17.08.2020 - 23.08.2020 Design, Wydarzenia

Tartaruga na Summer Design Week 2020 w rozmowie z Åsą Pärson

W związku z Summer Design Week (17-23 sierpnia 2020) Instytut Polski w Sztokholmie prezentuje projekt Design Diplomacy - serię wydarzeń, w ramach których artyści z różnych krajów dzielą się swoimi doświadczeniami z publicznością.

Tego lata projekt odbył się online i wzięły w nim udział właścicielki polskiego studia Tartaruga oraz szwedzka artystka Åsa Pärson, a sam wywiad przeprowadziła projektantka mody Lotta Ahlvar. W ramach dyskusji uczestniczki zaprezentowały publiczności swoją działalność i odpowiedziały na interesujące pytania, nie tylko na temat designu.

Celem projektu Design Diplomacy jest stworzenie nowych relacji międzykulturowych, rozwój tych, które już istnieją oraz promocja współczesnego designu i architektury poprzez dialog artystyczny. Tym razem dyskusja toczyła się wokół sztuki tekstylnej. Trzy, utalentowane artystki opowiadają o swoich inspiracjach, różnych technikach stosowanych w tkactwie oraz o różnicach i podobieństwach między polskim a szwedzkim rynkiem.

Tartaruga to autorska pracownia tkacka założona w 2017 roku w Łodzi przez Jadzię Lenart i Wiktorię Podolec. Jako świadome projektantki stają w opozycji do masowej produkcji tekstyliów i jej szkodliwych konsekwencji. Dlatego ich wszystkie produkty wykonywane są ręcznie przy użyciu tradycyjnych przyrządów i technik. Na co dzień w pracowni Tartaruga powstają współczesne kilimy, dywany i tkaniny dekoracyjne. Tartaruga znaczy żółw. Powolny ale jednocześnie wyjątkowy i długowieczny. Takimi samymi słowami można opisać ich tkaniny.


Åsa Pärson studiowała w Szkole Włókiennictwa w Borås oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie. Po ukończeniu edukacji w 1999 r. Åsa pracowała z jedwabiem w Laos oraz w Kambodży, a także realizując projekty dla firm włókienniczych w Szwecji, w Danii i w Nepalu. Åsa regularnie wystawia swoje dzieła w Anglii oraz w Japonii, a poza pracą freelancera wykłada również na Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie oraz w prywatnej szkole artystycznej w Sztokholmie Nyckelviksskolan. Mieszka w Sztokholmie, a swoją pracownię ma w G-studion, starej fabryce porcelany w Gustavsberg oraz w Körning, Nordingrå w regionie Ångermanland.


Summer Design Week zbiera artystów z dziedzin architektury wnętrz, sztuki, rękodzieła, mody, muzyki i gastronomii. Celem jest promocja Sztokholmu jako miasta designu. Mamy nadzieję, że ta edycja Design Diplomacy będzie początkiem ciekawej, polsko-szwedzkiej współpracy!

Aby obejrzeć rozmowę w języku angielskim kliknij na link zamieszczony poniżej:


Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przy realizacji projektu!


Więcej informacji:

O Summer Design Week: https://www.summerdesignweek.com/?eventpageitemid=6e873fd4-29c1-4050-b570-db02b64b8a5d 

O studiu Tartaruga: https://tartarugastudio.pl/en/about/

O Åsie Pärson: https://artworks.se/konstnarer/asa-paerson-1


Zdjęcia: Tartaruga oraz Åsa Pärson Textile Studio

from to
Moved Online Design Wydarzenia

Reportaż pisma Artlover Magazine o stolicy Polski

Pod koniec października, dwóch przedstawicieli szwedzkiego pisma o sztuce Artlover Magazine, redaktor naczelny David Castenfors oraz fotograf Pierre Björk, uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy ze szwedzką galerią Coulisse Gallery w Sztokholmie. Celem wizyty było zebranie materiałów do reportażu poświęconego polskiej sztuce współczesnej w Warszawie, który został opublikowany w najnowszym wydaniu Artlover Magazine. Dotychczas magazyn napisał o Brukseli, Rotterdamie, Antwerpii, Turynie i Mediolanie.
27 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Koncert Świąteczny w kościele Adolfa Fryderyka w

9 grudnia w kościele Adolfa Fryderyka w Sztokholmie odbędzie się już tradycyjny koncert bożonarodzeniowy organizowany przez Reprezentację Komisji Europejskiej w Szwecji. W tym roku, w ramach polskiego występu, wystąpi duet Marzeny Frankowskiej-Goliszek oraz Marka Mazura z kolędą „Lulajże Jezuniu”.
09 12.2024 Historia, Język, Muzyka, Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia