25.02.2020 Aktualności, Galeria

Fotorelacja: Wernisaż wystawy „Zeszyt z poezją z Auschwitz. Historia B. J. Zdunek (z domu Musiewicz)”

Instytut Polski w Sztokholmie, wraz z prof. Adamem Zdunkiem (synem Bożeny Janiny), miał ogromną przyjemność otworzyć 25 lutego wystawę „Zeszyt z poezją z Auschwitz. Historia B. J. Zdunek (z domu Musiewicz)”.

Podczas inauguracji wystawy goście mieli okazję wysłuchać trzech prelekcji: prof. Adama Zdunka, przewodniczącej szwedzkiego Czerwonego Krzyża Margarety Wahlström i prof. Ewy Teodorowicz-Hellman z Uniwersytetu Sztokholmskiego.  Opowiedzieli oni m.in. o wierszach prezentowanych na wystawie, akcji „Białe Autobusy” oraz życiu Bożeny J. Zdunek. Gośćmi specjalnymi wernisażu byli: Chargé daffaire Ambasady RP w Sztokholmie Iwona Jabłonowska oraz dr Wojciech Płosa z Muzeum Auschwitz. Ponadto Nathalie Czarnecki zadeklamowała trzy z pięciu wierszy wchodzących w skład wystawy. Wiersze na język szwedzki przetłumaczył Tomas Håkanson z IP w Sztokholmie.
W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, prasy, szwedzcy historycy i Polonia.

Zeszyt z poezją, spisaną w Auschwitz nigdy wcześniej nie był prezentowany publicznie i jest dokumentem unikatowym w skali światowej. Inne zaprezentowane przedmioty to: oryginalny trójkąt z obozowej chusty, listy, zdjęcia więźniarek z pobytu w Szwecji (m. in. z wizyty szwedzkiego następcy tronu Gustava Adolfa w ośrodku przejściowym dla byłych więźniarek w Ysane w 1945 roku) oraz podziękowania licznych instytucji z Polski i całego świata dla Bożeny Janiny Zdunek za udzielaną przez nią pomoc finansową (w okresie ponad 50 lat).

Wystawa została zorganizowana przez Instytut Polski w Sztokholmie z udziałem Szwedzkiego Czerwonego Krzyża i Muzeum Auschwitz. Szczególny wkład w organizację wystawy wnieśli Joanna Ziembińska-Kurek i prof. Adam Zdunek.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom, instytucjom i osobom prywatnym, które przyczyniły się do zorganizowania tego wyjątkowego wydarzenia!

Wystawa jest otwarta dla zwiedzających w siedzibie Instytutu Polskiego od 26 lutego  do 30 kwietnia 2020 r., od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-15.00. Możliwość zwiedzania wystawy po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie: 0 850 57 50 80.

Więcej informacji o wystawie tutaj.


Zdjęcia: Paweł Kania

Scheduled Aktualności Galeria

Prezentacja mebli Anny Andrzejewicz na Targach Meblowych

Na początku lutego polska projektantka Anna Andrzejewicz z Atelier Andr wzięła udział w prestiżowej sekcji Greenhouse na targach Stockholm Furniture Fair!
06 02.2024 10 02.2024 Design, Galeria, Wydarzenia

Polskie ślady. Wystawa zbiorowa w galerii sztuki

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Polska spår (Polskie ślady) 23 marca w galerii sztuki Södertälje konsthall! W czasie otwarcia zagra zespół Ukrainian-Polish Orchestra a polscy artyści Józef Gałązka i Natan Kryszk zaprezentują performance zainspirowany twórczością Władysława Hasiora. Ponadto, wszyscy obecni będą mieli okazję wziąć udział w procesji do instalacji Władysława Hasiora Solspann (Słoneczny rydwan). Wystawa jest przypomnieniem żywej wymiany kulturalnej między Szwecją a Polską w drugiej połowie XX wieku i jest częścią serii wydarzeń prezentujących historię wystawienniczą galerii.
23 03.2024 25 05.2024 Aktualności, Design, Historia, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Pokaz i spotkanie z reżyserem Magdaleny podczas

Dziękujemy wszystkim, którzy wczoraj wieczorem uczestniczyli w pokazie Magdaleny podczas V4 Film Days w Zita Folkets Bio! Szczególne podziękowania należą się reżyserowi Filipowi Gieldonowi, który zaprezentował film oraz rozmawiał z publicznością po projekcji, opowiadając o swoim procesie twórczym.
22 02.2024 Galeria, Kino, Wydarzenia