24.01.2024 - 25.08.2024 Aktualności, Historia, Wydarzenia Kulturen i Lund – Tegnérsplatsen 6, Lund

Wystawa Women’s Concentration Camp Experience 🗺

Zapraszamy na wernisaż polskiej wystawy Kobiece Doświadczenie Obozu Koncentracyjnego 24 stycznia o godz. 15 w Kulturen w miejscowości Lund. Wystawa opowiada o doświadczeniach kobiet w niemieckich obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej. 25 i 26 stycznia w Lund odbędzie się konferencja „Kobiety i dziewczęta w hitlerowskich obozach koncentracyjnych: głosy z powojennych archiwów”.

Rolą naszego przedsięwzięcia jest umożliwienie, szczególnie młodemu pokoleniu, wyobrażenia i zrozumienia, czym było doświadczenie obozu koncentracyjnego dla kobiet. Ten niedostatecznie uobecniony w kulturze temat domaga się wszechstronnego i szerokiego zaprezentowania. 

Aby ułatwić „wyobrażenie i zrozumienie” wykorzystaliśmy kilka obszarów oddziaływania, łączących się w ekspozycję artystyczną i panel edukacyjny. Część pierwszą tworzy wystawa archiwalnych rysunków wykonanych przez polskie artystki, więźniarki lagrów (występują opatrzone komentarzem w  postaci fragmentów obozowych wspomnień) oraz ekspozycja złożona ze współczesnych artystycznych form postpamięci tego doświadczenia (prace malarskie, rzeźby, instalacje), zaś materiał poglądowy o charakterze edukacyjnym (warsztaty) pomaga uporządkować powstałe spostrzeżenia i wrażenia oraz przybliżyć szerzej nieznane aspekty kobiecych lagrowych losów. 

dr hab. Barbara Czarnecka

Wystawę zaprojektowała dr hab. Barbara Czarnecka z Uniwersytetu w Białymstoku, autorka dwóch książek naukowych na temat doświadczeń kobiet w obozach koncentracyjnych.

Wernisaż odbędzie się 24 stycznia w lokalu Auditoriet o godzinie 15:00: Akane Kusakabe zagra na fortepianie, dyrektor muzeum Gustav Olsson przywita gości, a o wystawie opowiada dr hab. Barbara Czarnecka. Udział wernisażu jest wliczony w cenę wstępu na wystawę i nie jest potrzebna wcześniejsza rezerwacja.

Więcej o wystawie przeczytasz tutaj (po szwedzku)

Wystawa była wcześniej prezentowana w Archiwum Państwowym w Białymstoku oraz w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Wystawa została zaadaptowana do siedziby Kulturen i jest prezentowana w powiązaniu z autorską wystawą instytucji „Przetrwać – głosy z Ravensbrück”. Projekt jest efektem współpracy Uniwersytetu w Białymstoku, Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Lund oraz EUROPAST, Instytutu Polskiego w Sztokholmie i Kulturen.

Na zdjęciu profesor Barbara Czarnecka montuje wystawę w jednym z miejsc, w którym była wcześniej pokazywana. Fot. Ewa Ślusarczyk.


W związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu (27.01) odbędzie się konferencja „Kobiety i dziewczęta w nazistowskich obozach koncentracyjnych: głosy z archiwów powojennych” w dniach 25-26 stycznia, w której wezmą udział również polscy wykładowcy. Więcej o programie można znaleźć na stronie Uniwersytetu w Lund.






from to
Scheduled ical Google outlook Aktualności Historia Wydarzenia
Kulturen i Lund – Tegnérsplatsen 6, Lund Map

Kurator muzyczny Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie,

25 października nastąpi inauguracja pierwszej części nowego budynku muzeum, zaprojektowanego przez nowojorskiego architekta Thomasa Phifera. Budynek zlokalizowany jest przy Placu Defilad, w ścisłym centrum miasta. W nowej siedzibie MSN znajdzie się zrekonstruowane Studio Eksperymentalne Polskiego Radia (SEPR). W ramach przygotowań do nowego otwarcia SEPR producent programu publicznego i kurator muzyczny muzeum, Paweł Nowożycki, odwiedził EMS w Sztokholmie.
07 08.2024 09 08.2024 Aktualności, Galeria, Muzyka, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wizyta studyjna do Warszawy śladami Witolda Lutosławskiego

W marcu dwóch artystów: kompozytor i twórca filmowy Mansoor Hosseini oraz filmowiec i fotograf Nicklas Karpaty odwiedzili miejsca w Warszawie i spotkali się z osobami związanymi z jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów, Witoldem Lutosławskim. Wizyta została zorganizowana we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.
03 03.2024 17 03.2024 Galeria, Muzyka, Wydarzenia

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.
24 09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia