Skarbiec – wystawa fotografii Andrzeja Markiewicza
10-15 maja 2019
Wernisaż: piątek, 10 maja, godz. 17.00-18.00
Instytut Polski w Sztokholmie
Mosebacke torg 4, Sztokholm
Wstęp wolny!
Andrzej Markiewicz, urodzony w Polsce, od 1981 roku mieszkający w Sztokholmie. Pierwsze osiem lat jako uchodźca. Gdy obywatele polscy rozpoczynali proces transformacji ustrojowej w czerwcu 1989 roku, odbierał paszport szwedzki. Nauczyciel języka ojczystego, fotograf studyjny, fotograf w Mångkulturellt Centrum i w gazetach. Zainteresowanie innymi ludźmi jest zawsze obecne w pracach Andrzeja, również tych, które są jego prywatnymi projektami.
Znaczną część czasu w latach 2010 – 2018 Andrzej Markiewicz poświęcił na tworzenie dokumentacji odcinka Södra Station – Medborgarplatsen w Sztokholmie. Kierowała nim ciekawość, w jaki sposób wykorzystujemy te miejskie przestrzenie: park, drogę, agorę (Medborgarplatsen oznacza Plac Obywatela). Oczywiście celem było stworzenie kilku dobrych fotografii (wg Mirosława Bałki dobra fotografia to ta, która jeszcze nie została zrobiona). Andrzejem kierowała także chęć zrozumienia, dlaczego „Wy” [Szwedzi] robicie to tak a nie inaczej – jest on wciąż Polakiem, który patrzy na Szwecję z zewnątrz. Jednak nie jest to jeszcze jedna litania na temat tego, jak to szwedzki naród jest inny i dziwny. Przeciwnie – podróż Andrzeja przez park rozpoczęła się jako reakcja na opinię, że Szwedzi są rasistami i faszystami. Fotograf chciał świadomie zbadać prawdziwość tych stwierdzeń i po kilku miesiącach mógł skonstatować że żyjemy w wolnym i tolerancyjnym społeczeństwie, pomimo tysięcy ludzi dzielących codziennie niewielką przestrzeń – ludzi mających najróżniejsze cele, najróżniejsze warunki życia, najróżniejsze systemy wartości.
Wystawa Skarbiec prezentuje fotografie wybrane spośród setek spotkań w Fatbursparken (Park Skarbca) w pierwszych dwóch latach projektu. Jeśli te fotografie mają jakiś szerszy przekaz, to jest on bardzo prosty: pokój i demokracja umożliwiają obywatelom życie w wolności i tolerancji. I odwrotnie.
Wystawę można oglądać w Instytucie Polskim, Mosebacke torg 4, do 15 maja 2019 r., od poniedziałku do piątku od godz. 11.00 do 15.00, po wcześniejszym umówieniu się.
Zapraszamy!