8.03.2020 Kino, Wydarzenia FPK´s föreningshus, Säveåns Strandgata 4, Göteborg

Pokaz filmu Siłaczki w Göteborgu

Wspólnie z Centrum Polonii w Göteborgu zapraszamy na projekcję filmu SIŁACZKI w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego.

Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety. Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych. Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym. Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana – nie bez powodu – papieżycą feminizmu. Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie. Mówiono im, że to nie pora na walkę o prawa kobiet. Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki – to o nich opowiada fabularyzowany dokument Siłaczki. O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą, bo – jak krzyczała Zofia Daszyńska – Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek: Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce! Ich wysiłki doprowadziły do podpisania przez  Józefa Piłsudskiego w listopadzie 1918 r.  dekretu o powszechnych wyborach „niezależnie od płci”.

Reżyseria: Marta Dzido, Piotr Śliwowski
Scenariusz: Marta Dzido, Piotr Śliwowski
Obsada: Maria Seweryn, Marta Ojrzyńska, Klara Bielawka
Czas: 75 min
Rok produkcji: 2018, Polska

Film wyświetlany będzie w języku polskim z angielskimi napisami.

Z okazji Dnia Kobiet wstęp wolny dla wszystkich kobiet. Mężczyźni-członkowie płacą składkę dobrowolną, pozostali mężczyźni płacą 40 SEK. Liczba wolnych miejsc jest ograniczona, dlatego prosimy wszystkich chętnych do zarejestrowania się pod adresem w_gluch@hotmail.com do 5 marca.

Scheduled Kino Wydarzenia
FPK´s föreningshus, Säveåns Strandgata 4, Göteborg Map

Wystawa plakatu – 30 lat Grupy Wyszehradzkiej

Już od 30 lat Grupa Wyszehradzka (V4) umożliwia ścisłą współpracę czterech państw Europy Środkowej: Czech, Słowacji, Węgier i Polski, które łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale przede wszystkim wspólna historia, tradycja, kultura oraz wartości.
15 02.2021 18 02.2021 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Design Talks 2021. Polsko-szwedzcy artyści na Stockholm

Polscy projektanci są częścią tegorocznych targów Stockholm Design Week! We współpracy z Design Sweden, przygotowaliśmy trzy Design Talks, podczas których zaproszeni goście opowiadają m.in. o trendach we współczesnym designie, wyzwaniach dla zarówno początkujących artystów, jak i profesjonalistów, o malowaniu na jedwabiu oraz o najróżniejszych inspiracjach takich jak: szwedzki zamek czy słowiańska mitologia.
08 02.2021 14 02.2021 Design, Wydarzenia

Spektakl online: “Irena – żaden anioł” 🗓

W tym tygodniu, 27 stycznia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji Instytut Polski w Sztokholmie wraz z Teatrem Unga Roma zorganizował nagranie spektaklu "Irena - ingen ängel" ("Irena - żaden anioł"), który w piątek 29 stycznia 2021 w godz. 18.00-21.00 zostanie darmowo udostępniony online, z opcją włączenia polskich napisów.
29 01.2021 Historia, Teatr, Wydarzenia