20.01.2020 Aktualności

Relacja: Wystawa Europa Humanistów w Sztokholmie oraz pokaz filmowy ‘Voyage au but d’une identité’ Filipa Markiewicza

Kolejne otwarcie wystawy „Europa Humanistów” w ramach projektu "Reloaded! European Values" miało miejsce w poniedziałek, 20 stycznia 2020 roku, we Włoskim Instytucie Kultury w Sztokholmie.

Wernisaż rozpoczął się od przemówień: Daphne Springhorn – przedstawicielki Goethe-Institut Schweden oraz dyrektor Instytutu Włoskiego – Maria Sica, które przedstawiły genezę i cel projektu. Następnie odbył się pokaz dwóch filmów krótkometrażowych: – „Voyage au bout d’une identité” (2015) w reżyserii Filipa Markiewicza i Charlesa Hellera oraz „Liquid Traces – The Left-to-Die Boat Case” (2014) w reżyserii Lorenzo Pezzaniego poprzedzony wykładem latynistki, Eleny Dahlberg.

Wystawa „Europa Humanistów” była wcześniej pokazywana w maju 2019 roku w Europahuset w Sztokholmie, gdzie cieszyła się dużą popularnością. Było to jedno z wydarzeń podczas obchodów Dnia Europy. Aby podkreślić istotny wkład humanistów w tworzenie europejskiego dziedzictwa kulturowego, jak również ich rolę jako prekursorów nowoczesnej Europy, EUNIC Sweden, sieć zrzeszająca instytuty kultury państw członkowskich Unii Europejskiej w Szwecji, przygotowała projekt pod tytułem „Europa humanistów”. Wystawa skupia się na aktualnych tematach migracji, tolerancji, równości oraz współpracy europejskiej. Każde z zaangażowanych państw zaprezentowało dwóch wielkich humanistów, pochodzących z reprezentowanego przez dany instytut kraju. W ramach polskiej części wystawy zostali przedstawieni: pisarz polityczny okresu renesansu – Andrzej Frycz Modrzewski oraz pisarz polityczny i mówca – biskup Wawrzyniec Goślicki.

Wystawa jest częścią serii wydarzeń organizowanych w ramach projektu „Reloaded! European Values” we współpracy z EUNIC-Stockholm (European Union National Institutes for Culture) oraz reprezentacją Komisji Europejskiej w Szwecji.

Scheduled Aktualności

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 🗓

Coraz bliżej Święta i rok powoli zbliża się ku końcowi. W związku z tym, chcielibyśmy podsumować, co wspólnie z Wami udało nam się osiągnąć!
24 12.2024 01 01.2025 Aktualności, Galeria

Wizyta studyjna szwedzkich znawców sztuki śladami wystawy

Między 18 a 21 listopada 2024 roku, Camilla Larsson - badaczka, historyk sztuki i wykładowczyni uniwersytetu Södertörns högskola wraz z Mają-Leną Molin - artystyczną dyrektorką galerii Södertälje konsthall, wzięły udział w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie (PGS), Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Polski w Sztokholmie.
18 11.2024 21 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria

Reportaż pisma Artlover Magazine o stolicy Polski

Pod koniec października, dwóch przedstawicieli szwedzkiego pisma o sztuce Artlover Magazine, redaktor naczelny David Castenfors oraz fotograf Pierre Björk, uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy ze szwedzką galerią Coulisse Gallery w Sztokholmie. Celem wizyty było zebranie materiałów do reportażu poświęconego polskiej sztuce współczesnej w Warszawie, który został opublikowany w najnowszym wydaniu Artlover Magazine. Dotychczas magazyn napisał o Brukseli, Rotterdamie, Antwerpii, Turynie i Mediolanie.
27 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia