29.01.2021 Historia, Teatr, Wydarzenia

Spektakl online: „Irena – żaden anioł”

W tym tygodniu, 27 stycznia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji Instytut Polski w Sztokholmie wraz z Teatrem Unga Roma zorganizował nagranie spektaklu "Irena - ingen ängel" ("Irena - żaden anioł"), które w piątek 29 stycznia 2021 w godz. 18.00-21.00 zostanie darmowo udostępniony online, z opcją włączenia polskich napisów.

„Irena – żaden anioł” jest spektaklem opartym na historii Ireny Sendler, Polskiej Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, i jej akcji ratowania dzieci z Warszawskiego getta podczas niemieckiej okupacji. Sztuka zgłębia temat odwagi cywilnej, poświęcenia dla innych i chęci niesienia pomocy potrzebującym. Sam teatr opisuje spektakl jako „poetycki thriller”, w którym powaga łączy się czasem z czarnym humorem. 

Przedstawienie jest przeznaczone dla publiczności w wieku od 9 lat. Czas trwania 55 minut.

Link do spektaklu zostanie zaktywowany 29 stycznia o godz. 18.00:
👉 https://www.youtube.com/watch?v=A6L0y167vS8


Spektakl miał premierę na Gotlandii w marcu 2020. 

Głównym nurtem działalności szwedzkiej grupy teatralnej Unga Roma są spektakle dla dzieci i młodzieży. Założona w 2004 roku grupa wywodzi się ze słynnego teatru Romateatern, który od 1989 roku w okresie letnim wystawia plenerowe sztuki szekspirowskie w ruinach średniowiecznego Klasztoru Roma na Gotlandii.

Występują – Mikaela Hagelberg & Tobias Aspelin
Scenariusz – Lotta Grut
Reżyseria – Daniela Goldmanna
Scenografia i kostiumy – Suzane Crépault
Muzyka – Carin Blom
Producent – Anna Holmlin Nilsson
Wersja filmowa – Eric Rusch
Miejsce nagrania – Ö2
Zdjęcia prasowe – Roland Hejdström

Specjalny pokaz spektaklu jest projektem Instytutu Polskiego w Sztokholmie i Teatru Unga Roma.

Scheduled Historia Teatr Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia