19.11.2019 - 31.12.2019 Sztuki wizualne, Wydarzenia Polens ambassad i Stockholm, Karlavägen 35, Stockholm

Wystawa Chleb i Kanelbulle w Sztokholmie 🗺

W tym roku przypada 100-letnia rocznica odnowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Szwecją. Z tej okazji, od 19 listopada 2019, przed Ambasadą RP w Sztokholmie, będzie można oglądać wystawę Chleb i kanelbulle.

Niespełna tysiąc kilometrów w linii prostej: tyle dzieli Warszawę i Sztokholm przez Bałtyk. Tylko tyle i aż tyle. Tylko, bo Szwecja i Polska są blisko siebie, co podkreślają bohaterowie wystawy „Chleb i kanelbulle”. Odległość jest dla nich najmniejszym problemem. Ważniejsze są różnice, cho-ciaż – jak mówi jedna z bohaterek – „miłość wszystko przezwycięży”.
                                                                                                                     
W tym roku przypada 100-letnia rocznica odnowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Szwecją. Z tej okazji, od 19 listopada 2019, przed Ambasadą RP w Sztokholmie, będzie można oglądać wystawę Chleb i kanelbulle.  Ekspozycja jest cyklem fotografii opatrzonych opisami. Są to ciekawe portrety ludzi – Polaków i Szwedów – którzy w swoim życiu i pracy zawodowej, zdecydowali się czerpać pełnymi garściami z kultur obu krajów.

Polskę i Szwecję łączy długa, bogata historia. Są to lata wypełnione zarówno przyjaźnią, jak i rywalizacją. W ciągu wieków wspólnych, często burzliwych dziejów, nigdy jednak nie zabrakło ludzi – obywateli Polski i Szwecji – którzy z powodzeniem budowali pomosty między swoimi krajami. Czy to poprzez wymianę kulturową, migracje, śluby, ucieczki czy zwykłe wyjazdy. Polacy i Szwedzi są bliskim sąsiadami, którzy – mimo dzielących różnic – potrafią się nawzajem od siebie uczyć. Bohaterki i bohaterowie wystawy Chleb i kanelbulle są tego najlepszym dowodem, a prezentują oni szeroki przekrój społeczny. Są wśród nich artyści, robotnicy, naukowcy, biznesmeni i fachowcy. Zwykli ludzie o niezwykłych, życiowych historiach.

Dlaczego Szwedzi piją tyle kawy? Czy Polacy są spontaniczni? Wolność to: natura, wakacje i morze czy też: brak cenzury, niezależność i walka? Jak przeżyć szwedzką zimę? Czy można jednocześnie prowadzić dwa domy w dwóch krajach? Czy Szwed odróżni „Kasię” od „kaszy”?  Co przyciąga Szwedów do Polski, a Polaków do Szwecji? Odpowiedzi na te i wiele innych, ciekawych pytań znajdziecie wczytując się w historie bohaterów wystawy. Ludzi, którzy odważyli się wyjść ze swojej strefy komfortu. Dzięki temu zyskali cenną wiedzę i doświadczenie, a nierzadko miłość i zrozumienie. Czy rzeczywiście tak wiele różni Szwedów i Polaków? Przekonajcie się sami.

Wystawa Chleb i kanelbulle w Sztokholmie zostanie zaprezentowana na ogrodzeniu przed budynkiem Ambasady RP w Sztokholmie przy ul. Karlavägen 35 w dniach 19 listopada – 31 grudnia 2019.

Koncepcja i realizacja wystawy: Ambasada Szwecji w Polsce
Teksty: Krystyna Romanowska
Fotografie: Adam Tuchliński
Projekt Graficzny: Studio Bazaczek
Przekładu tekstów na j. szwedzki: Lennart Ilke

Partnerami wystawy są: Jula, Nordea, Oriflame, Unity Line, Wola Park, IKEA.

Wystawa została zorganizowana w ramach współpracy między Ambasadą Szwecji w Warszawie, Ambasadą RP w Sztokholmie i Instytutem Polskim w Sztokholmie.

from to
Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia
Polens ambassad i Stockholm, Karlavägen 35, Stockholm Map

Reportaż pisma Artlover Magazine o stolicy Polski

Pod koniec października, dwóch przedstawicieli szwedzkiego pisma o sztuce Artlover Magazine, redaktor naczelny David Castenfors oraz fotograf Pierre Björk, uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy ze szwedzką galerią Coulisse Gallery w Sztokholmie. Celem wizyty było zebranie materiałów do reportażu poświęconego polskiej sztuce współczesnej w Warszawie, który został opublikowany w najnowszym wydaniu Artlover Magazine. Dotychczas magazyn napisał o Brukseli, Rotterdamie, Antwerpii, Turynie i Mediolanie.
27 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Koncert Świąteczny w kościele Adolfa Fryderyka w

9 grudnia w kościele Adolfa Fryderyka w Sztokholmie odbędzie się już tradycyjny koncert bożonarodzeniowy organizowany przez Reprezentację Komisji Europejskiej w Szwecji. W tym roku, w ramach polskiego występu, wystąpi duet Marzeny Frankowskiej-Goliszek oraz Marka Mazura z kolędą „Lulajże Jezuniu”.
09 12.2024 Historia, Język, Muzyka, Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia