6.06.2020 Aktualności

Święto Narodowe Szwecji!

Dzisiaj obchodzony jest Narodowy Dzień Szwecji i dlatego składamy najlepsze życzenia wszystkim Szwedom! Niebiesko-żółte flagi powiewają dziś w całej Szwecji. A jak Wy obchodzicie Święto Narodowe?

Święto Narodowe Szwecji (dawniej Dzień Flagi) to szwedzkie święto państwowe obchodzone corocznie 6 czerwca upamiętniające dwa wydarzenia w historii kraju.

W roku 1523 Szwecja odzyskała niezależność poprzez zerwanie unii kalmarskiej a Gustaw I Waza został ogłoszony jej królem. W 1809 uchwalono z kolei konstytucję, która obowiązywała aż do wejścia w życie ustawy z roku 1974.

Status święta państwowego dzień 6 czerwca otrzymał w 1983, wcześniej obchodzony był jako Dzień Flagi oraz jako Dzień Gustawa I Wazy. Od 2005 jest dniem wolnym od pracy, co przyczyniło się do zwiększenia jego popularności wśród Szwedów.

Scheduled Aktualności

Odkryj Polskę 🗓

Nowoczesna architektura, wspaniałe muzea, bogata przyroda, smaczna kuchnia oraz szeroki zakres zajęć rekreacyjnych i kulturalnych w Polsce powinny sprawić, że będziesz chciał odwiedzić Polskę po zakończeniu lockdownu. Tymczasem, odkryj Polskę online i zacznij planować swoją podróż już dziś dzięki kampanii #DiscoverPoland!
10 06.2020 Aktualności

Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie 2020 dobiegł

Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie, który miał miejsce w miniony weekend, dobiegł końca. W tym roku, po raz pierwszy w formie online, festiwal ponownie okazał się dużym sukcesem.
02 06.2020 Aktualności

W ogrodzie Krzysztofa Pendereckiego 🗓

Polens nationella kulturinstitut Adam Mickiewiczinstitutet bygger nu upp en virtuell interaktiv trädgård inspirerad av Krzysztof Pendereckis musik. ”Penderecki’s Instytut Adama Mickiewicza w wirtualnej przestrzeni buduje interaktywny ogród inspirowany twórczością Krzysztofa Pendereckiego.
20 05.2020 Aktualności