13.03.2020 Aktualności, Galeria

Fotorelacja: Wernisaż wystawy Under Ytan / OKO Mariany Ekner oraz Katarzyny Piórek

W piątek, 13 marca 2020, odbył się wernisaż wystawy Under Ytan / OKO Mariany Ekner oraz Katarzyny Piórek w Studio 44.

Godz. 21.06
Chłopak i dziewczyna siedzą obok siebie na huśtawkach,
próbują opisać kwitnącą między nimi miłość,
niezbyt obcesowo, ale i nie za delikatnie.
Siedzą w bluzach z kapturem, dzięki któremu mogą
skryć kruche myśli o sobie nawzajem.

                                Fragment wiersza Gungställningen, autor: Johan Nordbeck


Twórczy dialog dwóch artystek doprowadził do powstania projektu opowiadającego o tym, czego nie widać na pierwszy rzut oka, a co dotyczy większości z nas. W formie obrazów, wideoklipów oraz eksponatów sprowadzonych z Polski, artystki prezentują jak istotne są wspomnienia znajdujące się ‘pod powierzchnią’ naszej świadomości oraz co tak naprawdę kryjemy pod przysłowiową bluzą z kapturem. Chcąc zaprezentować relatywne patrzenie na rzeczywistość artystki podążały według stwierdzenia, że ’tu i teraz, i wtedy dzieje się jednostajnie w nas’ (Alla tider finns samtidigt. Marianna Ekner), dzięki czemu każdy z odwiedzających wystawę może się odnieść do prac przez swój pryzmat doświadczeń.

Katarzyna Piórek skupia się w swojej twórczości na grafice, animacji, telewizji oraz filmie. Podczas wystawy próbuje, poprzez swoją sztukę wideo, stworzyć dialog między artystą a publicznością. Celem jest tu rozpoczęcie procesu refleksji poprzez stawianie pytań, prezentację przemyśleń, które mają wzbudzić ciekawość u odbiorcy i zachęcić do uczestniczenia w dialogu.

Jednym z eksponatów prezentowanych przez Kasię jest gra z dzieciństwa, za pomocą której przedstawia złożoność, obecną w tej paradoksalnie prostej zabawce. Gra jest metaforą niepokoju odczuwanego przez jednostkę, w której zderzają się sprzeczne wierzenia, idee czy wartości.

Mariana Ekner zajmuje się w swojej twórczości zagadnieniem tworzenia i kwestionowania tożsamości jednostki. W swoim debiucie, w Galerii Periscope (1990), zaprezentowała m.in. dublujące się oblicza, które skopiowane wiele razy, w końcu stały się nie do rozróżnienia. Wraz z artystką Marią Backman stworzyła także projekt ‘Bilet jednorazowy’ skupiający się na wspomnieniach ich matek z okresu drugiej wojny światowej, kiedy to, jako małe dziewczynki z dwóch różnych krajów dotkniętych konfliktem, zostały zmuszone do samotnej ucieczki.


Projekt jest wspierany przez Instytut Polski w Sztokholmie.

Wystawa jest dostępna dla odwiedzających do 5 kwietnia 2020 roku.

Godziny otwarcia wystawy:
czwartek – piątek 12.00-18.00
sobota – niedziela 12.00-17.00

Öppettider:
torsdag-fredag 12.00-18.00
lördag-söndag 12.00-17.00


Foton: Katarzyna Piorek, Mats Landström

Zdjęcia: Katarzyna Piórek, Mats Landström

Scheduled Aktualności Galeria

Otwarcie wystawy o surrealizmie w Muzeum Sztuki

W ubiegły piątek otwarto nową wystawę Moderna Museet „Podziemne niebo”. Surrealizm w kolekcji Moderna Museet.”. W niesamowitej kolekcji znajdują się także prace polskich artystów Franciszki i Stefana Themersonów, Erny Rosenstein i Agnieszki Polskiej!
25 10.2024 11 01.2026 Artykuły, Galeria

Polskie animacje zostały zaprezentowane w ramach Festiwalu

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w pokazach i panelach podczas tegorocznego Festiwalu Filmów Animowanych REX!
28 10.2024 02 11.2024 Artykuły, Galeria

Utwór Pawła Kulczyńskiego zagrany przy Słonecznym rydwanie

19 października po raz kolejny obchodziliśmy rocznicę inauguracji instalacji Władysława Hasiora Słoneczny rydwan, stworzonej w 1972 roku w związku z wystawą Władysława Hasiora i Jerzego Beresia w galerii sztuki Södertälje konsthall.
19 10.2024 Artykuły, Galeria