8.09.2020 - 30.09.2020 Historia, Wydarzenia

Wznowienie wystawy: Zeszyt z poezją z Auschwitz. Historia B.J. Zdunek (z domu Musiewicz)

W tym tygodniu ponownie otwarta zostaje wystawa "Zeszyt z poezją z Auschwitz. Historia B.J. Zdunek (z domu Musiewicz)"! Z powodu Covid-19 nie była ona dostępna w ostatnich miesiącach.

W ramach wystawy, po raz pierwszy publicznie, zaprezentowany został zeszyt obozowy zawierający poezję spisywaną przez więźniarki obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Zeszyt został przywieziony do Szwecji w 1945 roku przez byłą więźniarkę Bożenę Janinę Zdunek, z domu Musiewicz. Stanowi on przykład cichej walki więźniarek o przetrwanie duchowe w strasznej i nieludzkiej egzystencji w niemieckich obozach zagłady i obozach koncentracyjnych.

Wystawa jest elementem obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu oraz 75. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Ekspozycja powstała ku pamięci B. J. Zdunek (z domu Musiewicz) i innych więźniarek, które po wyzwoleniu z obozów koncentracyjnych trafiły do Szwecji dzięki akcji ”Białe Autobusy”, zorganizowanej wiosną 1945 roku przez Svenska Röda Korset.

Wystawa została zorganizowana przy udziale Szwedzkiego Czerwonego Krzyża i Muzeum Auschwitz, a była możliwa dzięki współpracy z Adamem Zdunkiem i Joanną Ziembińską-Kurek.

„Jak ja przestanę mówić, to kamienie zaczną mówić.”
B. J. Musiewicz

Wystawę można oglądać w siedzibie Instytutu Polskiego w Sztokholmie do dnia 30 września 2020, od poniedziałku do piątku, w godz. 11.00-16.00.

Wstęp wolny!

Chcąc zwiedzić wystawę, należy umówić się mailowo lub telefonicznie. E-mail: sztokholm@instytutpolski.org. Telefon: (0046) 8 50 57 50 80.

from to
Scheduled Historia Wydarzenia

Świętuj z nami Europejski Dzień Języków! 🗓

W tym roku Europejski Dzień Języków w Sztokholmie świętujemy 29 września poprzez organizację kafejki językowej online.
29 09.2020 Wydarzenia

Wystawa online ”40. rocznica rewolucji Solidarności” oraz

31 sierpnia obchodzona była 40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i narodzin Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.
23 09.2020 Historia, Wydarzenia

Bokmässan Play: Tokarczuk i elfy 🗓

W tym roku Targi Książki w Göteborgu zapraszają publiczność i autorów na Bokmässan Play - wydarzenie online dla miłośników literatury z całej Skandynawii.
24 09.2020 27 09.2020 Wydarzenia