24.09.2023 Muzyka, Wydarzenia

Opera „Straszny Dwór” przyjeżdża do Sewilli pod dyrekcją Waldemara Zawodzińskiego.

Opera "Straszny Dwór" przyjeżdża do Sewilli dzięki Fundacji Avangart i Polskiemu Instytutowi Kultury we współpracy z Urzędem Miasta Sewilla i Gestora de Nuevos Proyectos Culturales. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 24 września od godziny 20:00 w neomudejarskim pałacu w ogrodach Buhaira. Wstęp od godziny 19:30 będzie możliwy za okazaniem zaproszenia.

Polska opera Straszny dwór, z muzyką Stanisława Moniuszki i librettem w języku polskim napisanym przez Jana Chęcińskiego, została po raz pierwszy wystawiona w 1865 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie. Dziś, 158 lat później, zawita do Sewilli pod dyrekcją Waldemara Zawodzińskiego, w wykonaniu polskich artystów, wraz z orkiestrą i chórem Fundacji Avangarta.

Straszny dwór to jedna z najwybitniejszych polskich oper XIX wieku i bez wątpienia najlepsze dzieło Moniuszki, choć z pewnością mało znane poza granicami Polski. Jest to romantyczne i wysoce patriotyczne dzieło, które stało się bardzo popularne wśród polskiej publiczności i było prześladowane przez władze rosyjskie, które kontrolowały większość Polski w tym okresie.

OPERA Straszny dwór, fabuła

Akcja opery rozgrywa się w dworku polskiego szlachcica w drugiej połowie XVII wieku. Dwaj bracia, Stefan i Zbigniew, wracają do domu po zwycięskiej wyprawie wojennej. Atmosfera obozu wojskowego i braterstwo broni, a także konieczność obrony ojczyzny sprawiają, że przysięgają sobie nigdy się nie żenić. Kiedy jednak poznają dwie siostry, miłość okazuje się silniejsza niż śluby panieństwa. Liczne perypetie i działania innych doprowadzają w końcu do szczęśliwego finału: sztukę wieńczy podwójny ślub – Stefana z Hanną i Zbigniewa z Jadwigą.

WALDEMAR ZAWODZIŃSKI, reżyser

Reżyser, scenograf i wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Były dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, były dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi. Współtwórca czterech scen regionalnych Teatru im. Stefana Jaracza oraz Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Nowa Klasyka Europy. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Akademii Teatralnej w Krakowie.

W swojej karierze wyreżyserował ponad 160 spektakli w polskich teatrach operowych i dramatycznych. Jego sposób tworzenia oświetlenia scenicznego jest wypadkową umiejętności reżyserskich, plastycznych i muzycznych. Ponadto do niemal wszystkich swoich spektakli projektuje scenografię, gdyż reżyserią i scenografią zajmuje się równolegle, traktując te dziedziny komplementarnie. Ma tendencję do uważnego śledzenia trendów w europejskim teatrze, ale nie podąża wyłącznie za modą. Z biegiem lat zyskał reputację wrażliwego artysty z pasją do teatru, ponieważ jego produkcje charakteryzują się poetyckim nastrojem, który w niekonwencjonalny sposób łączy słowo, obraz, muzykę i światło. Cechą charakterystyczną jest wyraźna skłonność do zagłębiania się w kwestie egzystencjalne, a co za tym idzie, widoczna dojrzałość wyborów literackich, która wpływa na formę sceniczną. Dla Zawodzińskiego podstawą jest zawsze dramat i aktor, a inspiracji nieustannie szuka w klasyce.

Jest laureatem prestiżowych nagród i odznaczeń, w tym dwukrotnie Złotego Krzyża Zasługi, Srebrnego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski i Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Opera Straszny Dwór promowana jest przez Fundację AVANGART na rzecz Kultury i Sztuki, Instytut Polski we współpracy z Urzędem Miasta Sewilla oraz Gestora de Nuevos Proyectos Culturales.

FUNDACJA AVANGART, główny promotor

Fundacja Kultury i Sztuki AVANGART powstała w 2015 roku, a jej głównym celem jest umożliwienie publiczności obcowania ze światem opery na najwyższym poziomie. Fundacja ta jest organizatorem i wykonawcą licznych koncertów i spektakli operowych w Polsce. Posiada własną orkiestrę symfoniczną, z której tworzy również zespoły kameralne. Współpracuje z gwiazdami operowymi z całego świata (Polska, Włochy, Gruzja, Rosja, Albania, Brazylia), może pochwalić się inscenizacjami operowymi wystawianymi w przestrzeniach nieteatralnych z wykorzystaniem obiektów architektonicznych i naturalnych. Najbardziej emblematycznym i cyklicznym projektem Fundacji jest Mazurski Festiwal Operowy BELCANTO, który z roku na rok zdobywa coraz szerszą publiczność. BELCANTO zaprasza do udziału w Festiwalu znanych solistów operowych z całego świata, a także młodych śpiewaków wyłonionych w ramach organizowanych przez Fundację Kursów Mistrzowskich. Festiwal stał się rozpoznawalny i zdobywa coraz większą renomę na operowej mapie Polski. W dotychczasowych pięciu edycjach festiwalu wzięło udział łącznie około 15000 widzów z Polski i zagranicy.

BIORĄCY UDZIAŁ

Organizacja: Piort Wołosz, Magda Wołosz, Ignacy Wołosz, Oktawian Walenda
Dyrygent: Wojciech Semerau- Siemianowski
Reżyseria: Waldemar Zawodziński

Soliści:

Kasia Zając – Caban
Iwona Socha
Adam Sobierajski
Adam Szerszeń
Tomasz Kuk
Maciej Falkiewicz
Anna Bernacka
Wojtek Gierlach
Agnieszka Bialek

Chór:

Anna Wyrzykowska
Magdalena Cierzniewska
Małgorzata Bartkowska
Anna Dylikowska- Dobiec
Dorota Zatke
Przemysław Cierzniewski
Bartosz Szwaciński
Jacek Kostoń
Marek Kulik
Mirosław Gotfryd

Orkiestra:

Ewa Szpakowska
Calpe Ovidi
Juan Alaminos
Inés Montero
María Morales
Amala Martínez
David García
Jorge Guillermo
María de Gracia Ramírez
María Sánchez
Stefan Zygadlo
Raquel Batalloso
Rafael Mira
Irene Fernández
Gustavo Domínguez
José Arsenio
Carmelo Sosa
Francisco Tomás
Teresa Martínez
Ana Sánchez

Straszny Dwór. Fundacja Avangart i Instytut Polski we współpracy z Urzędem Miasta Sewilla i Gestora de Nuevos Proyectos Culturales.

Pałac Neomudejar. Ogrody Buhaira – Sewilla

Niedziela, 24 września 2023 r., godz. 20:00.

Scheduled Muzyka Wydarzenia

Teatro Real zaprasza na hiszpańską premierę opery

Od 1 do 24 marca Teatro Real oferuje osiem przedstawień "Pasażerki" Mieczysława Weinberga, w koprodukcji Teatro Real z Festiwalem w Bregencji, Teatrem Wielkim w Warszawie i English National Opera. Jedno z największych dzieł XX wieku zawita do Teatro Real, aby zaoferować nam nowe i rewolucyjne spojrzenie na nazizm.
01 03.2024 24 03.2024 Muzyka, Wydarzenia

Maria Skłodowska-Curie. Polka w Paryżu w ELLAS

Maria Skłodowska-Curie. Polka w Paryżu chce upamiętnić wyjątkową kobietę w 90. rocznicę jej śmierci. Polska uczona Maria Skłodowska-Curie była naturalizowaną obywatelką Francji, dlatego Instytut Polski postanowił przeprowadzić wspólną akcję z Institut français w Madrycie, aby przyczynić się do zasłużonego hołdu dla tej postaci w ramach marcowego programu ELLAS CREAN, który obejmuje wystawę, projekcję dwóch filmów, talk-colloquium i czytanie dramatyzowane.
21 02.2024 18 03.2024 Film, Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Kursy języka polskiego. Pierwszy kwartał 2024 r.

9 stycznia rozpoczynamy nowy kwartał naszego kursu języka polskiego! Jeśli chcesz nauczyć się lub poprawić swój poziom, nie przegap naszych kursów polskiego online przeznaczonych specjalnie dla osób mówiących po hiszpańsku.
09 01.2024 19 03.2024 Wydarzenia