23.09.2019 - 18.10.2019 Muzyka, Sztuki wizualne, Wydarzenia Instytut Polski, Mosebacke torg 4, Sztokholm

TO JEST MÓJ ROK! 🗺

W 2019 roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej.

Wernisaż: poniedziałek, 23 września, godz. 17.00-19.00
Instytut Polski w Sztokholmie
Wstęp wolny!

Aby oddać hołd tej wybitnej osobowości, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. Z okazji tej wyjątkowej rocznicy Instytut Polski w Sztokholmie we współpracy z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie prezentuje wystawę o kompozytorze.

Wystawa prezentuje najważniejsze dzieła Moniuszki, miasta, w których mieszkał, jego podróże po Europie i jego działalność jako dyrygenta, kierownika opery i wydawcę własnych dzieł. Wystawa opowiada także o rodzinie Moniuszki, która miała ogromny wpływ na jego podejście do kwestii społecznych i artystycznych. Zobaczyć można  również mało znane rysunki ze szkicownika ojca Czesława Moniuszki, zdjęcia rekwizytów i kostiumów z przedstawień operowych oraz wiele innych szczegółów z życia kompozytora. Zdjęcia prezentowane w ramach wystawy pochodzą z Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki, Muzeum Teatru Opery Narodowej i Muzeum Literatury w Warszawie.
 
Twórczość muzyczna Stanisława Moniuszki zachwyca wszechstronnością, bogactwem melodycznym i głębokimi korzeniami w muzycznej tradycji narodowej. Składa się z oper, pieśni, kantat, muzyki kościelnej, symfonii, muzyki kameralnej i utworów solowych, a także operetek, baletów i muzyki teatralnej. Jego muzyka operowa i piosenki są podstawą polskiego repertuaru wokalnego i często znajdują się w centrum zainteresowania polskich śpiewaków.


Osoby zainteresowane wzięciem udziału w wernisażu proszone są o potwierdzenie uczestnictwa na adres mailowy: osa@polskainstitutet.se do dnia 23 września,  do godz. 15.00.

UWAGA! Wystawa jest w języku angielskim.

Więcej informacji o Stanisławie Moniuszce tutaj.


Wystawa potrwa do 18 października 2019 r. i będzie dostępna dla odwiedzjących  od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-15.00 w Instytucie Polskim w Sztokholmie.


Wystawa opracowana przez Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie i częściowo finansowana przez Ministerstwo Kultury. Wystawa jest częścią obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

 

from to
Scheduled Muzyka Sztuki wizualne Wydarzenia
Instytut Polski, Mosebacke torg 4, Sztokholm Map

Wystawa w Borås: Święty Jan Paweł II

W związku z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II, która miała miejsce 18 maja, Instytut Polski w Sztokholmie przygotował wystawę pamiątkową, prezentowaną w Kościele Św. Zygfryda w Borås, w okresie od 22 listopada do 6 grudnia 2020.
22 11.2020 06 12.2020 Historia, Wydarzenia

PADDYMANIA – koncert z utworami z musicalu

Z okazji Święta Niepodległości, Teatr Muzyczny w Poznaniu zaprasza „Paddymanię” - koncert z utworami z musicalu „Virtuoso” poświęconego postaci Ignacego Jana Paderewskiego – jednego z Ojców Niepodległości, wybitnego polityka i premiera, znakomitego pianisty i kompozytora.
11 11.2020 Muzyka, Teatr, Wydarzenia

„Irena – nie anioł” – gościnny spektakl

Premiera spektaklu teatru Unga Roma (www.ungaroma.com) odbyła się na Gotlandii 8 marca 2020. Spektakl oparty jest na prawdziwej historii Ireny Sendlerowej, która w latach 1942-45 przemyciła z warszawskiego getta tysiące żydowskich dzieci.
18 11.2020 19 11.2020 Teatr, Wydarzenia