22.08.2019 Kino, Wydarzenia Capitol Bio, Sankt Eriksgatan 82, Stockholm

Klasyka polskiego filmu w kinie Capitol – „Podwójne życie Weroniki” Krzysztofa Kieślowskiego 🗺

Jesienią tego roku w kinie Capitol w Sztokholmie zostanie pokazanych pięć filmów będących klasykami polskiej kinematografii. Seria filmowa to współpraca kina Capitol z Instytutem Polskim w Sztokholmie. Pierwszym filmem z serii jest dramat Krzysztofa Kieślowskiego „Podwójne życie Weroniki”, którego pokaz odbędzie się 22 sierpnia w kinie Capitol.

Jedna z najbardziej tajemniczych opowieści w dorobku polskich filmowców. Łączy rzeczywistość z fantazją, prozę życia z poezją, to, co zwyczajne, z tym, co niewytłumaczalne.” 23 listopada 1966 roku przychodzą na świat dwie identyczne dziewczynki – jedna w Polsce, druga we Francji. Choć dzielą je tysiące kilometrów przez całe późniejsze życie czują ze sobą dziwną więź pomimo, że nigdy tak naprawdę się ze sobą nie spotkały. Są do siebie podobne jak dwie krople wody, obie mają problemy zdrowotne, obie kochają muzykę i obie mają takie same imię; Weronika i Veronique (w obydwu rolach – Irene Jacob). W pewnym momencie swego życia Weronika decyduje poświęcić się pracy artystycznej, którą raptownie przerywa śmierć. Veronique podświadomie odczuwa stratę kogoś bardzo bliskiego… W niewytłumaczalny, mistyczny sposób wyciąga wnioski z wydarzeń, które miały miejsce w Polsce. Wybiera miłość zamiast pasji. „To opowieść o życiu, które kończy się, aby znaleźć dalszy ciąg w innym ciele i duszy.

Film będzie wyświetlany z napisami w języku szwedzkim.

Bilety są do nabycia tutaj.

Między 22 sierpnia a 11 grudnia 2019 wyświetlone zostaną następujące klasyki polskiego kina:


•    „Podwójne życie Weroniki”, reż. Krzysztof Kieślowski (napisy w j. szwedzkim)
•    „Niewinni czarodzieje”, reż. Andrzej Wajda (napisy w j. angielskim)
•    „Nóż w wodzie”, reż. Roman Polański (napisy w j. angielskim)
•    ”Kobieta samotna”, reż. Agnieszka Holland (napisy w j. angielskim)
•    „Matka Joanna od Aniołów”, reż. Jerzy Kawalerowicz (napisy w j. angielskim)

Scheduled Kino >Wydarzenia
Capitol Bio, Sankt Eriksgatan 82, Stockholm Map

Pokaz filmu „Isolering” (Izolacja) w kinie Zita

Serdecznie zapraszamy na pokaz filmu "„Isolering” (Izolacja) w reżyserii Arka Delbowskiego, który odbędzie się 2 czerwca o godz 18 w Zita Folkets Bio w Sztokholmie.
02 06.2023 Kino, Wydarzenia

Wystawa plenerowa „V4 Kids: Fantastyczny spacer” oraz

Serdecznie zapraszamy na plenerową wystawę „V4 Kids: Fantasy walk” z pięknymi ilustracjami do książek dla dzieci z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4): Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Wystawy będą prezentowane na ogrodzeniach czterech ambasad V4 w Sztokholmie.
03 06.2023 22 06.2023 Aktualności, Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Koncert Aleksandra Dębicza i Jakuba Nowaka w

Instytut Polski w Sztokholmie we współpracy z Operą Królewską (Kungliga Operan) i Sztokholmskim Centrum Kultury (Kulturhuset Stadsteatern) przygotował wyjątkowy koncert z udziałem słynnego polskiego kompozytora i pianisty Aleksandra Dębicza oraz wyśmienitego skrzypka Królewskiej Orkiestry (Kungliga Hovkapellet) Jakuba Nowaka.
11 05.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia