Relacja: Wystawa Europa Humanistów w Sztokholmie oraz pokaz filmowy ‘Voyage au but d’une identité’ Filipa Markiewicza
Wernisaż rozpoczął się od przemówień: Daphne Springhorn – przedstawicielki Goethe-Institut Schweden oraz dyrektor Instytutu Włoskiego – Maria Sica, które przedstawiły genezę i cel projektu. Następnie odbył się pokaz dwóch filmów krótkometrażowych: – „Voyage au bout d’une identité” (2015) w reżyserii Filipa Markiewicza i Charlesa Hellera oraz „Liquid Traces – The Left-to-Die Boat Case” (2014) w reżyserii Lorenzo Pezzaniego poprzedzony wykładem latynistki, Eleny Dahlberg.
Wystawa „Europa Humanistów” była wcześniej pokazywana w maju 2019 roku w Europahuset w Sztokholmie, gdzie cieszyła się dużą popularnością. Było to jedno z wydarzeń podczas obchodów Dnia Europy. Aby podkreślić istotny wkład humanistów w tworzenie europejskiego dziedzictwa kulturowego, jak również ich rolę jako prekursorów nowoczesnej Europy, EUNIC Sweden, sieć zrzeszająca instytuty kultury państw członkowskich Unii Europejskiej w Szwecji, przygotowała projekt pod tytułem „Europa humanistów”. Wystawa skupia się na aktualnych tematach migracji, tolerancji, równości oraz współpracy europejskiej. Każde z zaangażowanych państw zaprezentowało dwóch wielkich humanistów, pochodzących z reprezentowanego przez dany instytut kraju. W ramach polskiej części wystawy zostali przedstawieni: pisarz polityczny okresu renesansu – Andrzej Frycz Modrzewski oraz pisarz polityczny i mówca – biskup Wawrzyniec Goślicki.
Wystawa jest częścią serii wydarzeń organizowanych w ramach projektu „Reloaded! European Values” we współpracy z EUNIC-Stockholm (European Union National Institutes for Culture) oraz reprezentacją Komisji Europejskiej w Szwecji.