18.05.2019 - 19.05.2019 Muzyka, Wydarzenia

Dni Polskie w Skansenie 2019

Zapraszamy na Dni Polskie w Skansenie - weekend z polską kulturą, tradycją, historią i sztuką! W tym roku mamy wiele powodów do świętowania.

18-19 maja 2019, godz. 10.00-18.00
Skansen
Djurgårdsslätten 49-51, Sztokholm


Obchodzimy 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Szwecją. W 2019 roku upływa również 200 lat od narodzin twórcy polskiej opery narodowej Stanisława Moniuszki, a 450 lat temu  polska księżniczka Katarzyna Jagiellonka została koronowana na królową Szwecji. Przyjdź i świętuj z nami!

MUZYKA, TANIEC I MODA

Na scenie Bollnästorget można będzie podziwiać wielu niezwykłych artystów. Słynny dworski balet Cracovia Danza pojawi się z występem, który wprowadzi publiczność w XVI-wieczne  zwyczaje i renesansowe tańce na królewskim Wawelu w Krakowie. Po przedstawieniu zespół poprowadzi kurs tańców renesansowych. Eva Mattsson, historyk sztuki i pisarka, przedstawi Katarzynę Jagiellonkę, księżniczkę Rzeczypospolitej Obojga Narodów, wychowaną na Wawelu. Katarzyna wyszła za mąż za Johana, księcia Finlandii, a później została królową Szwecji. Jej wykształcenie i osobowość przyczyniły się do znaczącego rozwoju kultury w Szwecji. Natomiast śpiewaczka operowa Marzena Frankowska zaprezentuje utwory Stanisława Moniuszki z akompaniamentem pianisty Marka Mazura.

Publiczność będzie również mogła zobaczyć polskich artystów ze Sztokholmu, którzy popularyzują polską kulturę ludową i tradycje tańca wśród Szwedów: zespoły folklorystyczne Piastowie i Polonez. Polska Grupa Teatralna w Szwecji zaprezentuje młode, polsko-szwedzkie talenty wokalne oraz pokaz mody inspirowany renesansem autorstwa Marzeny Kality. Odwiedzający będą mogli także podziwiać folklorystyczną modę Haliny Rosa Design.

GRY PLANSZOWE I WARSZTATY

Skogens hus organizowane będą zajęcia dla dzieci i dorosłych. Będzie można spotkać Karola Madaja, jednego z czołowych i najbardziej innowacyjnych twórców gier planszowych w Polsce, wziąć udział w jego warsztacie oraz zagrać w najnowszą grę planszową poświęconą życiu i pracy Stanisława Moniuszki. Działanie to realizowane jest w ramach obchodów Roku Moniuszki we współpracy z Teatrem Wielkim w Warszawie. Projekt jest częściowo finansowany przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będzie również możliwość zagrania w grę planszową  „Śladem AK i Akcji Burza 44”.

JARMARK, SZTUKA I RZEMIOSŁO

Na Böllnästorget zapraszamy również wszystkich miłośników sztuki, rękodzieła, domowej polskiej kuchni oraz… tych, którzy szukają turystycznych inspiracji na najbliższe długie weekendy. Swoje największe atrakcje zaprezentują regiony: Pomorze i Dolny Śląsk. Szwedzka grupa polonijnych artystów ProformArt przedstawi różne formy malarstwa, dekoracji i biżuterii. Będzie można również posmakować domowych polskich pierogów, grochówki i bigosu, nabyć tradycyjnie wędzone wędliny i spróbować smaku polskiego pączka. 

Zapraszamy również do wzięcia udziału w konkursie – uczestnicy, którzy w Skansenie wypełnią poprawnie ankiety, mogą wygrać atrakcyjne nagrody, łącznie z weekendowymi pobytami w Gdańsku i na Dolnym Śląsku.


Więcej informacji: www.polen.travel


Organizatorami wydarzenia są Ambasada RP w Sztokholmie, Instytut Polski w Sztokholmie i Polska Organizacja Turystyczna w Sztokholmie.

from to
Scheduled Muzyka Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia