13.03.2020 Aktualności, Galeria

Fotorelacja: Wernisaż wystawy Under Ytan / OKO Mariany Ekner oraz Katarzyny Piórek

W piątek, 13 marca 2020, odbył się wernisaż wystawy Under Ytan / OKO Mariany Ekner oraz Katarzyny Piórek w Studio 44.

Godz. 21.06
Chłopak i dziewczyna siedzą obok siebie na huśtawkach,
próbują opisać kwitnącą między nimi miłość,
niezbyt obcesowo, ale i nie za delikatnie.
Siedzą w bluzach z kapturem, dzięki któremu mogą
skryć kruche myśli o sobie nawzajem.

                                Fragment wiersza Gungställningen, autor: Johan Nordbeck


Twórczy dialog dwóch artystek doprowadził do powstania projektu opowiadającego o tym, czego nie widać na pierwszy rzut oka, a co dotyczy większości z nas. W formie obrazów, wideoklipów oraz eksponatów sprowadzonych z Polski, artystki prezentują jak istotne są wspomnienia znajdujące się ‘pod powierzchnią’ naszej świadomości oraz co tak naprawdę kryjemy pod przysłowiową bluzą z kapturem. Chcąc zaprezentować relatywne patrzenie na rzeczywistość artystki podążały według stwierdzenia, że ’tu i teraz, i wtedy dzieje się jednostajnie w nas’ (Alla tider finns samtidigt. Marianna Ekner), dzięki czemu każdy z odwiedzających wystawę może się odnieść do prac przez swój pryzmat doświadczeń.

Katarzyna Piórek skupia się w swojej twórczości na grafice, animacji, telewizji oraz filmie. Podczas wystawy próbuje, poprzez swoją sztukę wideo, stworzyć dialog między artystą a publicznością. Celem jest tu rozpoczęcie procesu refleksji poprzez stawianie pytań, prezentację przemyśleń, które mają wzbudzić ciekawość u odbiorcy i zachęcić do uczestniczenia w dialogu.

Jednym z eksponatów prezentowanych przez Kasię jest gra z dzieciństwa, za pomocą której przedstawia złożoność, obecną w tej paradoksalnie prostej zabawce. Gra jest metaforą niepokoju odczuwanego przez jednostkę, w której zderzają się sprzeczne wierzenia, idee czy wartości.

Mariana Ekner zajmuje się w swojej twórczości zagadnieniem tworzenia i kwestionowania tożsamości jednostki. W swoim debiucie, w Galerii Periscope (1990), zaprezentowała m.in. dublujące się oblicza, które skopiowane wiele razy, w końcu stały się nie do rozróżnienia. Wraz z artystką Marią Backman stworzyła także projekt ‘Bilet jednorazowy’ skupiający się na wspomnieniach ich matek z okresu drugiej wojny światowej, kiedy to, jako małe dziewczynki z dwóch różnych krajów dotkniętych konfliktem, zostały zmuszone do samotnej ucieczki.


Projekt jest wspierany przez Instytut Polski w Sztokholmie.

Wystawa jest dostępna dla odwiedzających do 5 kwietnia 2020 roku.

Godziny otwarcia wystawy:
czwartek – piątek 12.00-18.00
sobota – niedziela 12.00-17.00

Öppettider:
torsdag-fredag 12.00-18.00
lördag-söndag 12.00-17.00


Foton: Katarzyna Piorek, Mats Landström

Zdjęcia: Katarzyna Piórek, Mats Landström

Scheduled Aktualności Galeria

Galeria Vi lever på polsk na targach

W tym roku polska grupa artystów Vi Lever på polsk (VLP) przyjedzie z Kopenhagi do Sztokholmu, aby wziąć udział w targach sztuki niezależnej SUPERMARKET – Stockholm Independent Art Fair, które odbędą się w dniach 25-28 kwietnia w SKHLM Skärholmen Centrum! Podczas targów polscy artyści opowiedzą o swojej sztuce, zaprezentują reprezentantów grupy oraz wezmą udział w rozmowie z artystami ze sztokholmskiej galerii Studio44 w niedzielę 28 kwietnia o godzinie 12.00. Zapraszamy!
25 04.2024 28 04.2024 Aktualności, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Prace polskich i szwedzkich artystów na wystawie

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy Polskie ślady, która została otwarta 23 marca w galerii sztuki Södertälje konsthall w Sztokholmie! Szczególnie dziękujemy kuratorkom, Mai-Lenie Molin i Camilli Larsson, za ich niezwykłe zaangażowanie i profesjonalizm oraz rzucenie światła na dynamiczną współpracę między Polską a Szwecją w dziedzinie kultury w drugiej połowie XX wieku. Na wystawie prezentowane są dzieła wielu znakomitych polskich i szwedzkich artystów, zarówno z przeszłości, jak i te stworzone specjalnie na tę okazję, zainspirowane ówczesną sztuką.
23 03.2024 Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Europejski Festiwal: Ukraińska Wiosna 🗓 🗺

Ideą tegorocznego festiwalu jest przedstawienie Ukrainy jako oczywistej części wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego, a festiwal oferuje nowe, innowacyjne punkty widzenia i perspektywy w tym temacie. Hasło festiwalu brzmi: „Odbicia w oczach – Ukraina w Europie i Europa w Ukrainie”.
24 04.2024 07 05.2024 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia