13.04.2020 Aktualności, Sztuka polska

Kolekcje online polskiej sztuki i designu, które możesz zobaczyć z domu

Pozostanie w domu ze względu na zagrożenie koronawirusem nie musi oznaczać rezygnacji z ulubionych zajęć. Dla fanów sztuki i dobrego designu przygotowaliśmy zestawienie najlepszych polskich muzeów i zbiorów galerii, które można zobaczyć online.

Często zupełnie za darmo dostępne są ogromne zasoby wirtualnych wystaw, spacerów, zbiorów tematycznych oraz specjalnych materiałów wideo.


GOOGLE ARTS & CULTURE

Jedną z największych wirtualnych baz sztuki jest Google Arts & Culture, gdzie znajdziecie zbiory z ponad 500 galerii sztuki i muzeów z całego świata. Wśród nich są również 32 instytucje z Polski, w tym m. in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku czy Muzeum Narodowe w Krakowie.

Dzięki ekspozycjom online odkryć możecie polskie malarstwo, design, teatr czy wielkich muzyków, jak również posłuchać muzyki mistrzów: Google Arts & Culture.

Dostępne wystawy dotyczące polskiej sztuki znajdziesz tutaj.


POLSKIE ZBIORY ONLINE

Zbiory polskiej sztuki w sieci możecie zobaczyć również na stronie Ninateka czy Polona. Ninioteka to polski odpowiednik Google Arts & Culture, gdzie znajdują się polskie filmy, koncerty, spektakle i wiele więcej. Polona to natomiast biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących.

Jeśli interesuje was polski design, koniecznie sprawdźcie stronę Guide To Polish Design, która stanowi kompendium wiedzy na 100-lecie polskiego designu.


POLSKIE MUZEA I GALERIE

Zapraszamy również bezpośrednio na strony polskich muzeów i galerii, gdzie doświadczyć możecie wirtualnych spacerów, obejrzeć dostępne filmy czy kolekcje online:

Muzeum Narodowe w Warszawie
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie  
Zamek Królewski w Warszawie
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie
Centrum Solidarności w Gdańsku
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie
Muzeum Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady 
Muzeum Powstania Warszawskiego


Wykorzystajcie ten czas na to, na co czasu nigdy za dużo nie było. Teraz jest ku temu idealna okazja.

Życzymy Wam wspaniałych artystycznych wrażeń i dużo spokoju.

Scheduled Aktualności >Sztuka polska

Fotoreportaż: Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie 2022

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Sztokholmie odwiedzający mieli okazję zapełnić swoje półki nowymi fantastycznymi komiksami, a także poznać znakomitych twórców komiksów z całego świata.
21 05.2022 22 05.2022 Aktualności, Galeria

Fotoreportaż: Supermarket 2022 – Targi Sztuki w

Targi Sztuki Niezależnej w Sztokholmie - Supermarket 2022 dobiegły końca! 
26 05.2022 29 05.2022 Aktualności, Galeria

Fotoreportaż: 100 rocznica pierwszego zwycięstwa Polaków w

W piątek świętowaliśmy setną rocznicę pierwszego zwycięstwa Polaków w piłkę nożną po I Wojnie Światowej poprzez zorganizowanie wykładu o polsko-szwedzkiej historii piłki nożnej w budynku GIH w Sztokholmie.
27 05.2022 Aktualności, Galeria