18-19 maja 2019, godz. 10.00-18.00
Skansen
Djurgårdsslätten 49-51, Sztokholm
Obchodzimy 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Szwecją. W 2019 roku upływa również 200 lat od narodzin twórcy polskiej opery narodowej Stanisława Moniuszki, a 450 lat temu polska księżniczka Katarzyna Jagiellonka została koronowana na królową Szwecji. Przyjdź i świętuj z nami!
MUZYKA, TANIEC I MODA
Na scenie Bollnästorget można będzie podziwiać wielu niezwykłych artystów. Słynny dworski balet Cracovia Danza pojawi się z występem, który wprowadzi publiczność w XVI-wieczne zwyczaje i renesansowe tańce na królewskim Wawelu w Krakowie. Po przedstawieniu zespół poprowadzi kurs tańców renesansowych. Eva Mattsson, historyk sztuki i pisarka, przedstawi Katarzynę Jagiellonkę, księżniczkę Rzeczypospolitej Obojga Narodów, wychowaną na Wawelu. Katarzyna wyszła za mąż za Johana, księcia Finlandii, a później została królową Szwecji. Jej wykształcenie i osobowość przyczyniły się do znaczącego rozwoju kultury w Szwecji. Natomiast śpiewaczka operowa Marzena Frankowska zaprezentuje utwory Stanisława Moniuszki z akompaniamentem pianisty Marka Mazura.
Publiczność będzie również mogła zobaczyć polskich artystów ze Sztokholmu, którzy popularyzują polską kulturę ludową i tradycje tańca wśród Szwedów: zespoły folklorystyczne Piastowie i Polonez. Polska Grupa Teatralna w Szwecji zaprezentuje młode, polsko-szwedzkie talenty wokalne oraz pokaz mody inspirowany renesansem autorstwa Marzeny Kality. Odwiedzający będą mogli także podziwiać folklorystyczną modę Haliny Rosa Design.
GRY PLANSZOWE I WARSZTATY
W Skogens hus organizowane będą zajęcia dla dzieci i dorosłych. Będzie można spotkać Karola Madaja, jednego z czołowych i najbardziej innowacyjnych twórców gier planszowych w Polsce, wziąć udział w jego warsztacie oraz zagrać w najnowszą grę planszową poświęconą życiu i pracy Stanisława Moniuszki. Działanie to realizowane jest w ramach obchodów Roku Moniuszki we współpracy z Teatrem Wielkim w Warszawie. Projekt jest częściowo finansowany przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będzie również możliwość zagrania w grę planszową „Śladem AK i Akcji Burza 44”.
JARMARK, SZTUKA I RZEMIOSŁO
Na Böllnästorget zapraszamy również wszystkich miłośników sztuki, rękodzieła, domowej polskiej kuchni oraz… tych, którzy szukają turystycznych inspiracji na najbliższe długie weekendy. Swoje największe atrakcje zaprezentują regiony: Pomorze i Dolny Śląsk. Szwedzka grupa polonijnych artystów ProformArt przedstawi różne formy malarstwa, dekoracji i biżuterii. Będzie można również posmakować domowych polskich pierogów, grochówki i bigosu, nabyć tradycyjnie wędzone wędliny i spróbować smaku polskiego pączka.
Zapraszamy również do wzięcia udziału w konkursie – uczestnicy, którzy w Skansenie wypełnią poprawnie ankiety, mogą wygrać atrakcyjne nagrody, łącznie z weekendowymi pobytami w Gdańsku i na Dolnym Śląsku.
Więcej informacji: www.polen.travel
Organizatorami wydarzenia są Ambasada RP w Sztokholmie, Instytut Polski w Sztokholmie i Polska Organizacja Turystyczna w Sztokholmie.