30.08.2019 - 4.09.2019 Historia, Wydarzenia Galleri Ekvall+Törnblom, Hornsgatan 36, Stockholm

Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej – wystawa upamiętniająca 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej 🗺

W roku 2019 upływa 80 lat od wybuchu II Wojny Światowej. Skutki tego kataklizmu odczuwamy jednak do dziś. W wymiarze historycznym i symbolicznym wrzesień 1939 roku jest dla Polaków datą wyjątkową. O świcie 1 września 1939 roku atak Rzeszy Niemieckiej na Polskę rozpoczął II Wojnę Światową.

Nigdy więcej wojny! To pokój, pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości.
                                                                                                                   Jan Paweł II

Jej zasięg objął najpierw Europę, a eskalując na cały świat doprowadził do największej katastrofy w dziejach ludzkości. Kataklizm najstraszniejszej z wojen trwał bowiem prawie 6 lat i pochłonął życie kilkudziesięciu milionów niewinnych ofiar.

Pamięć o tej tragedii łączy pokolenia i stanowi wyraz szacunku dla ofiary naszych przodków. O niesłabnącym zainteresowaniu kolejnych pokoleń poznawaniem historii wojny z totalitarnym złem świadczy m.in. ponad milion osób, które odwiedziły Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Wystawa Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II Wojny Światowej, stworzona przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, jest zbiorem świadectw polskiej walki z totalitaryzmami, wyjątkowego umiłowania wolności, heroizmu ratowania innych, bohaterstwa żołnierzy i ludności cywilnej, braterstwa broni i walki o wolność innych krajów – wszystko to warte jest naszej pamięci…

 

Wernisaż: piątek, 30 sierpnia godz. 17.00-19.00

Godziny otwarcia galerii:
Poniedziałek – Środa 10.00 – 17.00
Sobota – Niedziela 12.00 – 16.00

Wstęp wolny!

from to
Scheduled Historia Wydarzenia
Galleri Ekvall+Törnblom, Hornsgatan 36, Stockholm Map

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia