16.11.2019 Historia, Wydarzenia Kulturhuset Multeum, Eskilstunavägen 2, Strängnäs

Wykład o Katarzynie Jagiellonce oraz koncert z pieśniami Stanisława Moniuszki 🗺

W 2019 roku mija 450 lat, odkąd Katarzyna Jagiellonka została koronowana na królową Szwecji w 1569 roku w katedrze w Uppsali. Eva Mattsson, autorka Furstinnan - biografii królowej Katarzyny Jagiellonki, opowie o ekscytującym życiu królowej, a po wykładzie zaprezentowane zostaną pieśni Stanisława Moniuszki, ojca polskiej opery narodowej, w wykonaniu Marzeny Frankowskiej, polskiej śpiewaczki operowej oraz pianisty Marka Mazura.

WYKŁAD:

W 2019 roku minęło 450 lat, odkąd Katarzyna Jagiellonka (1526-1583) została koronowana na królową Szwecji w 1569 roku w katedrze w Uppsali. Z tej okazji Eva Mattsson, autorka książki „Furstinnan” – jedynej biografii królowej Katarzyny Jagiellonki, opowie o ekscytującym życiu królowej, małżeństwie, sojuszu oraz o tym, jak Jagiellonka wpłynęła na architekturę, kulturę i religię Szwecji.

Wraz z Katarzyną fala kultury przeniknęła do Szwecji. Wprowadzono nową architekturę, a na królewskim dworze zaczęto gotować włoskie potrawy. Meble są wyrafinowane, klasztory rozkwitają, a najważniejsze osobistości ówczesnej Europy przenoszą się do Szwecji, gdzie wznoszą książęce pałace. Inicjatorką nowych trendów jest Katarzyna – jedyna renesansowa królowa Szwecji.

Eva Mattsson jest historykiem sztuki, producentem kultury i speakerem. Jej występy w roli Katarzyny Jagiellonki w Vadstena, Uppsali i Zamku Sztokholmskim przyciągnęły dużą publiczność. W 2018 roku zadebiutowała jako autorka książki „Furstinnan”, opublikowanej w jej własnym wydawnictwie Bring to Life.


KONCERT:


W 2019 roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, który przeszedł do historii jako „ojciec polskiej opery narodowej” oraz jako czołowy kompozytor muzyki wokalnej w historii muzyki polskiej. Niezwykle popularny Śpiewnik domowy Moniuszki obejmuje ponad 200 pieśni, do których wiele tekstów stworzonych zostało przez wybitnych polskich poetów. Jego dwa główne dzieła operowe – Halka i Straszny dwór – dotykają sedna idiomu polskiego, zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej – do dziś stanowią inspirację dla wielu artystów, a w czasach jemu współczesnych tworzyły paletę barw, za pomocą której Polacy odmalowywali najpiękniejsze odcienie patriotycznych uczuć i narodowej tożsamości.

Marzena Frankowska i Marek Mazur zaprezentują wybór pieśni Stanisława Moniuszki, takich jak „Kukułka”, „Złota rybka”, ”Prząśniczka”, „Cztery pory roku” i „Polna różyczka” oraz arię z opery ”Beata”: „Ach ileż rozkoszy ma życie i świat”.

Marek Mazur – polski pianista, który od 2012 r. brał udział w życiu koncertowym Poznania, rodzinnego Wałbrzycha i innych ośrodków na terenie Polski. Jest laureatem i uczestnikiem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych i muzyki kameralnej w: Bydgoszczy, Warszawie, Łodzi oraz Madrycie, Mediolanie i Rzymie. W 2017 r. ukończył z oceną celującą z wyróżnieniem studia II stopnia w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Marzena Frankowska – polska śpiewaczka, która w 2017 ukończyła z wyróżnieniem wydział Wokalno-Aktorski specjalność wokalistyka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Przez 12 lat uczyła się grać na skrzypcach. Od 2015 występowała na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz na festiwalach operowych w Polsce i Europie Zachodniej.


Wydarzenie organizowane jest przez gminę Strängnäs, we współpracy z Gustav Vasaföreningen i Instytutem Polskim w Sztokholmie.

Scheduled Historia Wydarzenia
Kulturhuset Multeum, Eskilstunavägen 2, Strängnäs Map

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia