13.05.2023 Muzyka, Wydarzenia

Koncert Bogusława Grabowskiego na Międzynarodowym Festiwalu Organowym w San Antonio de los Alemanes

W ramach II edycji Międzynarodowego Festiwalu Organowego w San Antonio de los Alemanes de Madrid (Calle de la Puebla, 22) w sobotę 13 maja o godzinie 20:00 odbędzie się kolejny koncert. Wystąpi polski organista Bogusław Grabowski. W programie: utwory Caiusa Schmidtleina, Paula Sieferta, Andrzeja Rohaczewskiego (z tabulatur gdańskich i pelplińskich), Johanna Sebastiana Bacha, Jehana Alaina oraz improwizacje...

Bogusław Grabowski urodził się w Sopocie w 1955 roku. W 1982 roku ukończył Konserwatorium Muzyczne w Warszawie w klasie organów prof. Joachima Grubicha. Rok wcześniej uczestniczył w Międzynarodowym Kursie Wykonawstwa Muzyki Organowej w Belgii pod kierunkiem prof. Flor Petersa.

Bogusław Grabowski jest organistą tytularnym Bazyliki Mariackiej w Gdańsku oraz profesorem Konserwatorium Muzycznego w tym samym mieście, gdzie prowadzi klasę organów o specjalności muzyka sakralna, dla której opracował obszerny program nauczania.

Prowadzi ożywioną działalność koncertową w Polsce, w innych krajach europejskich (Niemcy, Anglia, Francja, Szwajcaria, Belgia, Dania, Szwecja, Włochy, Ukraina, Białoruś, Łotwa i Rosja) oraz w Stanach Zjednoczonych. Dokonał nagrań dla radia i telewizji w Polsce, Niemczech, Szwecji i na Ukrainie. Nagrał 15 albumów wydanych w Polsce, Niemczech i USA.

W 1990 roku założył Gdańskie Centrum Organowe, instytucję mającą na celu promocję muzyki dawnej i współczesnej w przestrzeniach sakralnych. Centralnym punktem tych wydarzeń muzycznych są letnie cykle koncertowe w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Jest również kompozytorem i komponuje głównie na wokal, chór i organy, a także na orkiestrę symfoniczną. Jego Pieśń symfoniczna – Zdrowaś Maryjo na sopran, chór i wielką orkiestrę symfoniczną (skomponowana specjalnie na obchody Tysiąclecia założenia miasta Gdańska) została nominowana do Nagrody Województwa Pomorskiego. Komponował muzykę do filmów, programów telewizyjnych i spektakli teatralnych.

Jest ekspertem w dziedzinie projektowania, budowy i konserwacji organów. Działa również w różnych stowarzyszeniach kulturalnych. Jest prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Muzyki Religijnej w Gdańsku oraz wiceprezesem ds. kultury Klubu Inteligencji Katolickiej w Gdańsku.

PROGRAM

Caius Schmidtlein – Tabulatura Gdańska 1591 r.

Phantasia quinti toni

Paul Siefert (1586-1666)

Fantasia a 3

Andrzej Rohaczewski – Tabulatura pelplińska s. XVII

Canzona a 4

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

Chorał – „Jesus bleibet meine Freude” z Kantaty, BWV 147

Fantazja G-dur, BWV 572

Jehan Alain (1911-1940)

Wariacje na temat Clémenta Jannequina

Postlude pour l’office de complies

Litanie

Bogusław Grabowski (*1955)

Improwizacje

Santa, Pontificia y Real Hermandad del Refugio y Piedad de Madrid, znana jako „Ronda del Pan y Huevo” została założona 25 stycznia 1615 roku przez Fray Bernardino de Antequera, S.J., D. Pedro Laso de la Vega i Fray Juan Jerónimo Serra. Wśród jego członków wyróżnia się postać San Pedro Poveda. Misją Bractwa była, i nadal jest cztery wieki później, pomoc potrzebującym: w siedzibie Bractwa rozdawane są codzienne darmowe obiady, a kilka potrzebujących rodzin otrzymuje żywność co tydzień.

Kościół San Antonio de los Alemanes, za panowania Filipa III, kiedy korony Hiszpanii i Portugalii zostały zjednoczone, na wniosek Rady Portugalii założono szpital i kościół San Antonio de los Portugueses.

Królowa regentka Mariana z Austrii, druga żona Filipa IV, zmieniła nazwę w 1668 roku na San Antonio de los Alemanes.

W krypcie pochowane są dwie Infantki Kastylii. Doña Berenguela i Dª Constanza.

Ogłoszona „Pomnikiem Narodowym” w 1976 roku, jest najważniejszą barokową świątynią w Madrycie.

Scheduled Muzyka Wydarzenia

Teatro Real zaprasza na hiszpańską premierę opery

Od 1 do 24 marca Teatro Real oferuje osiem przedstawień "Pasażerki" Mieczysława Weinberga, w koprodukcji Teatro Real z Festiwalem w Bregencji, Teatrem Wielkim w Warszawie i English National Opera. Jedno z największych dzieł XX wieku zawita do Teatro Real, aby zaoferować nam nowe i rewolucyjne spojrzenie na nazizm.
01 03.2024 24 03.2024 Muzyka, Wydarzenia

Maria Skłodowska-Curie. Polka w Paryżu w ELLAS

Maria Skłodowska-Curie. Polka w Paryżu chce upamiętnić wyjątkową kobietę w 90. rocznicę jej śmierci. Polska uczona Maria Skłodowska-Curie była naturalizowaną obywatelką Francji, dlatego Instytut Polski postanowił przeprowadzić wspólną akcję z Institut français w Madrycie, aby przyczynić się do zasłużonego hołdu dla tej postaci w ramach marcowego programu ELLAS CREAN, który obejmuje wystawę, projekcję dwóch filmów, talk-colloquium i czytanie dramatyzowane.
21 02.2024 18 03.2024 Film, Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Kursy języka polskiego. Pierwszy kwartał 2024 r.

9 stycznia rozpoczynamy nowy kwartał naszego kursu języka polskiego! Jeśli chcesz nauczyć się lub poprawić swój poziom, nie przegap naszych kursów polskiego online przeznaczonych specjalnie dla osób mówiących po hiszpańsku.
09 01.2024 19 03.2024 Wydarzenia