13.04.2020 Aktualności, Sztuka polska

Kolekcje online polskiej sztuki i designu, które możesz zobaczyć z domu

Pozostanie w domu ze względu na zagrożenie koronawirusem nie musi oznaczać rezygnacji z ulubionych zajęć. Dla fanów sztuki i dobrego designu przygotowaliśmy zestawienie najlepszych polskich muzeów i zbiorów galerii, które można zobaczyć online.

Często zupełnie za darmo dostępne są ogromne zasoby wirtualnych wystaw, spacerów, zbiorów tematycznych oraz specjalnych materiałów wideo.


GOOGLE ARTS & CULTURE

Jedną z największych wirtualnych baz sztuki jest Google Arts & Culture, gdzie znajdziecie zbiory z ponad 500 galerii sztuki i muzeów z całego świata. Wśród nich są również 32 instytucje z Polski, w tym m. in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku czy Muzeum Narodowe w Krakowie.

Dzięki ekspozycjom online odkryć możecie polskie malarstwo, design, teatr czy wielkich muzyków, jak również posłuchać muzyki mistrzów: Google Arts & Culture.

Dostępne wystawy dotyczące polskiej sztuki znajdziesz tutaj.


POLSKIE ZBIORY ONLINE

Zbiory polskiej sztuki w sieci możecie zobaczyć również na stronie Ninateka czy Polona. Ninioteka to polski odpowiednik Google Arts & Culture, gdzie znajdują się polskie filmy, koncerty, spektakle i wiele więcej. Polona to natomiast biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących.

Jeśli interesuje was polski design, koniecznie sprawdźcie stronę Guide To Polish Design, która stanowi kompendium wiedzy na 100-lecie polskiego designu.


POLSKIE MUZEA I GALERIE

Zapraszamy również bezpośrednio na strony polskich muzeów i galerii, gdzie doświadczyć możecie wirtualnych spacerów, obejrzeć dostępne filmy czy kolekcje online:

Muzeum Narodowe w Warszawie
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie  
Zamek Królewski w Warszawie
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie
Centrum Solidarności w Gdańsku
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie
Muzeum Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady 
Muzeum Powstania Warszawskiego


Wykorzystajcie ten czas na to, na co czasu nigdy za dużo nie było. Teraz jest ku temu idealna okazja.

Życzymy Wam wspaniałych artystycznych wrażeń i dużo spokoju.

Scheduled Aktualności >Sztuka polska

Wystawa i sympozjum na Uniwersytecie Södertörn 🗓

19 października 2022 w godziniach 13.00-17.00 na Uniwersytecie Södertörn odbędzie się międzynarodowe sympozjum pt. „Art in Public Life: Art and Cultural Policies of the 1970s Reconsidered” z udziałem prof. Agaty Jakubowskiej z Instytutu Historii Sztuki UW, dr Karoliny Kolendy z Katedry Nauk o Sztuce Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz dr Kim West z Uniwersytetu Södertörn.
30 09.2022 28 10.2022 Aktualności, Sztuki wizualne, Wydarzenia

JASNOPIS I INNE WIERSZE – Premiera szwedzkiego

We wrześniu ukaże się zbiór wierszy polskiego poety Krzysztofa Siwczyka, pt. “Klarskrift och andra dikter” (pl. “Jasnopis i inne wiersze”) opublikowany przez szwedzkie wydawnictwo Prosak Förlag (2022). Wiersze przełożył Julian Birbrajer, a okładkę wykonała Elwira Gocłowska. Premiera książki odbędzie się w ramach tegorocznych Targów Książki w Göteborgu już 23 września o godz 11.30, na stoisku EUNIC Stockholm (C02:01). Serdecznie zapraszamy!
23 09.2022 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Wieczór z muzyką Karola Szymanowskiego i Fryderyka

Polska pianistka i uczestniczka Konkursu Chopinowskiego Joanna Goranko dała genialny koncert fortepianowy w rezydencji Ambasador RP Joanny Hofman 9 września.
09 09.2022 Aktualności, Galeria