20.09.2021 Aktualności, Galeria

Relacja: Polska sztuka podczas festiwalu We Do w Oslo

W dniach 15-19 września 2021 w Oslo miała miejsce 3-cia edycja Festiwalu Polskiej Sztuki i Kultury Współczesnej - WE DO Festival. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tych niezwykłych 5 dniach przepełnionych polską kulturą i sztuką.

Festiwal rozpoczął się uroczystym pokazem filmu „Lekcja miłości” w reżyserii Kasi Mateji i Małgorzaty Goliszewskiej, po którym przeprowadzona została rozmowa z jedną z reżyserek (K. Mateją) nt. okoliczności powstania filmu. W czasie festiwalu zorganizowane zostały pokazy filmów dokumentalnych polskich reżyserek, prezentowane wcześniej na festiwalu HER DOCS w Warszawie, miały miejsce warsztaty filmów dokumentalnych, kreacyjne warsztaty samorozwoju „Obrazośnienie”, warsztaty wokalne białego śpiewu „Korzeń Pieśni” oraz koncert MIN t i Ifi Ude. Na zakończenie festiwalu, zademonstrowana została instalacja performatywna „Constant” w wykonaniu zespołu artystycznego Deep Control Collective oraz przedstawiono rezultaty przeprowadzonych w czasie Festiwalu warsztatów. Zwieńczeniem festiwalu był entuzjastycznie przyjęty przez zgromadzoną publiczność koncert polsko – ukraińskiej grupy Dagadana.


Festiwal będący doskonałą okazją do poznania najnowszych dokonań w kilku różnych obszarach polskiej kultury i sztuki współczesnej cieszył się sporym zainteresowaniem lokalnej publiczności, w tym rodowitych Norwegów.

Wśród organizatorów Festiwalu znalazły się m.in. Ambasada RP w Oslo, Instytut Polski w Sztokholmie, Polska Organizacja Turystyczna, portal „Moja Norwegia”, Festiwal Filmów Dokumentalnych HER DOCS, Polskie Linie Lotnicze LOT, Høymagasinet w Oslo, Norweska Rada Kultury, Transcultural ArtProduction (TrAP), Norge Bus.


Tekst i zdjęcia: Ambasada RP w Oslo

Scheduled Aktualności Galeria

Fotorelacja: Poetycki hołd dla Wisławy Szymborskiej w

W piątek, 19 listopada Muzeum Nagrody Nobla, we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie, uczciło 25. rocznicę otrzymania przez Wisławę Szymborską Literackiej Nagrody Nobla. Wieczór okazał się pełnym sukcesu wydarzeniem z wypełnionym po brzegi salonem muzeum - z prelekcją, koncertem i pokazem filmowym poświęconymi Szymborskiej.
22 11.2021 Aktualności, Galeria

Unikatowe przedmioty Wisławy Szymborskiej przekazane do Muzeum

W tym roku mija 25 lat od przyznania Wisławie Szymborskiej Literackiej Nagrody Nobla. W czwartek 11 listopada w Sztokholmie odbyła się uroczystość przekazania Muzeum Nobla w Sztokholmie trzech przedmiotów po Wisławie Szymborskiej. Dają one wgląd w proces twórczy polskiej poetki oraz falę popularności, z którą na co dzień Szymborska musiała się zmagać po przyznaniu jej Nagrody Nobla.
11 11.2021 Aktualności, Galeria, Sztuka polska

Fotorelacja: Marta Pajek na Festiwalu Animacji REX

Siódma edycja Festiwalu Animacji REX odbyła się w dniach 29 października - 7 listopada 2021 w kinie Zita Folkets Bio oraz wielu innych miejscach w Sztokholmie. W piątek, 5 listopada, znana na całym świecie reżyserka Marta Pajek odwiedziła drugi, festiwalowy pokaz „Walls” i opowiedziała o swojej trylogii Impossible Figures and Other Stories.
02 11.2021 Aktualności, Galeria