28.09.2023 - 1.10.2023 Aktualności, Literatura, Litteratur, Wydarzenia Svenska Mässan, Göteborg

Polskie akcenty na Targach Książki 2023 w Göteborgu 🗺

Podczas tegorocznej edycji Targów Książki w Göteborgu pojawi się kilka polskich akcentów: seminaria z udziałem autorów Piotra Fiedlera oraz Mikołaja Łozińskiego, oraz premiera opracowania zeszytu z poezją z Auschwitz, który był głównym tematem projektu Instytutu z 2020 roku. Targi Książki w Göteborgu odbędą się między 28 września a 1 października 2023 roku w Svenska Mässan. Serdecznie zapraszamy!

The booklet was created by Bozena Janina Zdunek (1918-2015) and other female prisoners who came to Sweden after the liberation of the concentration camps, thanks to the White Buses campaign organised by the Swedish Red Cross in the spring of 1945. Bozena’s life was filled with post-war trauma. It was thanks to her strong faith and hard work that she managed to create a new life in Sweden. She had, however, never stopped longing for Poland as she remembered it from her youth.

O projekcie “Zeszyt z poezją z Auschwitz”, zorganizowanym przez Instytut Polski w 2020 roku.

Poniżej znajdziesz informacje na temat wydarzeń wokół "Zeszytu z poezją z Auschwitz" w ramach tegorocznych Targów Książki w Göteborgu 2023.
















Piotr Fiedler – polski poeta i autor powieści mieszkający i tworzący w Warszawie. Wydał tomik poezji pod moim oknem gryzą sie jeże (2015, Kapiszony w Ogniu). Czułość to jego debiutancka powieść, wydana w Polsce przez wydawnictwo Wydałem w 2020 roku.

Autor zdjęcia: Mateusz Stankiewicz

Więcej na temat szwedzkiego przekładu książki ‘Czułość’ Piotra Fiedlera znajdziesz tutaj.

Informacje na temat wydarzeń z udziałem Piotra Fiedlera w ramach tegorocznych Targów Książki w Göteborgu 2023 znajdziesz na stronie Targów oraz w broszurce poniżej.

















Opis seminarium z udziałem Mikołaja Łozińskiego „W poszukiwaniu własnych korzeni. Współcześni pisarze żydowscy w Europie: Polska, Litwa, Włochy” (szwedzki)

Autorzy Mikołaj Łoziński (Polska), Helena Janeczek (Włochy) oraz tłumacz Mindaugas Kvietkauskas (Litwa) rozmawiają o historii i korzeniach rodzin żydowskich – własnych i cudzych. Historie te często przeplatają się z historią narodów.

Moderator: Svante Weyler, autor, dziennikarz i były wydawca.





Mikołaj Łoziński urodził się w 1980 roku w Warszawie. Studiował socjologię i uzyskał tytuł magistra na Sorbonie w Paryżu. Był zatrudniony jako tłumacz polsko-francuski dla Telewizji Arte. Jest laureatem Nagrody Kościelskich (2007) oraz nagrody Paszport „Polityki” (2011). Jego debiutancka powieść Reisefieber ukazała się w 2006 roku. Jego druga powieść The Book została wydana w 2011 roku, a trzecia książka Stramer wyszła w 2019 roku. Reisefieber, The Book i Stramer zostały przełożone na wiele języków. Mikołaj Łoziński mieszka w Warszawie.

Autor zdjęcia: Szymon Szczesniak

Projekt jest wynikiem współpracy między Instytutem Polskim w Sztokholmie, organizacją EUNIC Stockholm, wydawnictwem Prosak Förlag oraz Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

from to
Scheduled Aktualności Literatura Litteratur Wydarzenia
Svenska Mässan, Göteborg Map

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia