14.09.2021 Aktualności, Galeria

Fotoreportaż: Kinoteka Stockholm 2021 / Lemoteka

10–12 września, w ramach tegorocznej edycji Kinoteki Stockholm 2021 (Lemoteki), wspólnie z Wami oglądaliśmy polską animację oraz filmy inspirowane twórczością Stanisława Lema. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przybyli i razem z nami delektowali się polskim kinem. Mamy nadzieję, że podobała wam się każda sekunda tego wydarzenia!

Podczas trzech dni festiwalu zobaczyliśmy wielokrotnie nagradzane polskie filmy, takie jak „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego oraz „Kongres” Ari Folman, a także międzynarodowe premiery filmów „Maska” Hanki Brulińskiej oraz „Pokój” Krzysztofa Jankowskiego.


10 września mogliśmy również zobaczyć retrospektywę filmów Antoniszczaka z przedmową w wykonaniu Łukasza Jasiny. Wszystkich zainteresowanych naszym katalogiem, odsyłamy do przeczytania interesującej rozmowy pomiędzy rezydującą w Sztokholmie artystką i animatorką Kasią Piórek oraz żoną i córkami Juliana Antoniszczaka (artykuł w języku angielskim można przeczytać tutaj).

Ponadto, mieliśmy okazję posłuchać fascynującej rozmowy dziennikarza oraz krytyka filmowego, Łukasza Adamskiego, z naszymi specjalnymi gośćmi – reżyserem Mariuszem Wilczyńskim oraz reżyserką Hanką Brulińską. Opowiadali oni między innymi o swoich ostatnich filmach – jak powstały i skąd brali oni inspirację. Zdradzili nam również nieco swoich planów na przyszłość. Dziękujemy za te inspirujące spotkania!


Podczas specjalnej części festiwalu Lemoteka świętowaliśmy Rok Lema 2021 filmami młodych reżyserek, w tym filmem „Doradcy Króla Hydropsa” Natalii Brożyńskiej oraz najstarszymi klasykami, jak „Przekładaniec” Andrzeja Wajdy.


Niektóre z pokazanych filmów zainspirowały uczestników festiwalu do napisania do nas. Nina Dawidowicz napisała:

Wśród polskich filmów na Kinotece 2021 w kinie Zita w dniu 11 września 2021 zobaczyłam między innymi film „Maska” w reżyserii Hanki Brulińskiej z jej autorskim scenariuszem (długość: 14 minut, rok produkcji: 2021).

Wciąż jestem pod ogromnym wrażeniem po wieczornym pokazie tego filmu. Podziwiam odwagę reżyserki i nowe podejście do sztuki filmowej. Film został stworzony na podstawie znanego opowiadania pisarza science fiction, Stanisława Lema. W tym krótkim filmie można doskonale wyczuć atmosferę towarzyszącą opowiadaniom Lema. Najważniejsze są tutaj sekrety związane z ludzkością i egzystencją. Człowiek nieświadomie zaczyna poszukiwać prawdy o sobie, ale także o innych. Hanka Brulińska w fascynujący sposób ukazuje w swoim filmie nietypową podróż w głąb psychiki sztucznej inteligencji. Opowieść Lema jest sama w sobie dziełem sztuki, ale przekazanie w ten utalentowany sposób wizji autora jest prawdziwą sztuką. Gorąco polecam ten film, który zabiera widzów w podróż do innego świata.

Nina Dawidowicz
Magister inżynierii


Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że podobała wam się tegoroczna edycja Kinoteki Stockholm 2021. Bardzo dziękujemy wszystkim obecnym. Ogromne podziękowania należą się również naszym partnerom: Zita Folkets Bio, Rok Lema 2021, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Ego Movies.

Do zobaczenia za rok!

Scheduled Aktualności Galeria

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.
24 09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia

Polscy autorzy Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski

Pod koniec września odbędzie się 40. edycja Targów Książki w Göteborgu! Dwóch polskich pisarzy, Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski weźmie udział w panelach organizowanych w ramach Targów. Dwa przewodnie tematu tegorocznego programu to: Sápmi oraz Kosmos.
26 09.2024 29 09.2024 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Film ‘Ryba’ (2024) w reżyserii Karoliny Breguły

W 2023 roku Karolina Breguła wzięła udział w programie badawczym Institute for Urban Research (IUR) na Uniwersytecie w Malmö. W wyniku rezydencji powstała filmowa opowieść o rybaczce Manjuli Gulliksson i jej mężowi Stefanowi Nordin, którzy prowadzą firmę rybacką w Västernorrland. Film opowiada o przełowieniu wód morskich i jest wynikiem rozmów artystki z rybakami o ich próbach powstrzymania przemysłowych połowów na Morzu Botnickim.
03 07.2024 29 09.2024 Aktualności, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia