25.02.2020 Aktualności, Galeria

Fotorelacja: Wernisaż wystawy „Zeszyt z poezją z Auschwitz. Historia B. J. Zdunek (z domu Musiewicz)”

Instytut Polski w Sztokholmie, wraz z prof. Adamem Zdunkiem (synem Bożeny Janiny), miał ogromną przyjemność otworzyć 25 lutego wystawę „Zeszyt z poezją z Auschwitz. Historia B. J. Zdunek (z domu Musiewicz)”.

Podczas inauguracji wystawy goście mieli okazję wysłuchać trzech prelekcji: prof. Adama Zdunka, przewodniczącej szwedzkiego Czerwonego Krzyża Margarety Wahlström i prof. Ewy Teodorowicz-Hellman z Uniwersytetu Sztokholmskiego.  Opowiedzieli oni m.in. o wierszach prezentowanych na wystawie, akcji „Białe Autobusy” oraz życiu Bożeny J. Zdunek. Gośćmi specjalnymi wernisażu byli: Chargé daffaire Ambasady RP w Sztokholmie Iwona Jabłonowska oraz dr Wojciech Płosa z Muzeum Auschwitz. Ponadto Nathalie Czarnecki zadeklamowała trzy z pięciu wierszy wchodzących w skład wystawy. Wiersze na język szwedzki przetłumaczył Tomas Håkanson z IP w Sztokholmie.
W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, prasy, szwedzcy historycy i Polonia.

Zeszyt z poezją, spisaną w Auschwitz nigdy wcześniej nie był prezentowany publicznie i jest dokumentem unikatowym w skali światowej. Inne zaprezentowane przedmioty to: oryginalny trójkąt z obozowej chusty, listy, zdjęcia więźniarek z pobytu w Szwecji (m. in. z wizyty szwedzkiego następcy tronu Gustava Adolfa w ośrodku przejściowym dla byłych więźniarek w Ysane w 1945 roku) oraz podziękowania licznych instytucji z Polski i całego świata dla Bożeny Janiny Zdunek za udzielaną przez nią pomoc finansową (w okresie ponad 50 lat).

Wystawa została zorganizowana przez Instytut Polski w Sztokholmie z udziałem Szwedzkiego Czerwonego Krzyża i Muzeum Auschwitz. Szczególny wkład w organizację wystawy wnieśli Joanna Ziembińska-Kurek i prof. Adam Zdunek.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom, instytucjom i osobom prywatnym, które przyczyniły się do zorganizowania tego wyjątkowego wydarzenia!

Wystawa jest otwarta dla zwiedzających w siedzibie Instytutu Polskiego od 26 lutego  do 30 kwietnia 2020 r., od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-15.00. Możliwość zwiedzania wystawy po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie: 0 850 57 50 80.

Więcej informacji o wystawie tutaj.


Zdjęcia: Paweł Kania

Scheduled Aktualności Galeria

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.
24 09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia

Polscy autorzy Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski

Pod koniec września odbędzie się 40. edycja Targów Książki w Göteborgu! Dwóch polskich pisarzy, Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski weźmie udział w panelach organizowanych w ramach Targów. Dwa przewodnie tematu tegorocznego programu to: Sápmi oraz Kosmos.
26 09.2024 29 09.2024 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Film ‘Ryba’ (2024) w reżyserii Karoliny Breguły

W 2023 roku Karolina Breguła wzięła udział w programie badawczym Institute for Urban Research (IUR) na Uniwersytecie w Malmö. W wyniku rezydencji powstała filmowa opowieść o rybaczce Manjuli Gulliksson i jej mężowi Stefanowi Nordin, którzy prowadzą firmę rybacką w Västernorrland. Film opowiada o przełowieniu wód morskich i jest wynikiem rozmów artystki z rybakami o ich próbach powstrzymania przemysłowych połowów na Morzu Botnickim.
03 07.2024 29 09.2024 Aktualności, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia