Tartaruga na Summer Design Week 2020 w rozmowie z Åsą Pärson
Tego lata projekt odbył się online i wzięły w nim udział właścicielki polskiego studia Tartaruga oraz szwedzka artystka Åsa Pärson, a sam wywiad przeprowadziła projektantka mody Lotta Ahlvar. W ramach dyskusji uczestniczki zaprezentowały publiczności swoją działalność i odpowiedziały na interesujące pytania, nie tylko na temat designu.
Celem projektu Design Diplomacy jest stworzenie nowych relacji międzykulturowych, rozwój tych, które już istnieją oraz promocja współczesnego designu i architektury poprzez dialog artystyczny. Tym razem dyskusja toczyła się wokół sztuki tekstylnej. Trzy, utalentowane artystki opowiadają o swoich inspiracjach, różnych technikach stosowanych w tkactwie oraz o różnicach i podobieństwach między polskim a szwedzkim rynkiem.
Tartaruga to autorska pracownia tkacka założona w 2017 roku w Łodzi przez Jadzię Lenart i Wiktorię Podolec. Jako świadome projektantki stają w opozycji do masowej produkcji tekstyliów i jej szkodliwych konsekwencji. Dlatego ich wszystkie produkty wykonywane są ręcznie przy użyciu tradycyjnych przyrządów i technik. Na co dzień w pracowni Tartaruga powstają współczesne kilimy, dywany i tkaniny dekoracyjne. Tartaruga znaczy żółw. Powolny ale jednocześnie wyjątkowy i długowieczny. Takimi samymi słowami można opisać ich tkaniny.
Åsa Pärson studiowała w Szkole Włókiennictwa w Borås oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie. Po ukończeniu edukacji w 1999 r. Åsa pracowała z jedwabiem w Laos oraz w Kambodży, a także realizując projekty dla firm włókienniczych w Szwecji, w Danii i w Nepalu. Åsa regularnie wystawia swoje dzieła w Anglii oraz w Japonii, a poza pracą freelancera wykłada również na Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie oraz w prywatnej szkole artystycznej w Sztokholmie Nyckelviksskolan. Mieszka w Sztokholmie, a swoją pracownię ma w G-studion, starej fabryce porcelany w Gustavsberg oraz w Körning, Nordingrå w regionie Ångermanland.
Summer Design Week zbiera artystów z dziedzin architektury wnętrz, sztuki, rękodzieła, mody, muzyki i gastronomii. Celem jest promocja Sztokholmu jako miasta designu. Mamy nadzieję, że ta edycja Design Diplomacy będzie początkiem ciekawej, polsko-szwedzkiej współpracy!
Aby obejrzeć rozmowę w języku angielskim kliknij na link zamieszczony poniżej:
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przy realizacji projektu!
Więcej informacji:
O Summer Design Week: https://www.summerdesignweek.com/?eventpageitemid=6e873fd4-29c1-4050-b570-db02b64b8a5d
O studiu Tartaruga: https://tartarugastudio.pl/en/about/
O Åsie Pärson: https://artworks.se/konstnarer/asa-paerson-1
Zdjęcia: Tartaruga oraz Åsa Pärson Textile Studio