8.09.2020 - 30.09.2020 Historia, Wydarzenia

Wznowienie wystawy: Zeszyt z poezją z Auschwitz. Historia B.J. Zdunek (z domu Musiewicz)

W tym tygodniu ponownie otwarta zostaje wystawa "Zeszyt z poezją z Auschwitz. Historia B.J. Zdunek (z domu Musiewicz)"! Z powodu Covid-19 nie była ona dostępna w ostatnich miesiącach.

W ramach wystawy, po raz pierwszy publicznie, zaprezentowany został zeszyt obozowy zawierający poezję spisywaną przez więźniarki obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Zeszyt został przywieziony do Szwecji w 1945 roku przez byłą więźniarkę Bożenę Janinę Zdunek, z domu Musiewicz. Stanowi on przykład cichej walki więźniarek o przetrwanie duchowe w strasznej i nieludzkiej egzystencji w niemieckich obozach zagłady i obozach koncentracyjnych.

Wystawa jest elementem obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu oraz 75. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Ekspozycja powstała ku pamięci B. J. Zdunek (z domu Musiewicz) i innych więźniarek, które po wyzwoleniu z obozów koncentracyjnych trafiły do Szwecji dzięki akcji ”Białe Autobusy”, zorganizowanej wiosną 1945 roku przez Svenska Röda Korset.

Wystawa została zorganizowana przy udziale Szwedzkiego Czerwonego Krzyża i Muzeum Auschwitz, a była możliwa dzięki współpracy z Adamem Zdunkiem i Joanną Ziembińską-Kurek.

„Jak ja przestanę mówić, to kamienie zaczną mówić.”
B. J. Musiewicz

Wystawę można oglądać w siedzibie Instytutu Polskiego w Sztokholmie do dnia 30 września 2020, od poniedziałku do piątku, w godz. 11.00-16.00.

Wstęp wolny!

Chcąc zwiedzić wystawę, należy umówić się mailowo lub telefonicznie. E-mail: sztokholm@instytutpolski.org. Telefon: (0046) 8 50 57 50 80.

from to
Scheduled Historia Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia