29.01.2021 Historia, Teatr, Wydarzenia

Spektakl online: „Irena – żaden anioł”

W tym tygodniu, 27 stycznia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji Instytut Polski w Sztokholmie wraz z Teatrem Unga Roma zorganizował nagranie spektaklu "Irena - ingen ängel" ("Irena - żaden anioł"), które w piątek 29 stycznia 2021 w godz. 18.00-21.00 zostanie darmowo udostępniony online, z opcją włączenia polskich napisów.

„Irena – żaden anioł” jest spektaklem opartym na historii Ireny Sendler, Polskiej Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, i jej akcji ratowania dzieci z Warszawskiego getta podczas niemieckiej okupacji. Sztuka zgłębia temat odwagi cywilnej, poświęcenia dla innych i chęci niesienia pomocy potrzebującym. Sam teatr opisuje spektakl jako „poetycki thriller”, w którym powaga łączy się czasem z czarnym humorem. 

Przedstawienie jest przeznaczone dla publiczności w wieku od 9 lat. Czas trwania 55 minut.

Link do spektaklu zostanie zaktywowany 29 stycznia o godz. 18.00:
👉 https://www.youtube.com/watch?v=A6L0y167vS8


Spektakl miał premierę na Gotlandii w marcu 2020. 

Głównym nurtem działalności szwedzkiej grupy teatralnej Unga Roma są spektakle dla dzieci i młodzieży. Założona w 2004 roku grupa wywodzi się ze słynnego teatru Romateatern, który od 1989 roku w okresie letnim wystawia plenerowe sztuki szekspirowskie w ruinach średniowiecznego Klasztoru Roma na Gotlandii.

Występują – Mikaela Hagelberg & Tobias Aspelin
Scenariusz – Lotta Grut
Reżyseria – Daniela Goldmanna
Scenografia i kostiumy – Suzane Crépault
Muzyka – Carin Blom
Producent – Anna Holmlin Nilsson
Wersja filmowa – Eric Rusch
Miejsce nagrania – Ö2
Zdjęcia prasowe – Roland Hejdström

Specjalny pokaz spektaklu jest projektem Instytutu Polskiego w Sztokholmie i Teatru Unga Roma.

Scheduled Historia >Teatr >Wydarzenia

Wystawa plenerowa „V4 Kids: Fantastyczny spacer” oraz

Serdecznie zapraszamy na plenerową wystawę „V4 Kids: Fantasy walk” z pięknymi ilustracjami do książek dla dzieci z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4): Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Wystawy będą prezentowane na ogrodzeniach czterech ambasad V4 w Sztokholmie.
03 06.2023 22 06.2023 Aktualności, Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Koncert Aleksandra Dębicza i Jakuba Nowaka w

Instytut Polski w Sztokholmie we współpracy z Operą Królewską (Kungliga Operan) i Sztokholmskim Centrum Kultury (Kulturhuset Stadsteatern) przygotował wyjątkowy koncert z udziałem słynnego polskiego kompozytora i pianisty Aleksandra Dębicza oraz wyśmienitego skrzypka Królewskiej Orkiestry (Kungliga Hovkapellet) Jakuba Nowaka.
11 05.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

Pokaz filmu „Wymazać Naród” oraz spotkanie z

2 maja o godz. 16.00 oraz 18.00 Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy z Muzeum Hallwylów, Instytutem Ukraińskim oraz FSF – Związkiem Swedzkich Operatorów Filmowych, zaprezentuje w Muzeum Hallwylów w Sztokholmie film dokumentalny „Wymazać Naród”. Wstęp wolny.
02 05.2023 Historia, Wydarzenia