25.02.2020 Aktualności, Galeria

Fotorelacja: Wernisaż wystawy „Zeszyt z poezją z Auschwitz. Historia B. J. Zdunek (z domu Musiewicz)”

Instytut Polski w Sztokholmie, wraz z prof. Adamem Zdunkiem (synem Bożeny Janiny), miał ogromną przyjemność otworzyć 25 lutego wystawę „Zeszyt z poezją z Auschwitz. Historia B. J. Zdunek (z domu Musiewicz)”.

Podczas inauguracji wystawy goście mieli okazję wysłuchać trzech prelekcji: prof. Adama Zdunka, przewodniczącej szwedzkiego Czerwonego Krzyża Margarety Wahlström i prof. Ewy Teodorowicz-Hellman z Uniwersytetu Sztokholmskiego.  Opowiedzieli oni m.in. o wierszach prezentowanych na wystawie, akcji „Białe Autobusy” oraz życiu Bożeny J. Zdunek. Gośćmi specjalnymi wernisażu byli: Chargé daffaire Ambasady RP w Sztokholmie Iwona Jabłonowska oraz dr Wojciech Płosa z Muzeum Auschwitz. Ponadto Nathalie Czarnecki zadeklamowała trzy z pięciu wierszy wchodzących w skład wystawy. Wiersze na język szwedzki przetłumaczył Tomas Håkanson z IP w Sztokholmie.
W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, prasy, szwedzcy historycy i Polonia.

Zeszyt z poezją, spisaną w Auschwitz nigdy wcześniej nie był prezentowany publicznie i jest dokumentem unikatowym w skali światowej. Inne zaprezentowane przedmioty to: oryginalny trójkąt z obozowej chusty, listy, zdjęcia więźniarek z pobytu w Szwecji (m. in. z wizyty szwedzkiego następcy tronu Gustava Adolfa w ośrodku przejściowym dla byłych więźniarek w Ysane w 1945 roku) oraz podziękowania licznych instytucji z Polski i całego świata dla Bożeny Janiny Zdunek za udzielaną przez nią pomoc finansową (w okresie ponad 50 lat).

Wystawa została zorganizowana przez Instytut Polski w Sztokholmie z udziałem Szwedzkiego Czerwonego Krzyża i Muzeum Auschwitz. Szczególny wkład w organizację wystawy wnieśli Joanna Ziembińska-Kurek i prof. Adam Zdunek.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom, instytucjom i osobom prywatnym, które przyczyniły się do zorganizowania tego wyjątkowego wydarzenia!

Wystawa jest otwarta dla zwiedzających w siedzibie Instytutu Polskiego od 26 lutego  do 30 kwietnia 2020 r., od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-15.00. Możliwość zwiedzania wystawy po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie: 0 850 57 50 80.

Więcej informacji o wystawie tutaj.


Zdjęcia: Paweł Kania

Scheduled Aktualności Galeria

Galeria Vi lever på polsk na targach

W tym roku polska grupa artystów Vi Lever på polsk (VLP) przyjedzie z Kopenhagi do Sztokholmu, aby wziąć udział w targach sztuki niezależnej SUPERMARKET – Stockholm Independent Art Fair, które odbędą się w dniach 25-28 kwietnia w SKHLM Skärholmen Centrum! Podczas targów polscy artyści opowiedzą o swojej sztuce, zaprezentują reprezentantów grupy oraz wezmą udział w rozmowie z artystami ze sztokholmskiej galerii Studio44 w niedzielę 28 kwietnia o godzinie 12.00. Zapraszamy!
25 04.2024 28 04.2024 Aktualności, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Prace polskich i szwedzkich artystów na wystawie

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy Polskie ślady, która została otwarta 23 marca w galerii sztuki Södertälje konsthall w Sztokholmie! Szczególnie dziękujemy kuratorkom, Mai-Lenie Molin i Camilli Larsson, za ich niezwykłe zaangażowanie i profesjonalizm oraz rzucenie światła na dynamiczną współpracę między Polską a Szwecją w dziedzinie kultury w drugiej połowie XX wieku. Na wystawie prezentowane są dzieła wielu znakomitych polskich i szwedzkich artystów, zarówno z przeszłości, jak i te stworzone specjalnie na tę okazję, zainspirowane ówczesną sztuką.
23 03.2024 Galeria, Sztuka polska

Europejski Festiwal: Ukraińska Wiosna 🗓 🗺

Ideą tegorocznego festiwalu jest przedstawienie Ukrainy jako oczywistej części wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego, a festiwal oferuje nowe, innowacyjne punkty widzenia i perspektywy w tym temacie. Hasło festiwalu brzmi: „Odbicia w oczach – Ukraina w Europie i Europa w Ukrainie”.
24 04.2024 07 05.2024 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia