28.09.2023 - 1.10.2023 Aktualności, Literatura, Litteratur, Wydarzenia Svenska Mässan, Göteborg

Polskie akcenty na Targach Książki 2023 w Göteborgu 🗺

Podczas tegorocznej edycji Targów Książki w Göteborgu pojawi się kilka polskich akcentów: seminaria z udziałem autorów Piotra Fiedlera oraz Mikołaja Łozińskiego, oraz premiera opracowania zeszytu z poezją z Auschwitz, który był głównym tematem projektu Instytutu z 2020 roku. Targi Książki w Göteborgu odbędą się między 28 września a 1 października 2023 roku w Svenska Mässan. Serdecznie zapraszamy!

The booklet was created by Bozena Janina Zdunek (1918-2015) and other female prisoners who came to Sweden after the liberation of the concentration camps, thanks to the White Buses campaign organised by the Swedish Red Cross in the spring of 1945. Bozena’s life was filled with post-war trauma. It was thanks to her strong faith and hard work that she managed to create a new life in Sweden. She had, however, never stopped longing for Poland as she remembered it from her youth.

O projekcie “Zeszyt z poezją z Auschwitz”, zorganizowanym przez Instytut Polski w 2020 roku.

Poniżej znajdziesz informacje na temat wydarzeń wokół "Zeszytu z poezją z Auschwitz" w ramach tegorocznych Targów Książki w Göteborgu 2023.
















Piotr Fiedler – polski poeta i autor powieści mieszkający i tworzący w Warszawie. Wydał tomik poezji pod moim oknem gryzą sie jeże (2015, Kapiszony w Ogniu). Czułość to jego debiutancka powieść, wydana w Polsce przez wydawnictwo Wydałem w 2020 roku.

Autor zdjęcia: Mateusz Stankiewicz

Więcej na temat szwedzkiego przekładu książki ‘Czułość’ Piotra Fiedlera znajdziesz tutaj.

Informacje na temat wydarzeń z udziałem Piotra Fiedlera w ramach tegorocznych Targów Książki w Göteborgu 2023 znajdziesz na stronie Targów oraz w broszurce poniżej.

















Opis seminarium z udziałem Mikołaja Łozińskiego „W poszukiwaniu własnych korzeni. Współcześni pisarze żydowscy w Europie: Polska, Litwa, Włochy” (szwedzki)

Autorzy Mikołaj Łoziński (Polska), Helena Janeczek (Włochy) oraz tłumacz Mindaugas Kvietkauskas (Litwa) rozmawiają o historii i korzeniach rodzin żydowskich – własnych i cudzych. Historie te często przeplatają się z historią narodów.

Moderator: Svante Weyler, autor, dziennikarz i były wydawca.





Mikołaj Łoziński urodził się w 1980 roku w Warszawie. Studiował socjologię i uzyskał tytuł magistra na Sorbonie w Paryżu. Był zatrudniony jako tłumacz polsko-francuski dla Telewizji Arte. Jest laureatem Nagrody Kościelskich (2007) oraz nagrody Paszport „Polityki” (2011). Jego debiutancka powieść Reisefieber ukazała się w 2006 roku. Jego druga powieść The Book została wydana w 2011 roku, a trzecia książka Stramer wyszła w 2019 roku. Reisefieber, The Book i Stramer zostały przełożone na wiele języków. Mikołaj Łoziński mieszka w Warszawie.

Autor zdjęcia: Szymon Szczesniak

Projekt jest wynikiem współpracy między Instytutem Polskim w Sztokholmie, organizacją EUNIC Stockholm, wydawnictwem Prosak Förlag oraz Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

from to
Scheduled Aktualności Literatura Litteratur Wydarzenia
Svenska Mässan, Göteborg Map

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.
24 09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia

Polscy autorzy Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski

Pod koniec września odbędzie się 40. edycja Targów Książki w Göteborgu! Dwóch polskich pisarzy, Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski weźmie udział w panelach organizowanych w ramach Targów. Dwa przewodnie tematu tegorocznego programu to: Sápmi oraz Kosmos.
26 09.2024 29 09.2024 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Film ‘Ryba’ (2024) w reżyserii Karoliny Breguły

W 2023 roku Karolina Breguła wzięła udział w programie badawczym Institute for Urban Research (IUR) na Uniwersytecie w Malmö. W wyniku rezydencji powstała filmowa opowieść o rybaczce Manjuli Gulliksson i jej mężowi Stefanowi Nordin, którzy prowadzą firmę rybacką w Västernorrland. Film opowiada o przełowieniu wód morskich i jest wynikiem rozmów artystki z rybakami o ich próbach powstrzymania przemysłowych połowów na Morzu Botnickim.
03 07.2024 29 09.2024 Aktualności, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia