poetka.
Moderator: Amelia Serraller
Tłumacz symultaniczny: Irena Ochlewska Fernández
Współorganizatorzy: Instytut Polski, Instytut Literacki.
Streszczenie: Po rosyjskiej inwazji ukraińscy pracownicy kultury zostali zmuszeni do pozostania i walki w swoim kraju, podobnie jak wielu innych mężczyzn. Ich kobiety mogły opuścić Ukrainę i zostały przyjęte w swojej siedzibie przez Polski Instytut Literatury, różne polskie instytucje i ogół społeczeństwa. Zastanawiamy się, co jest realizowane w dziedzinie współpracy kulturalnej z Ukrainą.

OKRĄGŁY STÓŁ: „FAKE NEWSY PRZEDMIOTEM DEBATY”.
Czwartek, 27 października, godz. 17:00
Espacio Mercado (Pl. de la Constitución, 5, Getafe)

Prelegenci: Paulina Deryło-Peltz, Naczelnik Wydziału Komunikacji Strategicznej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP; Ricardo Ruiz de la Serna, Profesor Nauk Humanistycznych i Komunikacji na Uniwersytecie CEU San Pablo.
Moderator: Grzegorz Bąk, profesor języka i literatury polskiej na Wydziale Filologii Germańskiej i Słowiańskiej Uniwersytetu Complutense w Madrycie.
Tłumacz symultaniczny: Irena Ochlewska Fernández
Współorganizator: Instytut Polski
Streszczenie: Fake News, z którymi Polska musiała się zmagać po nieuzasadnionej inwazji Rosji na Ukrainę, nie jest zjawiskiem nowym i nie dotyczy wyłącznie narodu polskiego.

OKRĄGŁY STÓŁ: ” CZARNE I HERMETYCZNE”.
Czwartek, 27 października, godz. 20.00

Espacio Mercado (Pl. de la Constitución, 5, Getafe)

Prelegenci: Katarzyna Puzyńska, Noelia Lorenzo Pino, Santiago Álvarez. Moderator: David Barba. Tłumacz: Amelia Serraller
Współorganizator: Instytut Polski
Streszczenie: Rozmowa powieściopisarzy, których twórczość cechuje ten sam nacisk na traumę, ból, chorobę psychiczną i biografie pełne osobistych trudności. Od psychologicznego suspensu po najbardziej duszący thriller z mocnymi tematami w tle, takimi jak sekty.

WIĘCEJ INFORMACJI

www.getafenegro.com

from to
Scheduled Wydarzenia

Teatro Real zaprasza na hiszpańską premierę opery

Od 1 do 24 marca Teatro Real oferuje osiem przedstawień "Pasażerki" Mieczysława Weinberga, w koprodukcji Teatro Real z Festiwalem w Bregencji, Teatrem Wielkim w Warszawie i English National Opera. Jedno z największych dzieł XX wieku zawita do Teatro Real, aby zaoferować nam nowe i rewolucyjne spojrzenie na nazizm.
01 03.2024 24 03.2024 Muzyka, Wydarzenia

Maria Skłodowska-Curie. Polka w Paryżu w ELLAS

Maria Skłodowska-Curie. Polka w Paryżu chce upamiętnić wyjątkową kobietę w 90. rocznicę jej śmierci. Polska uczona Maria Skłodowska-Curie była naturalizowaną obywatelką Francji, dlatego Instytut Polski postanowił przeprowadzić wspólną akcję z Institut français w Madrycie, aby przyczynić się do zasłużonego hołdu dla tej postaci w ramach marcowego programu ELLAS CREAN, który obejmuje wystawę, projekcję dwóch filmów, talk-colloquium i czytanie dramatyzowane.
21 02.2024 18 03.2024 Film, Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Kursy języka polskiego. Pierwszy kwartał 2024 r.

9 stycznia rozpoczynamy nowy kwartał naszego kursu języka polskiego! Jeśli chcesz nauczyć się lub poprawić swój poziom, nie przegap naszych kursów polskiego online przeznaczonych specjalnie dla osób mówiących po hiszpańsku.
09 01.2024 19 03.2024 Wydarzenia