5.09.2020 Literatura, Wydarzenia

Narodowe Czytanie 2020

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda zapraszają do wzięcia udziału we wspólnym Narodowym Czytaniu, które odbędzie się w najbliższą sobotę, 5 września!

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. „Potop” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Tym razem lekturą jest “Balladyna” Juliusza Słowackiego – wybitne dzieło polskiego romantyzmu.

Ambasada RP w Sztokholmie i Instytut Polski w Sztokholmie również przyłączają się do tegorocznej akcji. Już 4 września wspólnie z zaproszonymi gośćmi – tłumaczami, aktorami, politykami oraz nauczycielami i uczniami ze Szkoły Polskiej w Sztokholmie będziemy czytać “Balladynę”.

Efekty tej współpracy można zobaczyć tutaj.

Więcej o akcji na oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Moved Online Literatura Wydarzenia

Wystawa online: Białe autobusy – przywróceni życiu

Zapraszamy do obejrzenia nowej wystawy internetowej Instytutu Polskiego „Białe autobusy - przywróceni życiu” o kampanii Białe autobusy zorganizowanej przez Szwedzki Czerwony Krzyż wiosną 1945 roku. Od 2 listopada codziennie przez 9 dni będziemy prezentować jeden z fragmentów wystawy na naszym profilu Facebook.
02 11.2020 10 11.2020 Historia, Wydarzenia

6. edycja Festiwalu Filmów Animowanych REX w

Po raz kolejny Instytut Polski ma przyjemność uczestniczyć w Festiwalu Filmów Animowanych REX. Witamy na szóstej edycji naszego europejskiego festiwalu, który odbędzie się w dniach 29 października - 1 listopada 2020 w Sztokholmie.
29 10.2020 01 11.2020 Kino, Wydarzenia

Koncert online: Wieczór chopinowski z Dorotą Zarowiecką

Stowarzyszenie Szwedzko-Polskie w Uppsali i w Sztokholmie we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie zaprasza na wieczór chopinowski z Dorotą Zarowiecką, 22 października o godz. 18:00.
22 10.2020 Muzyka, Wydarzenia