19.10.2021 Aktualności

Wykład otwarty o Tadeuszu Różewiczu – Poeta i chaos świata

14 października 2021 odbył się wykład otwarty pt. „Tadeusz Różewicz (1921-2014): Poeta i nieporządek świata” poprowadzony online przez profesor Marię Zadencką, języko- oraz literaturoznawczynię z Uniwersytetu Sztokholmskiego. Projekt został zorganizowany w związku z jubileuszem 100-lecia urodzin poety.

„Otwartość”, brak centrum i hierarchii w opisie świata, była wychwalana przez młodych, szwedzkich poetów i krytyków literackich w latach 60-tych XX w., kiedy to przetłumaczono na język szwedzki pierwsze wiersze, dramaty oraz twórczość prozatorską Tadeusza Różewicza. Lars Kleberg opisuje, jak szwedzka poezja z okresu lat 60-tych („Nyenkel poesi”) w nawiązaniach do twórczości Różewicza odzwierciedlała własną podejrzliwość wobec metafor i symboli, tradycji i historii. W latach 80-tych sposób pisania Różewicza został nawet scharakteryzowany jako niemal nihilistyczny (Neuger).

Maria Zadencka

Wkrótce, na stronie Instytutu, zostanie udostępnione nagranie wykładu, tak, aby każdy zainteresowany mógł dowiedzieć się więcej o fascynującej twórczości jednego z największych polskich poetów!

Projekt został zorganizowany przez Wydział Slawistyki Uniwersytetu Sztokholmskiego, we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.


Zdjęcie: Marcin Biodrowski

Scheduled Aktualności

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia

Performance Pawła Kulczyńskiego podczas tegorocznej iluminacji instalacji

Powoli nadchodzi okres, kiedy każdy z nas pragnie rozświetlić mrok światłem. Serdecznie zapraszamy na obchody 52. rocznicy odsłonięcia dzieła polskiego artysty Władysława Hasiora ‘Słoneczny Rydwan’, które znajduje się na wzgórzu w Södertälje.
19 10.2024 Aktualności, Historia, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia