23.09.2019 - 18.10.2019 Muzyka, Sztuki wizualne, Wydarzenia Instytut Polski, Mosebacke torg 4, Sztokholm

TO JEST MÓJ ROK! 🗺

W 2019 roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej.

Wernisaż: poniedziałek, 23 września, godz. 17.00-19.00
Instytut Polski w Sztokholmie
Wstęp wolny!

Aby oddać hołd tej wybitnej osobowości, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. Z okazji tej wyjątkowej rocznicy Instytut Polski w Sztokholmie we współpracy z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie prezentuje wystawę o kompozytorze.

Wystawa prezentuje najważniejsze dzieła Moniuszki, miasta, w których mieszkał, jego podróże po Europie i jego działalność jako dyrygenta, kierownika opery i wydawcę własnych dzieł. Wystawa opowiada także o rodzinie Moniuszki, która miała ogromny wpływ na jego podejście do kwestii społecznych i artystycznych. Zobaczyć można  również mało znane rysunki ze szkicownika ojca Czesława Moniuszki, zdjęcia rekwizytów i kostiumów z przedstawień operowych oraz wiele innych szczegółów z życia kompozytora. Zdjęcia prezentowane w ramach wystawy pochodzą z Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki, Muzeum Teatru Opery Narodowej i Muzeum Literatury w Warszawie.
 
Twórczość muzyczna Stanisława Moniuszki zachwyca wszechstronnością, bogactwem melodycznym i głębokimi korzeniami w muzycznej tradycji narodowej. Składa się z oper, pieśni, kantat, muzyki kościelnej, symfonii, muzyki kameralnej i utworów solowych, a także operetek, baletów i muzyki teatralnej. Jego muzyka operowa i piosenki są podstawą polskiego repertuaru wokalnego i często znajdują się w centrum zainteresowania polskich śpiewaków.


Osoby zainteresowane wzięciem udziału w wernisażu proszone są o potwierdzenie uczestnictwa na adres mailowy: osa@polskainstitutet.se do dnia 23 września,  do godz. 15.00.

UWAGA! Wystawa jest w języku angielskim.

Więcej informacji o Stanisławie Moniuszce tutaj.


Wystawa potrwa do 18 października 2019 r. i będzie dostępna dla odwiedzjących  od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-15.00 w Instytucie Polskim w Sztokholmie.


Wystawa opracowana przez Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie i częściowo finansowana przez Ministerstwo Kultury. Wystawa jest częścią obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

 

from to
Scheduled Muzyka >Sztuki wizualne >Wydarzenia
Instytut Polski, Mosebacke torg 4, Sztokholm Map

JASNOPIS I INNE WIERSZE – Premiera szwedzkiego

We wrześniu ukaże się zbiór wierszy polskiego poety Krzysztofa Siwczyka, pt. “Klarskrift och andra dikter” (pl. “Jasnopis i inne wiersze”) opublikowany przez szwedzkie wydawnictwo Prosak Förlag (2022). Wiersze przełożył Julian Birbrajer, a okładkę wykonała Elwira Gocłowska. Premiera książki odbędzie się w ramach tegorocznych Targów Książki w Göteborgu już 23 września o godz 11.30, na stoisku EUNIC Stockholm (C02:01). Serdecznie zapraszamy!
23 09.2022 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Lukáš Oravec Quartet feat Kálmán Oláh &

Lukáš Oravec, jeden z najbardziej znanych słowackich trębaczy jazzowych, odwiedza Szwecję wraz z grupą muzyków z Krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) w związku z prezydencją Słowacji w Grupie Wyszehradzkiej. Zespół wystąpi w Uppsali i w Sztokholmie.
20 09.2022 21 09.2022 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

Pisarze Marcin Wicha i Krzysztof Siwczyk na

Dwóch polskich pisarzy, Marcin Wicha oraz Krzysztof Siwczyk, przyjeżdża do Göteborga na tegoroczne Targi Książki, które odbędą się 22-25 września.
22 09.2022 25 09.2022 Aktualności, Literatura, Wydarzenia