20.09.2021 Aktualności, Galeria

Relacja: Polska sztuka podczas festiwalu We Do w Oslo

W dniach 15-19 września 2021 w Oslo miała miejsce 3-cia edycja Festiwalu Polskiej Sztuki i Kultury Współczesnej - WE DO Festival. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tych niezwykłych 5 dniach przepełnionych polską kulturą i sztuką.

Festiwal rozpoczął się uroczystym pokazem filmu „Lekcja miłości” w reżyserii Kasi Mateji i Małgorzaty Goliszewskiej, po którym przeprowadzona została rozmowa z jedną z reżyserek (K. Mateją) nt. okoliczności powstania filmu. W czasie festiwalu zorganizowane zostały pokazy filmów dokumentalnych polskich reżyserek, prezentowane wcześniej na festiwalu HER DOCS w Warszawie, miały miejsce warsztaty filmów dokumentalnych, kreacyjne warsztaty samorozwoju „Obrazośnienie”, warsztaty wokalne białego śpiewu „Korzeń Pieśni” oraz koncert MIN t i Ifi Ude. Na zakończenie festiwalu, zademonstrowana została instalacja performatywna „Constant” w wykonaniu zespołu artystycznego Deep Control Collective oraz przedstawiono rezultaty przeprowadzonych w czasie Festiwalu warsztatów. Zwieńczeniem festiwalu był entuzjastycznie przyjęty przez zgromadzoną publiczność koncert polsko – ukraińskiej grupy Dagadana.


Festiwal będący doskonałą okazją do poznania najnowszych dokonań w kilku różnych obszarach polskiej kultury i sztuki współczesnej cieszył się sporym zainteresowaniem lokalnej publiczności, w tym rodowitych Norwegów.

Wśród organizatorów Festiwalu znalazły się m.in. Ambasada RP w Oslo, Instytut Polski w Sztokholmie, Polska Organizacja Turystyczna, portal „Moja Norwegia”, Festiwal Filmów Dokumentalnych HER DOCS, Polskie Linie Lotnicze LOT, Høymagasinet w Oslo, Norweska Rada Kultury, Transcultural ArtProduction (TrAP), Norge Bus.


Tekst i zdjęcia: Ambasada RP w Oslo

Scheduled Aktualności Galeria

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.
24 09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia

Polscy autorzy Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski

Pod koniec września odbędzie się 40. edycja Targów Książki w Göteborgu! Dwóch polskich pisarzy, Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski weźmie udział w panelach organizowanych w ramach Targów. Dwa przewodnie tematu tegorocznego programu to: Sápmi oraz Kosmos.
26 09.2024 29 09.2024 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Film ‘Ryba’ (2024) w reżyserii Karoliny Breguły

W 2023 roku Karolina Breguła wzięła udział w programie badawczym Institute for Urban Research (IUR) na Uniwersytecie w Malmö. W wyniku rezydencji powstała filmowa opowieść o rybaczce Manjuli Gulliksson i jej mężowi Stefanowi Nordin, którzy prowadzą firmę rybacką w Västernorrland. Film opowiada o przełowieniu wód morskich i jest wynikiem rozmów artystki z rybakami o ich próbach powstrzymania przemysłowych połowów na Morzu Botnickim.
03 07.2024 29 09.2024 Aktualności, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia