Fotorelacja: Wernisaż wystawy Under Ytan / OKO Mariany Ekner oraz Katarzyny Piórek
Godz. 21.06
Chłopak i dziewczyna siedzą obok siebie na huśtawkach,
próbują opisać kwitnącą między nimi miłość,
niezbyt obcesowo, ale i nie za delikatnie.
Siedzą w bluzach z kapturem, dzięki któremu mogą
skryć kruche myśli o sobie nawzajem.
Fragment wiersza Gungställningen, autor: Johan Nordbeck
Twórczy dialog dwóch artystek doprowadził do powstania projektu opowiadającego o tym, czego nie widać na pierwszy rzut oka, a co dotyczy większości z nas. W formie obrazów, wideoklipów oraz eksponatów sprowadzonych z Polski, artystki prezentują jak istotne są wspomnienia znajdujące się ‘pod powierzchnią’ naszej świadomości oraz co tak naprawdę kryjemy pod przysłowiową bluzą z kapturem. Chcąc zaprezentować relatywne patrzenie na rzeczywistość artystki podążały według stwierdzenia, że ’tu i teraz, i wtedy dzieje się jednostajnie w nas’ (Alla tider finns samtidigt. Marianna Ekner), dzięki czemu każdy z odwiedzających wystawę może się odnieść do prac przez swój pryzmat doświadczeń.
Katarzyna Piórek skupia się w swojej twórczości na grafice, animacji, telewizji oraz filmie. Podczas wystawy próbuje, poprzez swoją sztukę wideo, stworzyć dialog między artystą a publicznością. Celem jest tu rozpoczęcie procesu refleksji poprzez stawianie pytań, prezentację przemyśleń, które mają wzbudzić ciekawość u odbiorcy i zachęcić do uczestniczenia w dialogu.
Jednym z eksponatów prezentowanych przez Kasię jest gra z dzieciństwa, za pomocą której przedstawia złożoność, obecną w tej paradoksalnie prostej zabawce. Gra jest metaforą niepokoju odczuwanego przez jednostkę, w której zderzają się sprzeczne wierzenia, idee czy wartości.
Mariana Ekner zajmuje się w swojej twórczości zagadnieniem tworzenia i kwestionowania tożsamości jednostki. W swoim debiucie, w Galerii Periscope (1990), zaprezentowała m.in. dublujące się oblicza, które skopiowane wiele razy, w końcu stały się nie do rozróżnienia. Wraz z artystką Marią Backman stworzyła także projekt ‘Bilet jednorazowy’ skupiający się na wspomnieniach ich matek z okresu drugiej wojny światowej, kiedy to, jako małe dziewczynki z dwóch różnych krajów dotkniętych konfliktem, zostały zmuszone do samotnej ucieczki.
Projekt jest wspierany przez Instytut Polski w Sztokholmie.
Wystawa jest dostępna dla odwiedzających do 5 kwietnia 2020 roku.
Godziny otwarcia wystawy:
czwartek – piątek 12.00-18.00
sobota – niedziela 12.00-17.00
Öppettider:
torsdag-fredag 12.00-18.00
lördag-söndag 12.00-17.00
Foton: Katarzyna Piorek, Mats Landström
Zdjęcia: Katarzyna Piórek, Mats Landström