Koncert Bogusława Grabowskiego na Międzynarodowym Festiwalu Organowym w San Antonio de los Alemanes
Bogusław Grabowski urodził się w Sopocie w 1955 roku. W 1982 roku ukończył Konserwatorium Muzyczne w Warszawie w klasie organów prof. Joachima Grubicha. Rok wcześniej uczestniczył w Międzynarodowym Kursie Wykonawstwa Muzyki Organowej w Belgii pod kierunkiem prof. Flor Petersa.
Bogusław Grabowski jest organistą tytularnym Bazyliki Mariackiej w Gdańsku oraz profesorem Konserwatorium Muzycznego w tym samym mieście, gdzie prowadzi klasę organów o specjalności muzyka sakralna, dla której opracował obszerny program nauczania.
Prowadzi ożywioną działalność koncertową w Polsce, w innych krajach europejskich (Niemcy, Anglia, Francja, Szwajcaria, Belgia, Dania, Szwecja, Włochy, Ukraina, Białoruś, Łotwa i Rosja) oraz w Stanach Zjednoczonych. Dokonał nagrań dla radia i telewizji w Polsce, Niemczech, Szwecji i na Ukrainie. Nagrał 15 albumów wydanych w Polsce, Niemczech i USA.
W 1990 roku założył Gdańskie Centrum Organowe, instytucję mającą na celu promocję muzyki dawnej i współczesnej w przestrzeniach sakralnych. Centralnym punktem tych wydarzeń muzycznych są letnie cykle koncertowe w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.
Jest również kompozytorem i komponuje głównie na wokal, chór i organy, a także na orkiestrę symfoniczną. Jego Pieśń symfoniczna – Zdrowaś Maryjo na sopran, chór i wielką orkiestrę symfoniczną (skomponowana specjalnie na obchody Tysiąclecia założenia miasta Gdańska) została nominowana do Nagrody Województwa Pomorskiego. Komponował muzykę do filmów, programów telewizyjnych i spektakli teatralnych.
Jest ekspertem w dziedzinie projektowania, budowy i konserwacji organów. Działa również w różnych stowarzyszeniach kulturalnych. Jest prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Muzyki Religijnej w Gdańsku oraz wiceprezesem ds. kultury Klubu Inteligencji Katolickiej w Gdańsku.
PROGRAM
Caius Schmidtlein – Tabulatura Gdańska 1591 r.
Phantasia quinti toni
Paul Siefert (1586-1666)
Fantasia a 3
Andrzej Rohaczewski – Tabulatura pelplińska s. XVII
Canzona a 4
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Chorał – „Jesus bleibet meine Freude” z Kantaty, BWV 147
Fantazja G-dur, BWV 572
Jehan Alain (1911-1940)
Wariacje na temat Clémenta Jannequina
Postlude pour l’office de complies
Litanie
Bogusław Grabowski (*1955)
Improwizacje
Santa, Pontificia y Real Hermandad del Refugio y Piedad de Madrid, znana jako „Ronda del Pan y Huevo” została założona 25 stycznia 1615 roku przez Fray Bernardino de Antequera, S.J., D. Pedro Laso de la Vega i Fray Juan Jerónimo Serra. Wśród jego członków wyróżnia się postać San Pedro Poveda. Misją Bractwa była, i nadal jest cztery wieki później, pomoc potrzebującym: w siedzibie Bractwa rozdawane są codzienne darmowe obiady, a kilka potrzebujących rodzin otrzymuje żywność co tydzień.
Kościół San Antonio de los Alemanes, za panowania Filipa III, kiedy korony Hiszpanii i Portugalii zostały zjednoczone, na wniosek Rady Portugalii założono szpital i kościół San Antonio de los Portugueses.
Królowa regentka Mariana z Austrii, druga żona Filipa IV, zmieniła nazwę w 1668 roku na San Antonio de los Alemanes.
W krypcie pochowane są dwie Infantki Kastylii. Doña Berenguela i Dª Constanza.
Ogłoszona „Pomnikiem Narodowym” w 1976 roku, jest najważniejszą barokową świątynią w Madrycie.