17.08.2020 - 23.08.2020 Design, Wydarzenia

Tartaruga na Summer Design Week 2020 w rozmowie z Åsą Pärson

W związku z Summer Design Week (17-23 sierpnia 2020) Instytut Polski w Sztokholmie prezentuje projekt Design Diplomacy - serię wydarzeń, w ramach których artyści z różnych krajów dzielą się swoimi doświadczeniami z publicznością.

Tego lata projekt odbył się online i wzięły w nim udział właścicielki polskiego studia Tartaruga oraz szwedzka artystka Åsa Pärson, a sam wywiad przeprowadziła projektantka mody Lotta Ahlvar. W ramach dyskusji uczestniczki zaprezentowały publiczności swoją działalność i odpowiedziały na interesujące pytania, nie tylko na temat designu.

Celem projektu Design Diplomacy jest stworzenie nowych relacji międzykulturowych, rozwój tych, które już istnieją oraz promocja współczesnego designu i architektury poprzez dialog artystyczny. Tym razem dyskusja toczyła się wokół sztuki tekstylnej. Trzy, utalentowane artystki opowiadają o swoich inspiracjach, różnych technikach stosowanych w tkactwie oraz o różnicach i podobieństwach między polskim a szwedzkim rynkiem.

Tartaruga to autorska pracownia tkacka założona w 2017 roku w Łodzi przez Jadzię Lenart i Wiktorię Podolec. Jako świadome projektantki stają w opozycji do masowej produkcji tekstyliów i jej szkodliwych konsekwencji. Dlatego ich wszystkie produkty wykonywane są ręcznie przy użyciu tradycyjnych przyrządów i technik. Na co dzień w pracowni Tartaruga powstają współczesne kilimy, dywany i tkaniny dekoracyjne. Tartaruga znaczy żółw. Powolny ale jednocześnie wyjątkowy i długowieczny. Takimi samymi słowami można opisać ich tkaniny.


Åsa Pärson studiowała w Szkole Włókiennictwa w Borås oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie. Po ukończeniu edukacji w 1999 r. Åsa pracowała z jedwabiem w Laos oraz w Kambodży, a także realizując projekty dla firm włókienniczych w Szwecji, w Danii i w Nepalu. Åsa regularnie wystawia swoje dzieła w Anglii oraz w Japonii, a poza pracą freelancera wykłada również na Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie oraz w prywatnej szkole artystycznej w Sztokholmie Nyckelviksskolan. Mieszka w Sztokholmie, a swoją pracownię ma w G-studion, starej fabryce porcelany w Gustavsberg oraz w Körning, Nordingrå w regionie Ångermanland.


Summer Design Week zbiera artystów z dziedzin architektury wnętrz, sztuki, rękodzieła, mody, muzyki i gastronomii. Celem jest promocja Sztokholmu jako miasta designu. Mamy nadzieję, że ta edycja Design Diplomacy będzie początkiem ciekawej, polsko-szwedzkiej współpracy!

Aby obejrzeć rozmowę w języku angielskim kliknij na link zamieszczony poniżej:


Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przy realizacji projektu!


Więcej informacji:

O Summer Design Week: https://www.summerdesignweek.com/?eventpageitemid=6e873fd4-29c1-4050-b570-db02b64b8a5d 

O studiu Tartaruga: https://tartarugastudio.pl/en/about/

O Åsie Pärson: https://artworks.se/konstnarer/asa-paerson-1


Zdjęcia: Tartaruga oraz Åsa Pärson Textile Studio

from to
Moved Online Design Wydarzenia

„Moje własne Thule, czyli polskie ilustratorki o

Justyna Nyka (Norwegia), Asia Pietrzyk (Szwecja), Kamila Slocinska (Dania) – trzy polskie artystki mieszkające i pracujące w Skandynawii. Czy coś je łączy? Na pewno łączy je kraj pochodzenia, to, że są artystkami oraz to, że mieszkają i tworzą poza Polską. A czy, i jak różne jest ich „Thule”? Czy odnalazły swój własny, przyjazny koniec świata? I dlaczego go w ogóle poszukiwały?
17 11.2021 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Poetycki hołd dla Wisławy Szymborskiej i koncert

25 lat temu, 3 października 1996 r. literacka Nagroda Nobla trafiła do Wisławy Szymborskiej. W związku z jubileuszem Muzeum Nagrody Nobla w Sztokholmie we współpracy z Instytutem Polskim zaprasza 19 listopada na wieczór poświęcony poetce, który odbędzie się w Muzeum Nagrody Nobla! Serdecznie zapraszamy!
19 11.2021 Muzyka, Wydarzenia

Nostalgiczna podróż do Polski. Muzyczno-poetycki program w

Dołącz do nas w nostalgicznej podróży 14 listopada 2021 o 15.00! Polska muzyka i poezja XIX i XX wieku splotą się w wyjątkowy i emocjonalny program z utworami tegorocznych jubilatów. W tym roku mija 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida oraz 100. urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza.
14 11.2021 Literatura, Muzyka, Wydarzenia