16.04.2020 - 4.05.2020 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa online: Sztuka ceramiczna Moniki Patuszyńskiej

Czas na Sztokholm! 16 kwietnia o godzinie 18, rozpocznie się pierwsza wystawa online Moniki Patuszyńskiej prezentująca najciekawsze ceramiczne prace artystki z różnych okresów jej twórczości.

Dwadzieścia siedem lat temu w Danii zaczęłam zajmować się ceramiką,
dwadzieścia cztery lata temu w Paryżu po raz pierwszy zetknęłam się z odlewaniem,
dwadzieścia jeden lat temu we Wrocławiu zostałam magistrem sztuki,
dziewiętnaście lat temu w Milanówku założyłam własną pracownię,
czternaście lat temu w Stanach po raz pierwszy zobaczyłam Ocean.
Mieszkam w Warszawie.
2020

~ Monika Patuszyńska

Czas na Sztokholm! 16 kwietnia o godzinie 18, rozpocznie się pierwsza wystawa online Moniki Patuszyńskiej prezentująca najciekawsze ceramiczne prace artystki z różnych okresów jej twórczości.

Monika pracuje z ceramiką i wykorzystując opracowaną indywidualnie technikę odlewania tworzy unikalne wariacje na temat klasycznej porcelany. W swojej twórczości zaprzecza powtarzalności i symetrii, cechom, które mogą kojarzyć się ze sztuką użytkową. Fascynują ją natomiast wszelkie zniekształcenia w postaci chropowatości, dziur, zadrapań. Poprzez łączenie tych deformacji z gładkością i jednolitością formy tworzy spójne kolekcje naczyń zachwycające oryginalnością i “zadziornością” kształtów.

W czasie swoich podróży po całym świecie, m.in. do Francji, Danii, Chin czy USA, artystka zebrała ogromne doświadczenie, które daje jej nieskończony zasób inspiracji widoczny w jej pracach. Monika bawi się formą, nadając tradycji nowego charakteru.

Dzięki współpracy z artystką oraz ze sztokholmską galerią blås&knåda mamy przyjemność być częścią projektu pierwszej wystawy online Moniki Patuszyńskiej, która będzie dostępna od godz. 18, 16 kwietnia do 4 maja 2020 na oficjalnej stronie artystki.

Pozwól się zaskoczyć! Deformacja rzeczywistości gwarantowana!

Więcej o Monice Patuszyńskiej tutaj.

Oficjalna strona Moniki Patuszyńskiej: www.patuszynska.art.pl/

from to
Moved Online Sztuki wizualne >Wydarzenia

Wykład Artura Szulca o Marcu 1968 🗓

Historyk i autor Artur Szulc opowiada o historycznym tle wydarzeń marcowych 1968 oraz ich konsekwencjach. Prezentacja przygotowana we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.
08 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia

Wystawa ”Mamo, ja nie chcę wojny!” 🗓

Instytut Polski w Sztokholmie prezentuje szwedzką wersję wystawy ”Mamo, ja nie chcę wojny!”, polsko-ukraińskiego projektu archiwalnego stworzonego przez Archiwum Akt Nowych, Uniwersytet warszawski, Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki oraz ukraiński portal Mom, I see war. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że oficjalnym partnerem wydarzenia jest Ambasada Ukrainy i Instytut Ukraiński w Sztokholmie.
14 03.2023 04 04.2023 Historia, Wydarzenia

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych – wykład

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych przypada 6 marca. Święto ustanowione zostało przez Parlament Europejski w 2012 roku. Ma na celu uhonorowanie pamięci osób, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI w. i ratowały Żydów w czasie Holokaustu. Publikujemy dzisiaj wykład historyka i autora Artura Szulca na temat Henryka Sławika, Aleksandra Ładosia i Tadeusza Romera.
06 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia