17.08.2020 - 23.08.2020 Design, Wydarzenia

Tartaruga na Summer Design Week 2020 w rozmowie z Åsą Pärson

W związku z Summer Design Week (17-23 sierpnia 2020) Instytut Polski w Sztokholmie prezentuje projekt Design Diplomacy - serię wydarzeń, w ramach których artyści z różnych krajów dzielą się swoimi doświadczeniami z publicznością.

Tego lata projekt odbył się online i wzięły w nim udział właścicielki polskiego studia Tartaruga oraz szwedzka artystka Åsa Pärson, a sam wywiad przeprowadziła projektantka mody Lotta Ahlvar. W ramach dyskusji uczestniczki zaprezentowały publiczności swoją działalność i odpowiedziały na interesujące pytania, nie tylko na temat designu.

Celem projektu Design Diplomacy jest stworzenie nowych relacji międzykulturowych, rozwój tych, które już istnieją oraz promocja współczesnego designu i architektury poprzez dialog artystyczny. Tym razem dyskusja toczyła się wokół sztuki tekstylnej. Trzy, utalentowane artystki opowiadają o swoich inspiracjach, różnych technikach stosowanych w tkactwie oraz o różnicach i podobieństwach między polskim a szwedzkim rynkiem.

Tartaruga to autorska pracownia tkacka założona w 2017 roku w Łodzi przez Jadzię Lenart i Wiktorię Podolec. Jako świadome projektantki stają w opozycji do masowej produkcji tekstyliów i jej szkodliwych konsekwencji. Dlatego ich wszystkie produkty wykonywane są ręcznie przy użyciu tradycyjnych przyrządów i technik. Na co dzień w pracowni Tartaruga powstają współczesne kilimy, dywany i tkaniny dekoracyjne. Tartaruga znaczy żółw. Powolny ale jednocześnie wyjątkowy i długowieczny. Takimi samymi słowami można opisać ich tkaniny.


Åsa Pärson studiowała w Szkole Włókiennictwa w Borås oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie. Po ukończeniu edukacji w 1999 r. Åsa pracowała z jedwabiem w Laos oraz w Kambodży, a także realizując projekty dla firm włókienniczych w Szwecji, w Danii i w Nepalu. Åsa regularnie wystawia swoje dzieła w Anglii oraz w Japonii, a poza pracą freelancera wykłada również na Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie oraz w prywatnej szkole artystycznej w Sztokholmie Nyckelviksskolan. Mieszka w Sztokholmie, a swoją pracownię ma w G-studion, starej fabryce porcelany w Gustavsberg oraz w Körning, Nordingrå w regionie Ångermanland.


Summer Design Week zbiera artystów z dziedzin architektury wnętrz, sztuki, rękodzieła, mody, muzyki i gastronomii. Celem jest promocja Sztokholmu jako miasta designu. Mamy nadzieję, że ta edycja Design Diplomacy będzie początkiem ciekawej, polsko-szwedzkiej współpracy!

Aby obejrzeć rozmowę w języku angielskim kliknij na link zamieszczony poniżej:


Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przy realizacji projektu!


Więcej informacji:

O Summer Design Week: https://www.summerdesignweek.com/?eventpageitemid=6e873fd4-29c1-4050-b570-db02b64b8a5d 

O studiu Tartaruga: https://tartarugastudio.pl/en/about/

O Åsie Pärson: https://artworks.se/konstnarer/asa-paerson-1


Zdjęcia: Tartaruga oraz Åsa Pärson Textile Studio

from to
Moved Online Design Wydarzenia

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.
24 09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia

Polscy autorzy Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski

Pod koniec września odbędzie się 40. edycja Targów Książki w Göteborgu! Dwóch polskich pisarzy, Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski weźmie udział w panelach organizowanych w ramach Targów. Dwa przewodnie tematu tegorocznego programu to: Sápmi oraz Kosmos.
26 09.2024 29 09.2024 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Film ‘Ryba’ (2024) w reżyserii Karoliny Breguły

W 2023 roku Karolina Breguła wzięła udział w programie badawczym Institute for Urban Research (IUR) na Uniwersytecie w Malmö. W wyniku rezydencji powstała filmowa opowieść o rybaczce Manjuli Gulliksson i jej mężowi Stefanowi Nordin, którzy prowadzą firmę rybacką w Västernorrland. Film opowiada o przełowieniu wód morskich i jest wynikiem rozmów artystki z rybakami o ich próbach powstrzymania przemysłowych połowów na Morzu Botnickim.
03 07.2024 29 09.2024 Aktualności, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia