10.05.2019 - 15.05.2019 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Skarbiec – wystawa fotografii Andrzeja Markiewicza

10-15 maja 2019
Wernisaż: piątek, 10 maja, godz. 17.00-18.00 
Instytut Polski w Sztokholmie
Mosebacke torg 4, Sztokholm

Wstęp wolny!

Andrzej Markiewicz, urodzony w Polsce, od 1981 roku mieszkający w Sztokholmie. Pierwsze osiem lat jako uchodźca. Gdy obywatele polscy rozpoczynali proces transformacji ustrojowej w czerwcu 1989 roku, odbierał paszport szwedzki. Nauczyciel języka ojczystego, fotograf studyjny, fotograf w Mångkulturellt Centrum i w gazetach. Zainteresowanie innymi ludźmi jest zawsze obecne w pracach Andrzeja, również tych, które są jego prywatnymi projektami.

Znaczną część czasu w latach 2010 – 2018 Andrzej Markiewicz poświęcił na tworzenie dokumentacji odcinka Södra Station – Medborgarplatsen w Sztokholmie. Kierowała nim ciekawość, w jaki sposób wykorzystujemy te miejskie przestrzenie: park, drogę, agorę (Medborgarplatsen oznacza Plac Obywatela). Oczywiście celem było stworzenie kilku dobrych fotografii (wg Mirosława Bałki dobra fotografia to ta, która jeszcze nie została zrobiona). Andrzejem kierowała także chęć zrozumienia, dlaczego „Wy” [Szwedzi] robicie to tak a nie inaczej – jest on wciąż Polakiem, który patrzy na Szwecję z zewnątrz. Jednak nie jest to jeszcze jedna litania na temat tego, jak to szwedzki naród jest inny i dziwny. Przeciwnie – podróż Andrzeja przez park rozpoczęła się jako reakcja na opinię, że Szwedzi są rasistami i faszystami. Fotograf chciał świadomie zbadać prawdziwość tych stwierdzeń i po kilku miesiącach mógł skonstatować że żyjemy w wolnym i tolerancyjnym społeczeństwie, pomimo tysięcy ludzi dzielących codziennie niewielką przestrzeń – ludzi mających najróżniejsze cele, najróżniejsze warunki życia, najróżniejsze systemy wartości.

Wystawa Skarbiec prezentuje fotografie wybrane spośród setek spotkań w Fatbursparken (Park Skarbca) w pierwszych dwóch latach projektu. Jeśli te fotografie mają jakiś szerszy przekaz, to jest on bardzo prosty: pokój i demokracja umożliwiają obywatelom życie w wolności i tolerancji. I odwrotnie.

Wystawę można oglądać w Instytucie Polskim, Mosebacke torg 4, do 15 maja 2019 r., od poniedziałku do piątku od godz. 11.00 do 15.00, po wcześniejszym umówieniu się.

Zapraszamy!

from to
Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.
24 09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia

Polscy autorzy Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski

Pod koniec września odbędzie się 40. edycja Targów Książki w Göteborgu! Dwóch polskich pisarzy, Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski weźmie udział w panelach organizowanych w ramach Targów. Dwa przewodnie tematu tegorocznego programu to: Sápmi oraz Kosmos.
26 09.2024 29 09.2024 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Film ‘Ryba’ (2024) w reżyserii Karoliny Breguły

W 2023 roku Karolina Breguła wzięła udział w programie badawczym Institute for Urban Research (IUR) na Uniwersytecie w Malmö. W wyniku rezydencji powstała filmowa opowieść o rybaczce Manjuli Gulliksson i jej mężowi Stefanowi Nordin, którzy prowadzą firmę rybacką w Västernorrland. Film opowiada o przełowieniu wód morskich i jest wynikiem rozmów artystki z rybakami o ich próbach powstrzymania przemysłowych połowów na Morzu Botnickim.
03 07.2024 29 09.2024 Aktualności, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia