9.06.2023 Historia, Wydarzenia

Jak kraje Europy wspierają Ukrainę poprzez kulturę. Debata na Targach Książki 2023

W najbliższy piątek, 9 czerwca, w godzinach od 12 do 14 w Pawilonie Europejskim madryckich targów książki odbędzie się debata "Jak kraje Europy wspierają Ukrainę poprzez kulturę". Z niecierpliwością czekamy na Państwa! Wstęp wolny.

W najbliższy piątek, 9 czerwca, w godzinach od 12 do 14 w Pawilonie Europejskim madryckich targów książki odbędzie się debata „Jak kraje Europy wspierają Ukrainę poprzez kulturę”.
Z niecierpliwością czekamy na Państwa! Wstęp wolny.

Instytucje kultury zaangażowały się w zbiórkę materiałów i żywności, a także w organizację koncertów i wydarzeń solidarnościowych, ale ważne jest również podkreślenie solidarności okazanej w zachowaniu ukraińskiego dziedzictwa i tożsamości. W tym sensie debata ma na celu odpowiedzieć na następujące pytania: Jakie inicjatywy solidarnościowe i kulturalne zostały przeprowadzone w Europie? Co te inicjatywy oznaczają i oznaczały dla Ukrainy i krajów uczestniczących w tej debacie? Czy jest to tylko wysiłek finansowy, czy wykracza poza tę zmienną? Co jeszcze możemy zrobić, aby pomóc Ukrainie?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzą różni przedstawiciele instytucji i podmiotów europejskich obecni na debacie, która została wymyślona i zorganizowana przez Instytut Polski we współpracy z Komisją Europejską, Ambasadą Republiki Litewskiej, Austriackim Forum Kultury, Rumuńskim Instytutem Kultury i Institut français de Madrid, które są członkami klastra EUNIC Madrid.

PRELEGENCI

  • Lyra Puisyte-Bostroem, ambasador Republiki Litewskiej
  • Ioana Anghel, dyrektor Departamentu Stosunków Międzynarodowych w Rumuńskim Instytucie Kultury w Bukareszcie
  • Francky Blandeau, zastępca dyrektora ds. współpracy i dialogu między społeczeństwami w Instytucie Francuskim w Paryżu
  • Aleksandra Michalak, naczelnik Wydziału Projektów Strategicznych w Departamencie Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
  • Anna Petrina, kierownik projektu w Ukraine Office Austria, Federalne Ministerstwo Spraw Europejskich i Międzynarodowych Austrii

Moderator: Grzegorz Bąk, profesor języka i literatury polskiej na Wydziale Filologii Germańskiej i Słowiańskiej Uniwersytetu Complutense w Madrycie

INFORMACJE O PRELEGENTACH

Lyra Puisyte-Bostroem, ambasador Republiki Litewskiej.
Przedstawicielka Litwy posiada bogate doświadczenie dyplomatyczne w Stanach Zjednoczonych, Szwecji i Belgii, a także w różnych departamentach Ministerstwa Spraw Zagranicznych i litewskiej prezydencji. Obecnie jest ambasadorem Litwy w Hiszpanii. Jej dorobek akademicki obejmuje jej własny kraj, a także Wielką Brytanię, Belgię i Hiszpanię, a jej wykształcenie obejmuje głównie stosunki międzynarodowe i dyplomację.

Ioana Anghel, dyrektor Departamentu Stosunków Międzynarodowych w Rumuńskim Instytucie Kultury w Bukareszcie.
Absolwentka Uniwersytetu Sztuk Teatralnych i Filmowych w Bukareszcie oraz studiów magisterskich z zarządzania kulturą na Uniwersytecie Carlos III w Madrycie, Ioana Anghel jest koordynatorką projektów kulturalnych, tłumaczką i redaktorką.
Od 2021 r. jest dyrektorem Departamentu Stosunków Międzynarodowych Rumuńskiego Instytutu Kultury, którego działalność obejmuje koordynację projektów kulturalnych realizowanych w ramach klastrów EUNIC na całym świecie, projektów kulturalnych opracowywanych w Ameryce Południowej, Azji i Afryce, a także koordynację programu grantowego dla projektów kulturalnych o nazwie Cantemir.

W latach 2006-2010 koordynowała Departament Komunikacji i Public Relations Rumuńskiego Instytutu Kultury, a w 2010 r. objęła kierownictwo Rumuńskiego Instytutu Kultury w Madrycie. Jej ostatnim dużym projektem w Madrycie w 2018 r. była organizacja i koordynacja obecności Rumunii jako kraju gościnnego na Targach Książki Retiro.
W latach 2019-2020 była częścią zespołu wdrażającego dokumentację kandydatury Timisoary na Europejską Stolicę Kultury 2023, aby następnie powrócić do zespołu Rumuńskiego Instytutu Kultury jako koordynator ds. stosunków międzynarodowych.
Od lipca tego roku przejmie koordynację Rumuńskiego Instytutu Kultury w Budapeszcie.
Jako tłumaczka pracowała głównie jako tłumaczka literatury dramatycznej, redagując cztery antologie, w tym jedną poświęconą twórczości Federico Garcíi Lorki.

Francky Blandeau, zastępca dyrektora ds. współpracy i dialogu między społeczeństwami w Instytucie Francuskim w Paryżu.
Pracuje w dziedzinie dyplomacji kulturalnej od około dwudziestu lat. Obecnie jest zastępcą dyrektora Coopérations et Dialogues des Sociétés, działu Instytutu Francuskiego (Paryż) poświęconego debacie idei i dialogowi z zagranicznymi społecznościami . Wcześniej był sekretarzem generalnym Institut français d’Ukraine (2002-2004), a następnie attaché kulturalnym i zastępcą dyrektora Institut français d’Ukraine (2011-2014). Jego obecna misja koncentruje się w szczególności na monitorowaniu powiązań kulturalnych z Ukrainą, we współpracy z Ministerstwem Europy i Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwem Kultury, a także w perspektywie europejskiej.

Aleksandra Michalak, Naczelnik Wydziału Projektów Strategicznych, Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.
Wcześniej pracowała w Ośrodku Kultury Francuskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w komunikacji publicznej i dyplomacji cyfrowej. W ciągu ostatniej dekady była zaangażowana w komunikacyjne i promocyjne aspekty strategicznych projektów, takich jak polska prezydencja w Radzie UE, szczyt NATO w Warszawie, polska prezydencja w szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach czy polska prezydencja w OBWE. Prowadziła liczne kampanie informacyjne i edukacyjne w mediach społecznościowych na całym świecie dla polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i polskich placówek dyplomatycznych. Jest również autorką wielu narzędzi promocyjnych (filmów, wystaw, publikacji itp.) promujących Polskę za granicą.

Anna Petrina, Project Manager w Ukraińskim Biurze Austriackiego Federalnego Ministerstwa Spraw Europejskich i Międzynarodowych.
Posiada tytuł magistra filologii germańskiej, zarządzania międzykulturowego i tłumaczeń na Narodowym Uniwersytecie im. Tarasa Szewczenki w Kijowie (Ukraina).
Od 2018 r. do marca 2022 r. pracowała jako kierownik projektu w Austriackim Forum Kultury w Kijowie, które służy jako platforma promująca działalność kulturalną oraz współpracę naukową między Austrią a Ukrainą. Jej zadaniem było planowanie i wdrażanie dwustronnych projektów między Austrią a Ukrainą oraz wspieranie artystów. W 2019 roku odegrał wiodącą rolę w organizacji Austriacko-Ukraińskiego Roku Kulturalnego 2019 (Año Cultural Austria-Ucrania 2019).

Anna Petrina mieszka obecnie w Wiedniu, gdzie pracuje jako kierownik projektu w Biurze Ukraińskim w Austrii, działającym przy Departamencie Kultury austriackiego Federalnego Ministerstwa Spraw Europejskich i Międzynarodowych. Z wielkim zaangażowaniem pracuje nad promowaniem wymiany artystycznej i naukowej z Ukrainą. W ciągu ostatniego półtora roku Biuro Ukraińskie w Austrii z powodzeniem wdrożyło liczne projekty i wydarzenia w całym kraju, w tym koncerty charytatywne, wystawy, pokazy filmów, odczyty i wykłady ukraińskich pisarzy i naukowców. Ponadto Biuro jest również zaangażowane we wspieranie inicjatyw humanitarnych, projektów edukacyjnych oraz publikacji tłumaczeń literackich i prac naukowych.

Od momentu wybuchu rosyjskiej agresji na Ukrainę pani Michalak aktywnie współpracuje z placówkami dyplomatycznymi oraz instytucjami rządowymi i kulturalnymi w Polsce w celu pokazania światu szkodliwego wpływu konfliktu zbrojnego na ukraińskie społeczeństwo, kulturę i dziedzictwo. Tworząc kampanie w mediach społecznościowych, takie jak: #StandWithUkraine, #PolandFirstToHelp, #WarIsNotAGame #BoycottTheRussianAggressor, #RussianWomenStopTheWar; produkując serię materiałów audiowizualnych, które pozwalają placówkom dyplomatycznym wzmocnić komunikację na temat wojny i zwalczać rosyjską dezinformację.

INFORMACJE O MODERATORZE

Dr Grzegorz Bąk jest profesorem filologii słowiańskiej (język i literatura polska) na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Jako filolog i historyk, jego badania koncentrują się na historii hiszpańsko-polskich stosunków kulturalnych, literaturze polskiej i historii Polski.
Jest współautorem książki Polscy żołnierze w Hiszpanii podczas hiszpańskiej wojny o niepodległość 1808-1814 (Huerga y Fierro Editores, Madryt, 2004). Jego publikacje z zakresu historii obejmują obszerny rozdział „Historia narodów słowiańskich” opublikowany w książce Historia literatury słowiańskiej (Koordynacja F. Presa González, Ediciones Cátedra, Madryt, 1997).
W ostatnich latach opublikował serię prac poświęconych historii Polonii w Hiszpanii, wśród których wyróżniają się następujące: Śladami pisarza. Józef Łobodowski w Polsce i Hiszpanii (red. G. Bąk, L. Siryk, E. Łoś, UMCS, Lublin, Polska, 2016) oraz „Noc nad Madrytem” Józef Łobodowski i jego twórczość literacka (red. G. Bąk, A. E Díaz-Pintado Hilario, J.M. Ruszar; Ediciones Complutense, Madryt, 2022).
W 2012 roku Cátedra opublikowała powieść Pokój na Ziemi polskiego pisarza Stanisława Lema przetłumaczoną na język hiszpański przez Grzegorza Bąka i Mabel Velis.

ORGANIZACJA
Komisja Europejska
EUNIC Madryt
Instytut Polski

PRZY WSPÓŁPRACY Z
Ambasadą Republiki Litewskiej
Rumuńskim Instytutem Kultury
Francuskim Instytutem Kultury w Madrycie
Austriackim Forum Kultury

Scheduled Historia Wydarzenia

Nowosielski. Między tradycją a nowoczesnością. Wystawa i

W czwartek 23 listopada na Wydziale Sztuk Pięknych w Barcelonie odbędzie się otwarcie wystawy i konferencja naukowa związana ze stuleciem urodzin Jerzego Nowosielskiego (1923-2011), najbardziej znanego na świecie polskiego artysty swojego pokolenia.
23 11.2023 23 12.2023 Sztuki wizualne, Wydarzenia

„Zasada Kopernikańska” w madryckim Planetarium 🗓

Od 3 listopada do 31 grudnia 2023 r., dzięki wsparciu polskich przedstawicielstw w Madrycie, projekt Instytutu B61 "Zasada Kopernikańska" ("Casino Copernicus") będzie prezentowany w madryckim Planetarium.
03 11.2023 31 12.2023 Historia, Wydarzenia

„Chopin. I am not afraid of Darkness”,

Uwaga! W czwartek 19 października o godz. 19:30 w Ratuszu Real Sitio de San Ildefonso (Sala Siglo XXI) w ramach programu Fescival. Europejski Festiwal Filmowy i Wartości Demokratyczne, będzie można zobaczyć film "Chopin. I am not afraid of Darkness" w reżyserii polskiej reżyserki Joanny Kaczmarek.
19 10.2023 Film, Wydarzenia