14.02.2023 Aktualności, Literatura, Litteratur, Wydarzenia Sztokholm

Szwedzki przekład książki 'Czułość’ Piotra Fiedlera 🗺

W 2023 roku wydawnictwo Prosak Förlag wydało szwedzki przekład książki 'Czułość' autorstwa polskiego pisarza Piotra Fiedlera. Książka opowiada o burzliwym życiu Franciszka Czułego w Warszawie, i jest współczesnym komentarzem życia w stolicy.

“Jestem alibi dla rozprutej pochwy ich sumienia, krwią pępowinową gotową do przetoczenia, kiedy tylko ich człowieczeństwo zostanie zachwiane, kiedy tylko odrobinę odchylą się od wytyczonego przez siebie wizerunku współczesnego człowieka, mieszkańca europejskiej stolicy. Piją moją krew, spluwając z obrzydzeniem. Jestem pluskwą, robakiem gotowym do ssania ich soków, jestem spowiedzią i odkupieniem win, stoję na palcach, wrzeszcząc tak mocno, że wykrzykuję własne flaki. Możecie mnie ukrzyżować, możecie mnie wdeptać w ziemię, jestem zbawicielem, wyzwolę was, przyniosę wam otuchę, w ofierze dając jedyne, co mam – moją czułość.”
Franciszek Czuły wkrótce kończy czterdziestkę, ale nigdy nie spał w jednym łóżku z kimś, kogo kocha. Mieszka w Warszawie, do której żywi płomienną miłość i jednocześnie nienawiść. Podobnie jak on sam, miasto jest niczym arka Noego, w której gromadzą się najbrzydsze strony ludzkości. Błąka się po ulicach miasta, pisze wiersze, pije, ćpa… nadworny poeta miejski, warszawski Charles Bukowski. Pijanymi oczami Franciszka uzyskujemy nieocenzurowany wgląd w nasze czasy – chciwość, próżność, egoizm – ale jest to też wyciskająca łzy historia miłosna zawierająca ból, szczęście i upokorzenia, które znosimy, kiedy kochamy. Ona jest tą jedyną, pierwszą, ostatnią. Diabłem w raju. Możliwość utożsamienia się z bohaterem sprawia, że ​​czasami nie wiadomo, czy śmiać się, czy płakać. Albo czy umrzeć ze wstydu. Ale niestety śmierć nie pomoże, mówi Franciszek, gdyby pomogła, ludzkość wyginęłaby już dawno temu.

Źródło: informacja prasowa książki wydawnictwa Prosak Förlag

Książkę Czułość w przekładzie na szwedzki można kupić w księgarniach w Szwecji oraz na oficjalnej stronie wydawcy.

Przekład: Patricia Cukrowska

Okładka: Amadeusz Pucek

Piotr Fiedler – polski pisarz mieszkający i tworzący w Warszawie. Wydał tomik poezji pod moim oknem gryzą sie jeże (2015, Kapiszony w Ogniu). Czułość to jego debiutancka powieść, wydana w Polsce przez wydawnictwo Wydałem w 2020 roku.

Zdjęcie: Mateusz Stankewicz

Ponadto, Piotr Fiedler weźmie udział w tegorocznej edycji Targów Książki w Göteborgu, w ramach seminarium „Europejskie metropolie – 100 lat różnorodności i przemian”, które jest organizowane we współpracy z wydawnictwem Prosak Förlag oraz organizacją EUNIC Stockholm, której Instytut Polski jest członkiem. Panel odbędzie się w piątek 29 września 2023 r., o godz 13:00-13:45 na scenie R2. Więcej o seminarium znajduje się w języku szwedzkim na stronie targów.

Powieść Czułość stała się inspiracją dla serialu Warszawianka z Borysem Szycem jako Frank Czuły, który ma premierę w lipcu 2023 na platformie SkyShowtime. Piotr Fiedler był jednym z twórców scenariusza do serialu, wraz z pisarzami Jakubem Żulczykiem, Maciejem Buchwaldem oraz Wojtkiem Friedmannem.

Scheduled Aktualności Literatura Litteratur Wydarzenia
Sztokholm Map

Pokaz filmu „Chleb i sól” (2022) na

Pokazy film Damiana Kocura „Chleb i sól” (2022), w ramach tegorocznego Festiwalu Filmowego w Umeå, odbędą się 1 grudnia o godz. 15:00 oraz 5 grudnia o godz. 17:45. Ponadto, po ostatnim seansie będzie miał miejsce koncert Tymoteusza Biesa. Zapraszamy!
29 11.2023 05 12.2023 Kino, Muzyka, Wydarzenia

Koncert Bożonarodzeniowy UE 2023 w kościele Adolfa

Zanurz się w świąteczną atmosferę podczas koncertu bożonarodzeniowego UE, który odbędzie się ponownie w kościele Adolfa Fredrika w poniedziałek, 11 grudnia o godz 18.00. Wraz z 21 ambasadami Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji zaprasza na wieczór z kolędami ze wszystkich zakątków Europy, w tym roku ponownie będzie z nami Ukraina.
11 12.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

Pokaz filmu “Filip” na festiwalu filmowym European

W ramach trzeciej edycji festiwalu filmowego European Film Festival 2023 zostanie pokazany polski film "Filip" (Michał Kwieciński, 2022). Pokaz odbędzie się w sobotę 25 listopada o godz. 15:00 w kinie Zita Folkets Bio w centrum Sztokholmu. Zapraszamy!
23 11.2023 26 11.2023 Aktualności, Kino, Wydarzenia