Wystawa Chleb i Kanelbulle w Sztokholmie 🗺
Niespełna tysiąc kilometrów w linii prostej: tyle dzieli Warszawę i Sztokholm przez Bałtyk. Tylko tyle i aż tyle. Tylko, bo Szwecja i Polska są blisko siebie, co podkreślają bohaterowie wystawy „Chleb i kanelbulle”. Odległość jest dla nich najmniejszym problemem. Ważniejsze są różnice, cho-ciaż – jak mówi jedna z bohaterek – „miłość wszystko przezwycięży”.
W tym roku przypada 100-letnia rocznica odnowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Szwecją. Z tej okazji, od 19 listopada 2019, przed Ambasadą RP w Sztokholmie, będzie można oglądać wystawę Chleb i kanelbulle. Ekspozycja jest cyklem fotografii opatrzonych opisami. Są to ciekawe portrety ludzi – Polaków i Szwedów – którzy w swoim życiu i pracy zawodowej, zdecydowali się czerpać pełnymi garściami z kultur obu krajów.
Polskę i Szwecję łączy długa, bogata historia. Są to lata wypełnione zarówno przyjaźnią, jak i rywalizacją. W ciągu wieków wspólnych, często burzliwych dziejów, nigdy jednak nie zabrakło ludzi – obywateli Polski i Szwecji – którzy z powodzeniem budowali pomosty między swoimi krajami. Czy to poprzez wymianę kulturową, migracje, śluby, ucieczki czy zwykłe wyjazdy. Polacy i Szwedzi są bliskim sąsiadami, którzy – mimo dzielących różnic – potrafią się nawzajem od siebie uczyć. Bohaterki i bohaterowie wystawy Chleb i kanelbulle są tego najlepszym dowodem, a prezentują oni szeroki przekrój społeczny. Są wśród nich artyści, robotnicy, naukowcy, biznesmeni i fachowcy. Zwykli ludzie o niezwykłych, życiowych historiach.
Dlaczego Szwedzi piją tyle kawy? Czy Polacy są spontaniczni? Wolność to: natura, wakacje i morze czy też: brak cenzury, niezależność i walka? Jak przeżyć szwedzką zimę? Czy można jednocześnie prowadzić dwa domy w dwóch krajach? Czy Szwed odróżni „Kasię” od „kaszy”? Co przyciąga Szwedów do Polski, a Polaków do Szwecji? Odpowiedzi na te i wiele innych, ciekawych pytań znajdziecie wczytując się w historie bohaterów wystawy. Ludzi, którzy odważyli się wyjść ze swojej strefy komfortu. Dzięki temu zyskali cenną wiedzę i doświadczenie, a nierzadko miłość i zrozumienie. Czy rzeczywiście tak wiele różni Szwedów i Polaków? Przekonajcie się sami.
Wystawa Chleb i kanelbulle w Sztokholmie zostanie zaprezentowana na ogrodzeniu przed budynkiem Ambasady RP w Sztokholmie przy ul. Karlavägen 35 w dniach 19 listopada – 31 grudnia 2019.
Koncepcja i realizacja wystawy: Ambasada Szwecji w Polsce
Teksty: Krystyna Romanowska
Fotografie: Adam Tuchliński
Projekt Graficzny: Studio Bazaczek
Przekładu tekstów na j. szwedzki: Lennart Ilke
Partnerami wystawy są: Jula, Nordea, Oriflame, Unity Line, Wola Park, IKEA.
Wystawa została zorganizowana w ramach współpracy między Ambasadą Szwecji w Warszawie, Ambasadą RP w Sztokholmie i Instytutem Polskim w Sztokholmie.