24.01.2024 - 25.08.2024 Aktualności, Historia, Wydarzenia Kulturen i Lund – Tegnérsplatsen 6, Lund

Wystawa Women’s Concentration Camp Experience 🗺

Zapraszamy na wernisaż polskiej wystawy Kobiece Doświadczenie Obozu Koncentracyjnego 24 stycznia o godz. 15 w Kulturen w miejscowości Lund. Wystawa opowiada o doświadczeniach kobiet w niemieckich obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej. 25 i 26 stycznia w Lund odbędzie się konferencja „Kobiety i dziewczęta w hitlerowskich obozach koncentracyjnych: głosy z powojennych archiwów”.

Rolą naszego przedsięwzięcia jest umożliwienie, szczególnie młodemu pokoleniu, wyobrażenia i zrozumienia, czym było doświadczenie obozu koncentracyjnego dla kobiet. Ten niedostatecznie uobecniony w kulturze temat domaga się wszechstronnego i szerokiego zaprezentowania. 

Aby ułatwić „wyobrażenie i zrozumienie” wykorzystaliśmy kilka obszarów oddziaływania, łączących się w ekspozycję artystyczną i panel edukacyjny. Część pierwszą tworzy wystawa archiwalnych rysunków wykonanych przez polskie artystki, więźniarki lagrów (występują opatrzone komentarzem w  postaci fragmentów obozowych wspomnień) oraz ekspozycja złożona ze współczesnych artystycznych form postpamięci tego doświadczenia (prace malarskie, rzeźby, instalacje), zaś materiał poglądowy o charakterze edukacyjnym (warsztaty) pomaga uporządkować powstałe spostrzeżenia i wrażenia oraz przybliżyć szerzej nieznane aspekty kobiecych lagrowych losów. 

dr hab. Barbara Czarnecka

Wystawę zaprojektowała dr hab. Barbara Czarnecka z Uniwersytetu w Białymstoku, autorka dwóch książek naukowych na temat doświadczeń kobiet w obozach koncentracyjnych.

Wernisaż odbędzie się 24 stycznia w lokalu Auditoriet o godzinie 15:00: Akane Kusakabe zagra na fortepianie, dyrektor muzeum Gustav Olsson przywita gości, a o wystawie opowiada dr hab. Barbara Czarnecka. Udział wernisażu jest wliczony w cenę wstępu na wystawę i nie jest potrzebna wcześniejsza rezerwacja.

Więcej o wystawie przeczytasz tutaj (po szwedzku)

Wystawa była wcześniej prezentowana w Archiwum Państwowym w Białymstoku oraz w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Wystawa została zaadaptowana do siedziby Kulturen i jest prezentowana w powiązaniu z autorską wystawą instytucji „Przetrwać – głosy z Ravensbrück”. Projekt jest efektem współpracy Uniwersytetu w Białymstoku, Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Lund oraz EUROPAST, Instytutu Polskiego w Sztokholmie i Kulturen.

Na zdjęciu profesor Barbara Czarnecka montuje wystawę w jednym z miejsc, w którym była wcześniej pokazywana. Fot. Ewa Ślusarczyk.


W związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu (27.01) odbędzie się konferencja „Kobiety i dziewczęta w nazistowskich obozach koncentracyjnych: głosy z archiwów powojennych” w dniach 25-26 stycznia, w której wezmą udział również polscy wykładowcy. Więcej o programie można znaleźć na stronie Uniwersytetu w Lund.


from to
Scheduled ical Google outlook Aktualności Historia Wydarzenia
Kulturen i Lund – Tegnérsplatsen 6, Lund Map

Prace polskich i szwedzkich artystów na wystawie

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy Polskie ślady, która została otwarta 23 marca w galerii sztuki Södertälje konsthall w Sztokholmie! Szczególnie dziękujemy kuratorkom, Mai-Lenie Molin i Camilli Larsson, za ich niezwykłe zaangażowanie i profesjonalizm oraz rzucenie światła na dynamiczną współpracę między Polską a Szwecją w dziedzinie kultury w drugiej połowie XX wieku. Na wystawie prezentowane są dzieła wielu znakomitych polskich i szwedzkich artystów, zarówno z przeszłości, jak i te stworzone specjalnie na tę okazję, zainspirowane ówczesną sztuką.
23 03.2024 Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Europejski Festiwal: Ukraińska Wiosna 🗓 🗺

Ideą tegorocznego festiwalu jest przedstawienie Ukrainy jako oczywistej części wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego, a festiwal oferuje nowe, innowacyjne punkty widzenia i perspektywy w tym temacie. Hasło festiwalu brzmi: „Odbicia w oczach – Ukraina w Europie i Europa w Ukrainie”.
24 04.2024 07 05.2024 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

„Roving Woman” Michała Chmielewskiego na Ny Europeisk

Seria „Nowy Film Europejski” powraca i prezentuje najbardziej obiecujących, nowych reżyserów w Europie. W dniu 12 czerwca o godz. 18:00 Debiutancki film Michała Chmielewskiego „Roving Woman” będzie pokazany w Klarabiografen w Sztokholmie.
12 06.2024 Kino, Wydarzenia