16.11.2019 Historia, Wydarzenia Kulturhuset Multeum, Eskilstunavägen 2, Strängnäs

Wykład o Katarzynie Jagiellonce oraz koncert z pieśniami Stanisława Moniuszki 🗺

W 2019 roku mija 450 lat, odkąd Katarzyna Jagiellonka została koronowana na królową Szwecji w 1569 roku w katedrze w Uppsali. Eva Mattsson, autorka Furstinnan - biografii królowej Katarzyny Jagiellonki, opowie o ekscytującym życiu królowej, a po wykładzie zaprezentowane zostaną pieśni Stanisława Moniuszki, ojca polskiej opery narodowej, w wykonaniu Marzeny Frankowskiej, polskiej śpiewaczki operowej oraz pianisty Marka Mazura.

WYKŁAD:

W 2019 roku minęło 450 lat, odkąd Katarzyna Jagiellonka (1526-1583) została koronowana na królową Szwecji w 1569 roku w katedrze w Uppsali. Z tej okazji Eva Mattsson, autorka książki „Furstinnan” – jedynej biografii królowej Katarzyny Jagiellonki, opowie o ekscytującym życiu królowej, małżeństwie, sojuszu oraz o tym, jak Jagiellonka wpłynęła na architekturę, kulturę i religię Szwecji.

Wraz z Katarzyną fala kultury przeniknęła do Szwecji. Wprowadzono nową architekturę, a na królewskim dworze zaczęto gotować włoskie potrawy. Meble są wyrafinowane, klasztory rozkwitają, a najważniejsze osobistości ówczesnej Europy przenoszą się do Szwecji, gdzie wznoszą książęce pałace. Inicjatorką nowych trendów jest Katarzyna – jedyna renesansowa królowa Szwecji.

Eva Mattsson jest historykiem sztuki, producentem kultury i speakerem. Jej występy w roli Katarzyny Jagiellonki w Vadstena, Uppsali i Zamku Sztokholmskim przyciągnęły dużą publiczność. W 2018 roku zadebiutowała jako autorka książki „Furstinnan”, opublikowanej w jej własnym wydawnictwie Bring to Life.


KONCERT:


W 2019 roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, który przeszedł do historii jako „ojciec polskiej opery narodowej” oraz jako czołowy kompozytor muzyki wokalnej w historii muzyki polskiej. Niezwykle popularny Śpiewnik domowy Moniuszki obejmuje ponad 200 pieśni, do których wiele tekstów stworzonych zostało przez wybitnych polskich poetów. Jego dwa główne dzieła operowe – Halka i Straszny dwór – dotykają sedna idiomu polskiego, zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej – do dziś stanowią inspirację dla wielu artystów, a w czasach jemu współczesnych tworzyły paletę barw, za pomocą której Polacy odmalowywali najpiękniejsze odcienie patriotycznych uczuć i narodowej tożsamości.

Marzena Frankowska i Marek Mazur zaprezentują wybór pieśni Stanisława Moniuszki, takich jak „Kukułka”, „Złota rybka”, ”Prząśniczka”, „Cztery pory roku” i „Polna różyczka” oraz arię z opery ”Beata”: „Ach ileż rozkoszy ma życie i świat”.

Marek Mazur – polski pianista, który od 2012 r. brał udział w życiu koncertowym Poznania, rodzinnego Wałbrzycha i innych ośrodków na terenie Polski. Jest laureatem i uczestnikiem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych i muzyki kameralnej w: Bydgoszczy, Warszawie, Łodzi oraz Madrycie, Mediolanie i Rzymie. W 2017 r. ukończył z oceną celującą z wyróżnieniem studia II stopnia w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Marzena Frankowska – polska śpiewaczka, która w 2017 ukończyła z wyróżnieniem wydział Wokalno-Aktorski specjalność wokalistyka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Przez 12 lat uczyła się grać na skrzypcach. Od 2015 występowała na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz na festiwalach operowych w Polsce i Europie Zachodniej.


Wydarzenie organizowane jest przez gminę Strängnäs, we współpracy z Gustav Vasaföreningen i Instytutem Polskim w Sztokholmie.

Scheduled Historia Wydarzenia
Kulturhuset Multeum, Eskilstunavägen 2, Strängnäs Map

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.
24 09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia

Polscy autorzy Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski

Pod koniec września odbędzie się 40. edycja Targów Książki w Göteborgu! Dwóch polskich pisarzy, Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski weźmie udział w panelach organizowanych w ramach Targów. Dwa przewodnie tematu tegorocznego programu to: Sápmi oraz Kosmos.
26 09.2024 29 09.2024 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Film ‘Ryba’ (2024) w reżyserii Karoliny Breguły

W 2023 roku Karolina Breguła wzięła udział w programie badawczym Institute for Urban Research (IUR) na Uniwersytecie w Malmö. W wyniku rezydencji powstała filmowa opowieść o rybaczce Manjuli Gulliksson i jej mężowi Stefanowi Nordin, którzy prowadzą firmę rybacką w Västernorrland. Film opowiada o przełowieniu wód morskich i jest wynikiem rozmów artystki z rybakami o ich próbach powstrzymania przemysłowych połowów na Morzu Botnickim.
03 07.2024 29 09.2024 Aktualności, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia