13.05.2023 Muzyka, Wydarzenia

Koncert Bogusława Grabowskiego na Międzynarodowym Festiwalu Organowym w San Antonio de los Alemanes

W ramach II edycji Międzynarodowego Festiwalu Organowego w San Antonio de los Alemanes de Madrid (Calle de la Puebla, 22) w sobotę 13 maja o godzinie 20:00 odbędzie się kolejny koncert. Wystąpi polski organista Bogusław Grabowski. W programie: utwory Caiusa Schmidtleina, Paula Sieferta, Andrzeja Rohaczewskiego (z tabulatur gdańskich i pelplińskich), Johanna Sebastiana Bacha, Jehana Alaina oraz improwizacje...

Bogusław Grabowski urodził się w Sopocie w 1955 roku. W 1982 roku ukończył Konserwatorium Muzyczne w Warszawie w klasie organów prof. Joachima Grubicha. Rok wcześniej uczestniczył w Międzynarodowym Kursie Wykonawstwa Muzyki Organowej w Belgii pod kierunkiem prof. Flor Petersa.

Bogusław Grabowski jest organistą tytularnym Bazyliki Mariackiej w Gdańsku oraz profesorem Konserwatorium Muzycznego w tym samym mieście, gdzie prowadzi klasę organów o specjalności muzyka sakralna, dla której opracował obszerny program nauczania.

Prowadzi ożywioną działalność koncertową w Polsce, w innych krajach europejskich (Niemcy, Anglia, Francja, Szwajcaria, Belgia, Dania, Szwecja, Włochy, Ukraina, Białoruś, Łotwa i Rosja) oraz w Stanach Zjednoczonych. Dokonał nagrań dla radia i telewizji w Polsce, Niemczech, Szwecji i na Ukrainie. Nagrał 15 albumów wydanych w Polsce, Niemczech i USA.

W 1990 roku założył Gdańskie Centrum Organowe, instytucję mającą na celu promocję muzyki dawnej i współczesnej w przestrzeniach sakralnych. Centralnym punktem tych wydarzeń muzycznych są letnie cykle koncertowe w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Jest również kompozytorem i komponuje głównie na wokal, chór i organy, a także na orkiestrę symfoniczną. Jego Pieśń symfoniczna – Zdrowaś Maryjo na sopran, chór i wielką orkiestrę symfoniczną (skomponowana specjalnie na obchody Tysiąclecia założenia miasta Gdańska) została nominowana do Nagrody Województwa Pomorskiego. Komponował muzykę do filmów, programów telewizyjnych i spektakli teatralnych.

Jest ekspertem w dziedzinie projektowania, budowy i konserwacji organów. Działa również w różnych stowarzyszeniach kulturalnych. Jest prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Muzyki Religijnej w Gdańsku oraz wiceprezesem ds. kultury Klubu Inteligencji Katolickiej w Gdańsku.

PROGRAM

Caius Schmidtlein – Tabulatura Gdańska 1591 r.

Phantasia quinti toni

Paul Siefert (1586-1666)

Fantasia a 3

Andrzej Rohaczewski – Tabulatura pelplińska s. XVII

Canzona a 4

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

Chorał – „Jesus bleibet meine Freude” z Kantaty, BWV 147

Fantazja G-dur, BWV 572

Jehan Alain (1911-1940)

Wariacje na temat Clémenta Jannequina

Postlude pour l’office de complies

Litanie

Bogusław Grabowski (*1955)

Improwizacje

Santa, Pontificia y Real Hermandad del Refugio y Piedad de Madrid, znana jako „Ronda del Pan y Huevo” została założona 25 stycznia 1615 roku przez Fray Bernardino de Antequera, S.J., D. Pedro Laso de la Vega i Fray Juan Jerónimo Serra. Wśród jego członków wyróżnia się postać San Pedro Poveda. Misją Bractwa była, i nadal jest cztery wieki później, pomoc potrzebującym: w siedzibie Bractwa rozdawane są codzienne darmowe obiady, a kilka potrzebujących rodzin otrzymuje żywność co tydzień.

Kościół San Antonio de los Alemanes, za panowania Filipa III, kiedy korony Hiszpanii i Portugalii zostały zjednoczone, na wniosek Rady Portugalii założono szpital i kościół San Antonio de los Portugueses.

Królowa regentka Mariana z Austrii, druga żona Filipa IV, zmieniła nazwę w 1668 roku na San Antonio de los Alemanes.

W krypcie pochowane są dwie Infantki Kastylii. Doña Berenguela i Dª Constanza.

Ogłoszona „Pomnikiem Narodowym” w 1976 roku, jest najważniejszą barokową świątynią w Madrycie.

Scheduled Muzyka Wydarzenia

Nowosielski. Między tradycją a nowoczesnością. Wystawa i

W czwartek 23 listopada na Wydziale Sztuk Pięknych w Barcelonie odbędzie się otwarcie wystawy i konferencja naukowa związana ze stuleciem urodzin Jerzego Nowosielskiego (1923-2011), najbardziej znanego na świecie polskiego artysty swojego pokolenia.
23 11.2023 23 12.2023 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Franco Fagioli, Jan Tomasz Adamus i Capella

We wtorek 7 listopada 2023 r. o godz. 19.30 w Teatro Real będziemy mogli podziwiać Franco Fagioliego (kontratenor), Jana Tomasza Adamusa (dyrygentura orkiestrowa i pianoforte) oraz Capellę Cracoviensis w ramach ich programu Voces del Real.
07 11.2023 Muzyka

„Zasada Kopernikańska” w madryckim Planetarium 🗓

Od 3 listopada do 31 grudnia 2023 r., dzięki wsparciu polskich przedstawicielstw w Madrycie, projekt Instytutu B61 "Zasada Kopernikańska" ("Casino Copernicus") będzie prezentowany w madryckim Planetarium.
03 11.2023 31 12.2023 Historia, Wydarzenia