2.12.2019
Wydarzenia
Stadsbiblioteket, Götaplatsen 3, Göteborg
Kronos Witolda Gombrowicza – spotkanie z Ireną Grönberg 🗺
Witold Gombrowicz (1904-1969) jest jedną z głównych postaci europejskiej literatury XX wieku. Pod koniec lat 60-tych opublikowano jego dzienniki.
Nikt wówczas nie wiedział, że Gombrowicz równolegle prowadził kolejny tajny dziennik: „Kronos”. Za zgodą wdowy Gombrowicza, Rity, „Kronos” został wydany w języku polskim w 2013 roku, a w 2018 roku doczekał się szwedzkiego tłumaczenia.
Podczas gdy „Dziennik 1-3” Gombrowicza został napisany z myślą o świecie literackim, o tyle „Kronos” jest czysto osobistym komentarzem, pozycją obowiązkową dla każdego miłośnika Gombrowicza.
Prowadząca wykład: Irena Grönberg, tłumaczka.
Więcej informacji tutaj.
Spotkanie organizowane jest we współpracy z Instytutem Polskim.
Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights
Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07
12.2024
15
12.2024
Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia
Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska
Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31
10.2024
Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia
Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej
Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23
11.2024
Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia